Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιτρεπόμενες - επιθυμητές κλίσεις στέγης


katerina

Recommended Posts

Γειά σας συνάδελφοι!

Τα ανώτατα όρια κλίσης στέγης είναι 35%, ενώ το επιθυμητό, όπως έχω διαβάσει για την Ελλάδα είναι το 40%. Για την Πολεοδομία ισχύει το 35% πάντως. Όσον αφορά την ελάχιστη κλίση , είναι 20%, έτσι δεν είναι???

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων. Eπίσης τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία ανεξάρτητα της επαγγελματικής σας ιδιότητας. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

.....Για την Πολεοδομία ισχύει το 35% πάντως.....

Ίσχύει αυτό? Σε όλες τις περιπτώσεις?

Έβγαλα άδεια πρόσφατα σε εκτός σχεδίου με κλίση 16% γιατί δεν με έπαιρνε στο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παντα εχω κλιση < 35% και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Ειδικα στα εκτος σχεδιου (υπαρχει προβλημα με το μεγιστο υψος) τις περισσοτερες φορες ουτε 20 % δεν κανω. Και ποτε δεν μου ειπε κανεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

20% είναι η ελάχιστη κλίση κατασκευαστικά, για να λειτουργεί η στέγη και να απομακρύνει τα νερά. Ίσως και λίγο μικρότερη κλίση θα λειτουργούσε, αν η περιοχή δεν έχει πολλά χιόνια.

 

Η πολεοδομία δέχεται και μικρότερες κλίσεις, γιατί αυτό που την ενδιαφέρει είναι να μην ξεπερνάς τα μέγιστα ύψη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο παρακάτω προσχέδιο που κάνω, τα βελάκια δείχνουν τη φορά των κλίσεων που θέλω να βγάλω. Το γραμμοσκιασμένο τμήμα είναι πιο ψηλό από το αλλό κατά +0.70.

Ερώτηση: Οι κλίσεις πρέπει να είναι σε όλες τις φορές ίδιες, δηλαδή π.χ. 25% ή μπορεί και να διαφέρουν. Γιατί έτσι όπως είναι τώρα και επιθυμώ να το κάνω διαφέρουν.

 

212252.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δε βρίσκω κάποιο λόγο οι στέγες να είναι υποχρεωτικά ισοκλινείς (ίδια κλίση σε κάθε στέγη).

 

Μήπως κάποιος άλλος έχει διαφορετική πληροφόρηση;

Link to comment
Share on other sites

Και έγω έτσι πιστεύω (και ελπίζω γιατί μου λύνει τα χέρια) αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Δεν ξέρω αν υπάρχει καμία διάταξη που να επιβάλει ισοκλινή κατασκευή.

Κάποιος άλλος συνάδελφος??????

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα παντως που μετρησα τις κλισεις μιας δυριχτης στεγης για εναν γνωστο μου ειχαν διαφορα, 12% η μια και 17% η αλλη, οποτε δεν νομιζω οτι σε υποχρεωνει καποιος να τηρησεις ιδιο ποσοστο κλισης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.