Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα: σκίαστρα - στέγαστρα


pvoulellis

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Θέλω να κάνω μια κατασκευή στη ταράτσα της κατοικίας ενός πελάτη μου. Η Κατασκευή θέλω να πάρει άδεια ως στέγαστρο ή ώς σκίαστρο. Μπορεί να γίνει αυτό ή στις ταράτσες δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε στέγαστρα και σκίαστρα.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξυλινη περγκολα μπορεις αρκει να ειναι ειναι αποκλειστικη χρηση αλλιως μπορει να εχεις θεματα με τους υπολοιπους της πολυκατοικιας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

προέκυψε μία αντίστοιχη περίπτωση κ θα'θελα την γνώμη σας...

έχουμε κτήριο μεζονέτας με άδεια βάσει αρθ.14 ΓΟΚ (χαμηλά κτήρια)

Ο πελάτης θέλει μεταξύ άλλων να φτιάξει στέγαστρο γύρω από την απόληξη του κλιμακοστασίου για να προστατεύσει την πόρτα από τις βροχές (βάζει νερά).

Στον ΓΟΚ :

  • δεν βρίσκω καμία αναφορά περί στεγάστρων.
  • Στο αρθ 16 ΓΟΚ -κατασκευές πάνω από το κτήριο- δεν προβλέπεται πέραν της πέργκολας κάτι παραπλήσιο.
  • Για Η/Χ δεν το συζητάμε - δεν υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ. και να υπήρχε θα έβγαινε πάνω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος των 8,5μ των χαμηλών κτιρίων.

στον ΝΟΚ:

  • υπάρχει ο ορισμός του στεγάστρου
  • δεν βρίσκω καμία άλλη αναφορά
  • Στο αρθ 26 ΝΟΚ -κατασκευές πάνω από το κτήριο- δεν προβλέπεται πέραν της πέργκολας κάτι παραπλήσιο.

οπότε πάει μόνο για πέργκολα. Σωστά?

 

καμιά άλλη ιδέα? Προσθήκη στεγάστρου είναι απίθανο? Προσθήκη σταθερού προστεγάσματος ίσως? :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η οποία πέργκολα μπορεί να μην είναι ξύλινη,έτσι δεν είναι?Εγώ θέλω να την φτιάξω με κοιλοδοκούς, μου το απαγορεύει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μπορείς να την φτιάξεις απ'ότι υλικό θέλεις. Αν χρειαστείς την διευκρινιστική εγκύκλιο μπορώ να την βρω αλλά όχι τώρα.

Τουλάχιστον κατά ΓΟΚ....

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Thanks jbosdas......νομίζω πάντως οτι και στον ΝΟΚ γράφει απλά "πέργκολα" και όχι "ξύλινη πέργκολα" σύμφωνα με ΓΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ηταν εγκύκλιος αλλά δικάσιμη...

ΣΤΕ-3407/95

ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΠΕΡΓΚΟΛΑ

Κατασκευή πέργκολας επί δοκών από σκυρόδεμα

Η κατασκευή πέργκολας επί δοκών από σκυρόδεμα κατ'επέκταση των δοκών του πρώτου ορόφου δεν αντίκειται στα Αρθ-2, Αρθ-7,

Αρθ-16 και Αρθ-17 του ΓΟΚ/85, διότι δεν προβλέπουν ούτε τον τρόπο ούτε τα υλικά κατασκευής της πέργκολας.

 

και ακολουθεί το ιστορικό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.