Jump to content
pvoulellis

Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα: σκίαστρα - στέγαστρα

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Θέλω να κάνω μια κατασκευή στη ταράτσα της κατοικίας ενός πελάτη μου. Η Κατασκευή θέλω να πάρει άδεια ως στέγαστρο ή ώς σκίαστρο. Μπορεί να γίνει αυτό ή στις ταράτσες δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε στέγαστρα και σκίαστρα.

Σας ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

ξυλινη περγκολα μπορεις αρκει να ειναι ειναι αποκλειστικη χρηση αλλιως μπορει να εχεις θεματα με τους υπολοιπους της πολυκατοικιας

Share this post


Link to post
Share on other sites

προέκυψε μία αντίστοιχη περίπτωση κ θα'θελα την γνώμη σας...

έχουμε κτήριο μεζονέτας με άδεια βάσει αρθ.14 ΓΟΚ (χαμηλά κτήρια)

Ο πελάτης θέλει μεταξύ άλλων να φτιάξει στέγαστρο γύρω από την απόληξη του κλιμακοστασίου για να προστατεύσει την πόρτα από τις βροχές (βάζει νερά).

Στον ΓΟΚ :

  • δεν βρίσκω καμία αναφορά περί στεγάστρων.
  • Στο αρθ 16 ΓΟΚ -κατασκευές πάνω από το κτήριο- δεν προβλέπεται πέραν της πέργκολας κάτι παραπλήσιο.
  • Για Η/Χ δεν το συζητάμε - δεν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ. και να υπήρχε θα έβγαινε πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος των 8,5μ των χαμηλών κτιρίων.

στον ΝΟΚ:

  • υπάρχει ο ορισμός του στεγάστρου
  • δεν βρίσκω καμία άλλη αναφορά
  • Στο αρθ 26 ΝΟΚ -κατασκευές πάνω από το κτήριο- δεν προβλέπεται πέραν της πέργκολας κάτι παραπλήσιο.

οπότε πάει μόνο για πέργκολα. Σωστά?

 

καμιά άλλη ιδέα? Προσθήκη στεγάστρου είναι απίθανο? Προσθήκη σταθερού προστεγάσματος ίσως? :confused: :confused:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την προσθήκη στεγάστρου να την ξεχάσω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΝΟΚ άρθρο 19, παρ 2 στ.

 

για δες αν σε βολεύει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό εννοούσα, το αρθ 19 κ όχι το 26!!! :mrgreen:

... το οποίο αναφέρει μόνο πέργκολα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η οποία πέργκολα μπορεί να μην είναι ξύλινη,έτσι δεν είναι?Εγώ θέλω να την φτιάξω με κοιλοδοκούς, μου το απαγορεύει κανείς?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι. Μπορείς να την φτιάξεις απ'ότι υλικό θέλεις. Αν χρειαστείς την διευκρινιστική εγκύκλιο μπορώ να την βρω αλλά όχι τώρα.

Τουλάχιστον κατά ΓΟΚ....

Edited by jbosdas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thanks jbosdas......νομίζω πάντως οτι και στον ΝΟΚ γράφει απλά "πέργκολα" και όχι "ξύλινη πέργκολα" σύμφωνα με ΓΟΚ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν ηταν εγκύκλιος αλλά δικάσιμη...

ΣΤΕ-3407/95

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΕΡΓΚΟΛΑ

Κατασκευή πέργκολας επί δοκών από σκυρόδεμα

Η κατασκευή πέργκολας επί δοκών από σκυρόδεμα κατ'επέκταση των δοκών του πρώτου ορόφου δεν αντίκειται στα Αρθ-2, Αρθ-7,

Αρθ-16 και Αρθ-17 του ΓΟΚ/85, διότι δεν προβλέπουν ούτε τον τρόπο ούτε τα υλικά κατασκευής της πέργκολας.

 

και ακολουθεί το ιστορικό

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.