Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό για συμβόλαιο


Recommended Posts

Επειδη καποιες εργασιες κοστολογουνται απο νοημων ατομα με το 1/50 της ελαχιστης αμοιβης που προκυπτει απο το ΤΕΕ, τοτε κοβεις απλα μια ΑΠΥ.

Επειδη οι ελαχιστες αμοιβες δεν εχουν καλη κλιμακωση σε πολλες περιπτωσεις ο πελατης θα πρεπει να πωλησει κυριολεκτικα το χωραφι του για να σου δωσει την ελαχιστη αμοιβη σου. Επειδη κατι τετοιο ειναι τουλαχιστον ανηθικο προς τον πελατη, κοβεις ΑΠΥ παιρνοντας πολυ λιγοτερα χρηματα για τη δουλεια.

 

ΥΓ. Το προβλημα ειναι οτι ο καθε μηχανικος κοστολογει διαφορετικα τη δουλεια του κ ο πελατης πολλες φορες λεει ''μα καλα ο κυριος ταδε μου πε τοσα για τοπογραφικο κ η κυρια δεινα 5xτοσα?? Τι σκ!τ# γινεται?''

 

Μπερδευτικα χειρότερα, μπορείς να μου απαντήσεις:

1) Ο εφοριακός δν θα σου κάνει παρατήρησει ότι πήρες λιγότερα από τις ελάχιστες του τεε ΑΡΑ έκλεψες το κράτος σε φπα και εισόδημα???

2) Το τεε αν πληροφορηθεί την ενέργει αυτή είτε απο κάρφωμα συναδέλφου είτε από την Δημόσια Υπηρεσία έχει κάποιο τρόπο να σε τιμωρήσει???(π.χ. διαγραφη)

3)Αν στο μέλλον ο ιδιοκτητης του οικοπέδου θελήσει να κατασκευάσει κτίριο τότε αυτός θα πληρώσει εκ νέου όλο το ποσό που θα λέει η ελάχιστη αμοιβή?

 

1. Οχι ο εφοριακος δε σου κανει καμια παρατηρηση.

 

2. Αν το ΤΕΕ εψαχνε τετοιες υποθεσεις δε θα δουλευε κανεις.

 

3. Αν στο μελλον ο ιδιοκτητης θελησει να χτισει τοτε ξαναβγαζει τοπογραφικο με την ελαχιστη αμοιβη οπως προβλεπεται.

Link to comment
Share on other sites

ουφ, αυτά τα συμβολαιο-τοπογραφικά που όλοι τα διεκδικούν δικαιώματα, ΑΜ-ΠΜ-ΤΕΙ και δωσ μου κι εμένα μπάρμπα, που βγαίνουν ξεφτιλοτσάμπα με δανεικές υπογραφές κλπ κλπ κλπ, παιδιά προσοχή SOS SOS SOS (μην προσβάλεστε οι διάφορες ειδικότητες, και στους συναδέλφους ΑΤΜ αν δεν έχουν εμπειρία από πολεοδομικά θέματα και εφαρμογή γραμμών λέω ΜΑΚΡΙΑ). Μιά φορά να σου κάτσει η στραβή έχεις ΑΣΤΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ και μπορεί να φας αγωγή για αποζημίωση και να τρέχεις όλη σου τη ζωή.

Να τώρα μου ήρθε ενδιαφερόμενος αγοραστής με φωτοτυπία τοπογραφικού του πωλητή (της πλάκας, με υπογραφή "Τοπογράφος Μηχανικός" σκέτο αλλά χωρίς αριθμό ΤΕΕ, ότι δηλώσεις είσαι) για οικόπεδο "τεμνόμενο" οικισμού, του λέω ζήτα άλλο τοπογραφικό ή φύγε όπως είσαι, άντε τώρα να το αγόραζε και να μάθαινε τα μαντάτα μετά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

 

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με ένα τοπογραφικό που συνοδεύει συμβόλαιο (αποδοχής κληρονομιάς, αν θυμάμαι καλά.). Πρόκειται για στενό συγγενή και πριν επισκεφτούμε μηχανικό της περιοχής (που θα γίνει σε περίπου 2 μήνες, λόγω απόστασης και υποχρεώσεων), ήθελα να έχω μια πρώτη εικόνα.

 

Ο συγγενής αγόρασε οικόπεδο το οποίο προκειμένου να καταστεί άρτιο και οικοδομήσιμο έπρεπε να προβεί σε προσκύρωση μιας έκτασης από τον Δήμο, την οποία έπραξε, καθορίζοντας τιμή μονάδας εξώδικα και αποζημιώνοντας εφάπαξ τον Δήμο. Η προσκυρούμενη έκταση έπειτα μεταγράφηκε στο υποθηκοφυλακείο.

 

Οριοθέτησε τις κορυφές του οικοπέδου (μέσω τοπογράφου) με πασάλους, προκειμένου να γνωρίζει μελλοντικά την ακριβή τους θέση.

 

Εμφανίστηκε μετά από ένα μήνα ένας κύριος (με βάση μαρτυρίες γειτόνων), ο οποίος ισχυρίστηκε ότι το οικόπεδο είναι ιδιοκτησίας του και αφαίρεσε τους πασάλους. Για να μην τα πολυλογώ, μέσω του συμβολαιογράφου του, πήρα αντίγραφο του τοπογραφικού που συνοδεύει το εν λόγω συμβόλαιο καθώς και το συμβόλαιο.

 

Πέρα από το γεγονός ότι οι όμοροι που περιγράφει δεν υφίσταται, ούτε και υφίστατο στο παρελθόν και τα γεωμετρικά όρια που αναφέρει είναι εντελώς διαφορετικά. Βέβαια αποτελούν αντιγραφές παλαιότερων συμβολαίων, περιόδου που ακόμα ήταν αγροτεμάχιο, καθώς ήταν εκτός σχεδίου (προ ρυμοτομήσεων).

 

Στο εν λόγω τοπογραφικό λοιπόν, που αναφέρεται στο οικόπεδο, ενώ υπάρχουν πράξεις τακτοποίησης και αναλογισμού (που αναφέρονται στον ιδιοκτήτη που πούλησε στον συγγενή μου το οικόπεδο, ως ιδιοκτήτη) αυτές δεν αναφέρονται από τον συντάκτη. Επιπλέον, παρουσιάζεται το οικόπεδο σαν εννιαία ιδιοκτησία, χωρίς να γίνεται καμία αναφορά στην προσκυρούμενη έκταση από τον Δήμο.

 

Φυσικά και ο ίδιος ο Δήμος δεν έχει κάνει στο παρελθόν προσκύρωση της έκτασης στον διεκδικητή, παρά μόνο στον συγγενή μου. Ουσιαστικά ο διεκδικητής δεν αναγνωρίζει την ιδιοκτησία του Δήμου στο προσκυρούμενο τμήμα.

 

Επιπλέον,ο συντάκτης του τοπογραφικού αναφέρει το οικόπεδο σαν άρτιο και οικοδομήσιμο (φυσικό αφού δεν υφίσταται κατ' αυτόν προσκυρούμενη έκταση αλλά μια συνολική ιδιοκτησία, που έχει τις ίδιες συνολικές διαστάσεις με του συγγενή μου).

 

Δεδομένου, ότι ειδικά οι πράξεις τακτοποίησης και αναλογισμού πρέπει να αναφέρονται στο τοπογραφικό (ασχέτως με τις οποιεσδήποτε εδαφικές αξιώσεις μπορεί να έχει κάποιος και να παρουσιάζεται σαν ιδιοκτήτης στον τοπογράφο και να του υποδεικνύει τα όρια), το εν λόγω τοπογραφικό είναι έγκυρο? Ποια είναι η γνώμη σας?

 

Και στην περίπτωση που καταστεί άκυρο, τι γίνεται με το συμβόλαιο που το συνοδεύει?

 

 

[εδιτ] εδώ να αναφέρω πώς τα προηγούμενα συμβόλαια του διεκδικητή στις παρελθούσες μεταβιβάσεις, δεν συνοδεύονται από τοπογραφικό διάγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Οφ-τόπικ, αλλά αυτό που λές συνάδελφε ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ αλήθεια.

 

Κι αν τους αρνηθείς εξυπηρέτηση (γιατί έτσι το βλέπουν) πχ απόκρυψη 100τμ αυθαιρεσιών-αποθήκες κτλ σε ένα τοπογραφικό, τότε λένε 10 φορές τα χειρότερα απο ένα οποιοδήποτε πελάτη που τυχόν δεν έμεινε ευχαριστημένος...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Για μεταβίβαση διαμερίσματος σε ένα οικόπεδο εντός οικισμου που έχει εκδοθεί και άδεια απαιτείται τοπογραφικό;

Εγώ διαβάζοντας το άρθρο 3 του 4178 καταλαβαίνω πως όχι. Αλλά η πελάτισα που πήρε τηλ. για να πάμε για αυτοψία έλεγε ότι της ζήτησε η συμβολαιογράφος δήλωση 651.

Τι ισχύει τελικα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.