Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα: σκίαστρα - στέγαστρα


pvoulellis

Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

Στο δώμα πολυκατοικίας για τη κατασκευή υγρομόνωσης με αφαλτόπανο απαιτείται άδεια από την πολεοδομία ; και αν ναι θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει σε σχετικό άρθρο του ΓΟΚ ;

Ρωτώ επειδή ένας πελάτης μου (ιδιοκτήτης διαμερίσματος 1ου ορόφου) βρισκεται σε δικαστική διαμάχη με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος του τελευταίου ορόφου, καθώς ο τελευταίος κατασκεύασε υγρομόνωση στο δώμα και ζητά από τον πελάτη μου να πληρώσει το μερίδιο που του αναλογεί. Να επισημάνω πως δεν εχει γίνει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και δεν εχει εκδοθεί άδεια εργασιών μικρής κλίμακας για την παραπάνω κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ο πελάτης σου πρέπει να πληρώσει αφού οι μονώσεις θεωρούνται κατασκευές υποχρεωτικές για την προστασία του κτηρίου. Οι μονώσεις από την άλλη απαιτούν άδεια οικοδομής αφού δεν αναφέρονται στις εργασίες μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Συνάδελφοι για την πέργκολα ή στέγαστρο σε ρετιρέ τελικά τι ισχύει?

1. Η πέργκολα πάει με βεβαίωση από πολεοδομία ή αστυνομία; και την κατασκευάζει αμέσως ή θέλει άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

2. Το στέγαστρο σύμφωνα με ΝΟΚ πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και να είναι τελείως νόμιμη η οικοδομή και πάει για έγκριση δόμησης; μετράει σαν δόμηση τότε;

Edited by NEADERTAL
Link to comment
Share on other sites

αρθ.19 κατασκευές πάνω απο το κτήριο

αρθ,4 παρ.3 περ. η . λεει για ισόγειους υπαιθριους χωρους

 

 

στέγαστρο σε ρετιρέ με κεραμίδι ή και πέργολα θέλει κανονική οικ. άδεια. προσέχουμε το ιδεατο στερεό. δεν πρεπει να εχουμε καμία!!!!! αυθαιρεσία

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Άρα η πέργκολα στο ισόγειο υπαίθριο χώρο με 48ωρη γνωστοποίηση χωρίς άδεια,

η πέργκολα στο ρετιρέ με άδεια εργασιών μικρής κλίμακας και το στέγαστρο στο ρετιρέ με έγκριση δόμησης..;

Link to comment
Share on other sites

κανονικη οικ. άδεια και στην περγολα και στο στέγαστρο.

 

θα συνιστούσα πέργολα καθώς μπορεί να ειναι αυτοφερόμενη

Edited by stavrosa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

κανονικη οικ. άδεια και στην περγολα και στο στέγαστρο.

 

θα συνιστούσα πέργολα καθώς μπορεί να ειναι αυτοφερόμενη

άδεια μικρής κλίμακος:

16. [/size]Κατασκευή πέργκολας σε ισόγειους ακάλυπτους χώρους, ή στον περιβάλλοντα ακάλυπτο χώρο, ή στην πρασιά ή στο δώμα ή στους ανοιχτούς εξώστες ή σε βεράντες ισογείων και ορόφων.[/size]

 

 

 


 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Η οικοδομή (δύο ισόγειες μονοκατοικίες) που με απασχολεί και για την οποία ρώτησα βρίσκεται σε θέση εκτός σχεδίου και έχει εξαντλήσει τη μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη. Πάνω από τους εξώστες λοιπόν έχω τις κλασσικές επεκτάσεις της πλάκας του δώματος για τις οποίες ο ελεγκτής ζητά μέγιστο πλάτος 1/4 Δ. Εγώ του λεω πως θα τα προσμετρήσω στους εξώστες άρα μπορώ να δώσω ότι πλάτος θέλω (εντός συντελεστή). Στην άδεια όμως δεν προβλέπονται σκάλες ανόδου στο δώμα λόγω έλλειψης συντελεστή κάλυψης. Ο ελεγκτής λοιπόν δε δέχεται πως το δώμα μου είναι προσβάσιμο χωρίς σταθερή σκάλα, ως εκ τούτου αναιρεί την όλη παραπάνω συλλογιστική. Ποια είναι η άποψη σας;Νοείται προσβάσιμο δώμα χωρίς σταθερή σκάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.