Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντικατάσταση στέγης με άδεια για εργασίες μικρής κλίμακας


Recommended Posts

4495.29/2 - εργασίες εεμκ

κ) συντήρηση και επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων,
κστ) ανακατασκευή στέγης, με υποβολή δήλωσης στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού,

4495.30/1 - εργασίες χωρίς Ο.Α. ή εεμκ
στ) συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω αν θες ικριώματα, θες εεμκ και ισχύει το όριο των 25.000.
Λογικά θα είναι υπέραρκετό και δεν θα χρειαστεί κανονική άδεια.

Κατέβασε τη νέα έκδοση της κωδικοποίσης του 4495  από τον kan62 από τα downloads (και μιας και είσαι εκεί κατέβασε και το ΝΟΚ από τον ίδιο).

Τα ΦΕΚ για τα δικαιολογητικά της μικρής κλίμακας είναι τα 4520 Β 2018 και το 1843 Β 2020, αν δεν μου ξεφεύγει κάτι.

Καλό διάβασμα @chris!

 

Edited by zazeng
  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zazeng said:

4495.29/2 - εργασίες εεμκ

κ) συντήρηση και επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων,
κστ) ανακατασκευή στέγης, με υποβολή δήλωσης στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού,

4495.30/1 - εργασίες χωρίς Ο.Α. ή εεμκ
στ) συντήρηση και επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

Οπότε σύμφωνα με τα παραπάνω αν θες ικριώματα, θες εεμκ και ισχύει το όριο των 25.000.
Λογικά θα είναι υπέραρκετό και δεν θα χρειαστεί κανονική άδεια.

Κατέβασε τη νέα έκδοση της κωδικοποίσης του 4495  από τον kan62 από τα downloads (και μιας και είσαι εκεί κατέβασε και το ΝΟΚ από τον ίδιο).

Τα ΦΕΚ για τα δικαιολογητικά της μικρής κλίμακας είναι τα 4520 Β 2018 και το 1843 Β 2020, αν δεν μου ξεφεύγει κάτι.

Καλό διάβασμα @chris!

 

zaz σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Η απορία μου είναι πόσα τ.μ. θα βάλω κατά την επιλογή επισκευή στέγης. Μιας και δεν μπορώ να το ξέρω ακριβώς πριν αρχίσουν οι εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, chris said:

Η απορία μου είναι πόσα τ.μ.

Αν γίνεται κάνε αυτοψία για να κάνεις μια καλή προεκτίμηση.

Αν δεν γίνεται το βασικό είναι αυτό που σου είπε ο Δημήτρης αν είσαι πάνω ή κάτω από 25.000, γιατί αλλάζει ο τύπος της αδειας. Οπότε δες αρχικά πόσο βγαίνει με φουλ μ², αν είσαι κάτω από 25χιλ ξεκινάς με εεμκ με τυχαία μ² και την αναθεωρείς μόλις αρχίσουν οι εργασίες, δεν ξέρω τι ενημέρωση θα πρέπει να κάνεις στο ΙΚΑ, θα το βρεις όμως.

Αν είσαι κοντά ζορισε το για αυτοψία (με μια μικρή επέμβαση, αν κ τώρα με την κακοκαιρία θα πρέπει να μεριμνήσεις να μη μείνει εκτεθειμένο) γιατί θα κάνεις διπλό κόπο πρώτα εεμκ κ μετά ΟΑ κ δεν ξέρω κ με το ΙΚΑ πως γίνεται αν αλλάξει ο τύπος της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 27/1/2020 at 5:34 ΜΜ, Pavlos33 said:

Δώσε περισσότερες πληροφορίες. 

Έχεις αγροτεμάχιο, οικόπεδο εντός σχεδίου ή εντός οικισμού με ειδικές διατάξεις μορφολογίας όψεων και επιβολής στέγης κλπ;

Οι επιλογές μας είναι:

(α) επισκευή ή συντήρηση στέγης χωρίς χρήση ικριωμάτων---->καμία απολύτως άδεια (αν φυσικά δεν συντρέχουν ειδικές διατάξεις, πχ λόγω αρχαιολογίας) που να απαγορεύουν μια τέτοια εργασία χωρίς τις απαιτούμενες εγκρίσεις

(β) ΕΕΔΜΚ : συντήρηση επισκευή στέγης με χρήση ικριωμάτων (*)

(γ) ΕΕΔΜΚ: Ανακατασκευή στέγης (**)

Αν δεν εμπίπτουν οι ζητούμενες εργασίες σε κάποια από τις πιο πάνω περιπτώσεις τότε εκδίδεις άδεια δόμησης.

(*) κ) Για τη συντήρηση, επισκευή στεγών με χρήση ικρι-
ωμάτων, κατατίθενται:
1) Δήλωση ανάθεσης και ανάληψης της ευθύνης του 
μηχανικού για την επίβλεψη του έργου.
2) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο τοπογραφι-
κού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της 
παρ. 3 του άρθρου 1.
3) Βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοι-
χεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.

 

(**) κστ) Για την ανακατασκευή στέγης, κατατίθενται:
1) Τοπογραφικό διάγραμμα ή αντίγραφο του τοπογρα-
φικού διαγράμματος, κατά τα οριζόμενα στην περ. ε της 
παρ. 3 του άρθρου 1.
2) Τεχνική έκθεση αρμόδιου μηχανικού στην οποία 
αναφέρεται ότι αυτή έχει τις ίδιες διαστάσεις, ότι δεν 
μεταβάλλεται ο όγκος της, ότι δεν αυξάνεται το τελικό 
ύψος του κτιρίου, και της στέγης και ότι δεν θίγονται τα 
στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου.
3) Σχέδια κάτοψης, όψης και τομής σε 1:100 ή 1:50.
4) Στατική μελέτη (εννοεί προφανώς την μελέτη διαδοκίδωσης στέγης και όχι ολόκληρου του κτιρίου)

Συνάδελφε καλησπέρα, 

Είμαι νέος μηχανικός και μου προέκυψε περίπτωση όπου πελάτης μου ζητάει απομάκρυνση στέγης λόγω αμιάντου και αντικατάσταση με νέα στέγη. Εντωμεταξύ δεν πρόκειται για ανεξάρτητο στατικά κτίριο, αλλά για τμήμα κτιρίου που αποτελείται αποκλειστικά από τσιμεντόλιθους. Μάλιστα το υπόλοιπο τμήμα είναι εγκαταλελειμμένο. 

Έχω μπερδευτεί.

Λέω να πάω με ΕΕΜΚ για ανακατασκευή στέγης με χρήση ικριωμάτων. και μου ζήταει το σύστημα ακριβώς αυτά που αναφέρεται πιο πάνω. έχω τις εξής απορίες:

1) Ανακατασκευή καλύπτει τις εργασίες αποξήλωσης της παλιάς και τοποθέτηση νέας ή είναι μόνο για επεμβάσεις στην ήδη υπάρχουσα? 

2) Η υπάρχουσα στέγη δεν μπορεί να παραμείνει λόγω αμιάντου οπότε θα πρέπει να αφαιρεθεί, αν η ανακατασκευή δεν καλύπτει την τοποθέτηση νέας στέγης υπάρχει άδεια για αντικατάσταση στέγης? 

3) Λέει ότι απαιτείται στατική μελέτη εννοεί μόνο για την στέγη? Καθώς το κτίριο είναι μόνο από τσιμεντόλιθους, σίγουρα αν γίνει μελέτη στατικής επάρκειας δεν θα είναι στα προβλεπόμενα όρια και άρα θα απαιτηθούν ενισχύσεις. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να γίνει στατική μελέτη για τη στέγη, αποτίμηση του κτιρίου με την νέα στέγη και της θεμελίωσης, ενισχύσεις τόσο στο κτίριο όσο και στην θεμελίωση. Μου φαίνεται πάρα πολύ υπερβολικό όλο αυτό για μια ΕΕΜΚ. 

4) Σε περίπτωση που απλά θέλει στατική μελέτη για τη στέγη, φέρω ευθύνη για την στατική επάρκεια του κτιρίου? Επίσης θα πρέπει να κάνω επίβλεψη εργασιών?

5) Το κτίριο βρίσκεται σε παραδοσιακό οικισμό. Ως πολιτικος μηχανικός μπορώ να υποβάλω εγώ την ΕΕΜΚ? Προφανώς χωρίς αλλαγές στον όγκο, τα τελικά ύψη και τις όψεις και τομές. 

 

Μου ζητήθηκε να δώσω προσφορά για αυτήν την αντικατάσταση και θέλω να τα ξεκαθαρίσω πριν προχωρήσω στη προσφορά για να ξέρω τι τιμή να δώσω.

Ευχαριστώ πολύ. 

 

Link to comment
Share on other sites

53 λεπτά πριν, Giallou said:

.... μου ζητάει απομάκρυνση στέγης λόγω αμιάντου και αντικατάσταση με νέα στέγη. ....

....

Μου ζητήθηκε να δώσω προσφορά για αυτήν την αντικατάσταση και θέλω να τα ξεκαθαρίσω πριν προχωρήσω στη προσφορά για να ξέρω τι τιμή να δώσω.

....

 

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, ειδικά πριν δώσεις Τιμές για άδειες και εργασίες ενημερώσου με μεγάλη προσοχή τι ειδικές διαδικασίες οφείλεις να κάνεις για τον αμίαντο και το κοστολόγιο αφαίρεσης και μεταφοράς σε ειδικούς χώρους για αυτό.

Επικουρικά μόνο πιστοποιημένα συνεργεία (με στολές ΝΑΣΑ πχ) έχουν δυνατότητα και δικαίωμα να το κάνουν.....

Αυτά για τα επίσημα και βάση του Νόμου.

Για βραδινές καταδρομικές υπηρεσίες προφανώς δεν σε αφορούν και σίγουρα δεν βάζεις την υπογραφή σου.

 

Υ.Δ.

πρόσεξα που γράφεις ότι βρίσκεται και σε παραδοσιακό οικισμό άρα έχεις και πρόσθετες υποχρεώσεις σε εγκρίσεις απο υπηρεσίες (πχ Πολιτισμού ή ΣΑ) .... οπότε σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να αποκρύψει την ύπαρξη του αμιάντου ο Αρχιτέκτονας Μηχανικός που θα υπογράψει τα σχέδια.

Edited by Didonis
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Didonis said:

Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, ειδικά πριν δώσεις Τιμές για άδειες και εργασίες ενημερώσου με μεγάλη προσοχή τι ειδικές διαδικασίες οφείλεις να κάνεις για τον αμίαντο και το κοστολόγιο αφαίρεσης και μεταφοράς σε ειδικούς χώρους για αυτό.

Επικουρικά μόνο πιστοποιημένα συνεργεία (με στολές ΝΑΣΑ πχ) έχουν δυνατότητα και δικαίωμα να το κάνουν.....

Αυτά για τα επίσημα και βάση του Νόμου.

Για βραδινές καταδρομικές υπηρεσίες προφανώς δεν σε αφορούν και σίγουρα δεν βάζεις την υπογραφή σου.

Ναι το έχω στο υπόψιν μου γιατί έχω εμπλακεί με τέτοια εργασία. Προφανώς την καθαίρεση δεν θα την αναλάβω και το έχω ξεκαθαρίσει αυτό. Εγώ εμπλέκομαι μόνο στην αδειοδότηση και τις μελέτες. 

Σας ευχαριστώ για την απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!

έχω κάνει Υπαγωγή ν.4495 σε ξύλινο κτίριο κατοικίας με στέγη κατ.1 και κατ.5 όπου η ΜΣΕ δεν επαρκεί και ο μηχανικός προτείνει ενισχύσεις και αντικατάσταση στοιχείων. Μπορώ να πάω με την εργασία κστ της ΕΕΔΜΚ ως ανακατασκευή? 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά! Ορθή Επανάληψη:

Έχω Υπαγωγή ν.4495/2017 σε μονώροφο ξύλινο κτίριο κατοικίας με ξύλινη στέγη, εδράζεται σε υπερυψωμένη βάση από μπετόν με τμήμα υπογείου. Το σπιτάκι επεκτάθηκε περιμετρικά με τούβλο και στην υπαγωγή έχω ΦΚ κατηγορίας 1 (το ξύλινο κτίριο με το υπόγειο) και κατηγορίας 5 οι επεκτάσεις.

Η ΜΣΕ βγάζει ανεπάρκεια στην ξύλινη στέγη και προτείνεται ενίσχυσή της με αύξηση της διατομής του δικτυώματος, κάτω πέλματος, ορθοστατών και υποστηλωμάτων έδρασης συν προσθήκη ενός επιπλέον διπλού υποστηλώματος.

Για να κάνω αυτές τις εργασίες μπορώ να επικαλεστώ την εργασία κστ της ΕΕΔΜΚ ως ανακατασκευή? 

Στην ουσία είναι πλήρης αντικατάσταση με νέα στέγη, στις ίδιες διαστάσεις και όγκο βέβαια..

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 24/5/2021 at 11:39 ΠΜ, Μέρσα said:

Η ΜΣΕ βγάζει ανεπάρκεια στην ξύλινη στέγη και προτείνεται ενίσχυσή της με αύξηση της διατομής του δικτυώματος, κάτω πέλματος, ορθοστατών και υποστηλωμάτων έδρασης συν προσθήκη ενός επιπλέον διπλού υποστηλώματος.

Για να κάνω αυτές τις εργασίες μπορώ να επικαλεστώ την εργασία κστ της ΕΕΔΜΚ ως ανακατασκευή? 

Στην ουσία είναι πλήρης αντικατάσταση με νέα στέγη, στις ίδιες διαστάσεις και όγκο βέβαια..

Είναι ανακατασκευή στέγης αυτό που λες. Το πρόβλημα βρίσκεται στην προσθήκη νέου υποστυλώματος.. αν είναι πρόβλημα.

Αντιμετωπίζω το ίδιο ουσιαστικά ζήτημα με τη συναδέλφισσα.

Σε βιομηχανικό κτίριο, θα αντικατασταθούν τα πάνελ επικάλυψης στέγης, λόγω παλαιότητας/φθοράς των υφιστάμενων. Πάνω από τα νέα πάνελ θα εγκατασταθούν Φ/Β πάνελ. Για την εφαρμογή των Φ/Β εκπονείται Στατική Μελέτη και προκύπτει απαίτηση ενίσχυσης του κεντρικού φατνώματος.

Σύμφωνα με την περίπτωση λδ του Άρθρου 29, του ν.4495/17 (δηλαδή τις περιπτώσεις ΕΕΔΜΚ) απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ, για την οποία δεν ελέγχεται το όριο ΠΥ 25 000 € κιόλας.

Σύμφωνα με την ειδική νομοθεσία για Φ/Β σε στέγες: "Για την τοποθέτηση των Φ/Β συστημάτων πάνω σε κτίρια, για ισχύ μεγαλύτερη των 100 kW, απαιτείται η έγκριση εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας [...] και απαιτείται η συνυποβολή δήλωσης στατικής επάρκειας του κτιρίου πάνω στο οποίο  θα γίνει η εγκατάσταση, υπογραμμένη από διπλ. πολ. μηχ."

Σύμφωνα με τις περιπτώσεις κ) συντήρηση και επισκευή στεγών με χρήση ικριωμάτων και κστ) ανακατασκευή στέγης, με υποβολή δήλωσης στατικής επάρκειας αρμόδιου μηχανικού, ου Άρθρου 29, του ν.4495/17 απαιτείται έκδοση ΕΕΔΜΚ με έλεγχο του ορίου των 25 000€.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την κάθε περίπτωση παρατίθετανι από τον @Pavlos33 παραπάνω. Σε κάθε περίπτωση, όπως λέω και παραπάνω εκπονήθηκε η ΜΣΕ, η οποία προτείνει ενισχύσεις.

Και η ερώτησή μου είναι η εξής: Για τις εργασίες αυτές, βγάζουμε ΕΕΔΜΚ; Τείνω προς το ναι. Θα με ενδιέφερε ιδιαιτέρως η αντίθετη άποψη κάποιος/ας συναδέλφου/ισσας.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.