Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ευρετήριο νομοθεσίας για θέσεις στάθμευσης


gvarth

Recommended Posts

Ξεκινάμε από τα πλέον πρόσφατα και προχωράμε στα παλαιότερα

Π.Δ. 111/2004 - ΦΕΚ 76/Α/5.3.2004 - Καθορισμός του απαιτούμενου αριθμού θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων αναλόγως των χρήσεων και του μεγέθους των κτιρίων στο ηπειρωτικό τμήμα της Περιφέρειας Αττικής και κατάργηση του π.δ 230/93 (94/Α)

Καταργεί :

Το Π.Δ. 350/96, (ΦΕΚ 230/Α/17.9.96) «Ρύθμιση των υποχρεώσεων εξασφαλίσεως χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων σε πόλεις της χώρας, καθώς και στις εκτός του εγκεκριμένου σχεδίου περιοχές αυτών» (Παύει να ισχύει για το ηπειρωτικό τμήμα της περιφέρειας Αττικής)

Π.Δ. 230/93, (ΦΕΚ 94/Α/15.6.93) «Καθορισμός του απαιτούμενου αριθμού θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων αναλόγως των χρήσεων και του μεγέθους των κτιρίων στην ευρύτερη περιοχή Αθηνών»

Τροποποιεί :

Το Π.Δ. της 3-8/87, (749/Δ/10.8.87) «Καθορισμός ειδικών όρων ως προς τη δόμηση και διαμόρφωση των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων και κατάργηση των υπ. αριθ. 697/79 και 1339/81 π. δ/των»

----

Υ.Α. 98728/7722/1993 (ΦΕΚ 167/Δ/2.3.1993) Προδιαγραφές για την κατασκευή χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων που εξυπηρετούν τα κτίρια.

Π.Δ. 92/1982 (ΦΕΚ 12/Α/2.2.1982) Περί ρυθμίσεως των υποχρεώσεων εξασφαλίσεως χώρου σταθμεύσεως αυτοκινήτων σε πόλεις ή οικισμούς της χώρας, πληθυσμού άνω των 15.000 κατοίκων, ως και τις εκτός εγκεκριμένου σχεδίου περιοχές

Τροποποιήθηκε από :

Π.Δ. 350/96, (230/Α/17.9.96) «Ρύθμιση των υποχρεώσεων εξασφαλίσεως χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων σε πόλεις της χώρας, καθώς και στις εκτός του εγκεκριμένου σχεδίου περιοχές αυτών» το οποίο καταργήθηκε από το Π.Δ. 111/2004

Υπάρχουν και άλλα διατάγματα, αρκετά παλαιότερα , τα οποία τροποποιήθηκαν σε μικρότερο ή μεγαλύτερο βαθμό από το (ΦΕΚ 749/Δ/10.8.1987) "Καθορισμός ειδικών όρων ως προς τη δόμηση και διαμόρφωση των χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων και κατάργηση των υπ. αριθ. 697/79 και 1339/81 π. δ/των" το οποίο με τη σειρά του τροποποιήθηκε από το Π.Δ. 111/2004 (ΦΕΚ 76/Α/5.3.2004)

 

Ευπρόσδεκτες προτάσεις για ΦΕΚ και διατάγματα που πιθανόν να είναι χρήσιμα και να μην συμπεριλήφθηκαν ήδη . Θα προστεθούν ώστε να υπάρχει η καλύτερη δυνατή ενημέρωση.

  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η πρωτοβουλία σου για την καταγραφή των βασικών διοικητικών πράξεων που αφορούν στις θέσεις στάθμευσης.

 

Θέλω να προσθέσω δύο στοιχεία στην προσπάθεια αυτή.

1. Το αντίστοιχο υλικό που είχε κωδικοποιηθεί πριν από χρόνια από το τέως ΥΠΕΧΩΔΕ και

2. την παρατήρηση ότι η υπουργική απόφαση του 1993 ισχύει, όπως είναι προφανές, για τις οικοδομές που ανεγέρθηκαν μετά την έκδοσή της και όχι για εκείνες που ανεγέρθηκαν πριν. Η επισήμανση γίνεται γιατί έχει παρατηρηθεί ότι πολλοί συνάδελφοι υποστηρίζουν το αντίθετο, ακόμη και σε τεχνικές εκθέσεις που κατατίθενται σε δικαστήρια.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 7 months later...

Καλησπέρα. Πιάνομαι από το ωραίο θεμα που ξεκινήσατε και ζητω την βοηθεια σας στο εξης θεμα.

Εχω διωροφο κτιριο κατοικιας με ισογειο γκαραζ δυο θεσεων σταθμευσης με αδεια του 1977 και θελω να καταργησω το ένα και να το μετατρεψω σε κατοικια. θυμαμαι καπου ειχα διαβασει ότι αν είναι πριν το 1979 η οικοδομικη αδεια μπορω να το κανω.αλλα δε θυμαμαι που.μηπως θυμαται κανεις συναδελφος?(το ισογειο γκαραζ εχει υπολογιστει στην δομηση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Χαιρετώ και χαιρετίζω την προσπάθεια!
 
Διευκρινιστική ερώτηση:  Πώς μεταφράζεται το Π.Δ. της 3-8/87, (749/Δ/10.8.87) σύμφωνα με τον ΝΟΚ;  Στο εν λόγω ΠΔ υπάρχουν πολλές αναφορές σε και συσχέτιση με τον ΓΟΚ (Ν.1577/85).  Πώς αυτές κουμπώνουν με τον ΝΟΚ;  Υπάρχει ερμηνευτική εγκύκλιος κάπου;






Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,


θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας, καθώς έχω πελαγώσει με την πολεοδομία στη Σωκράτους;


Ισόγεια κατοικία, χωρίς υπόγειο, με οικ. άδεια του 1962, επιφάνειας 99 τ.μ. έγινε αλλαγή χρήσης σε εμπορικό κατάστημα το 2010. Στον υπολογισμό των θέσεων στάθμευσης ο συνάδελφος έχει υπολογίσει: προηγούμενη χρήση: 99/100 (κατοικία)= 1 ΘΣ, σημερινή χρήση (κατάστημα) 99/100 = 1 ΘΣ, άρα δεν απαιτείται επιπλέον θέση. (δε ξέρω με ποια λογική υπολογίστηκαν έτσι...)


Σήμερα ο ενοικιαστής θέλει να το κάνει καφετέρια. Έχω κάνει έλεγχο για τα στατικά και για τα Η/Μ και δεν έχω πρόβλημα. Προσπαθώντας να υπολογίσω τις ΘΣ υπολογίζω: προηγούμενη χρήση (κατάστημα): 99/60 (μικρό οικόπεδο) = 2 ΘΣ, σημερινή χρήση (καφετέρια) 99/40 = 2 ΘΣ, άρα δεν απαιτείται επιπλέον θέση. 


Συμπεραίνω λοιπόν πως καλύπτομαι και μπορώ να δώσω βεβαίωση για ΚΥΕ, προκύπτουν όμως τα εξής ερωτήματα:


  1. είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμού των ΘΣ; σε ερώτηση στον κο Μίχο (αρχιτέκτονα στην Σωκράτους) μου είπε προφορικά πως ναι.
  2. η Ξυρουχάκη που δίνει άδεια καταστημάτων στην πολεοδομία μου είπε πως η μόνη λύση είναι να κάνω αναθεώρηση της άδειας του 2010 από εμπορικό κατάστημα σε ΚΥΕ. Ο δήμος της Αθήνας μου είπε πως δε δέχονται σε καμμία περίπτωση τη βεβαίωση ιδιώτη μηχανικού και θέλουν σε κάθε περίπτωση αλλαγή χρήσης από πολεοδομία - παρά τα όσα αναφέρει η νομοθεσία, ότι δλδ τον έλεγχο τον κάνει ιδιώτης μηχανικός. Άρα εγώ πρέπει να προβώ οπωσδήποτε σε αναθεώρηση;
  3. Αν ναι, υπολόγισα σωστά τις ΘΣ ή θα θα χρειαστεί εξαγορά;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε ολη την υπολοιπη επικρατεια ,εκτος αττικης ισχυει το Π.Δ. 350/96 σωστα? Για κατοικια ισχυει συνολικη επιφανεια / 250 τ.μ ? Ευχαριστω 

Edited by Patrick
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή εβδομάδα σε όλους,

αυτή την στιγμή οι απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης σε ένα κτίριο γραφείων καθορίζονται σύμφωνα με το ΠΔ 111/2004; και συγκεκριμμένα άρθρο 2 παράγραφος 2;

Μήπως υπάρχει κάποιο νεώτερο ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.