Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρεπόμενες - επιθυμητές κλίσεις στέγης


katerina

Recommended Posts

Κάτω απο την στέγη τι υπάρχει; σκυρόδεμα, ψευδοροφή; θα τοποθετηθεί σανίδωμα (πατάβρα-πέτσωμα); Πάντος η κλίση είναι πολύ μικρή για κεραμίδι, τώρα όπως λες, αφού δεν έχεις βροχή και αέρα, βάζεις μια καλή μεμβράνη με αρκετή,~20-25εκ, επικάλυψη και μεγάλα κενά κάτω απο τις επιτεγίδες σου και είσαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έχεις κλίση 5 - 12% είσαι στα καλά όριο. Οπότε οριακά είναι εντάξει πιστεύω η στέγη. Απλά και μεμβράνη να βάλεις πάνω στο πέτσωμα (αν έχεις ξύλο) αλλά θα συνιστούσα επιπλέον πριν την τοποθέτηση της μεμβράνης να επαλείψεις με ασφαλτικό υλικό την επιφάνεια που θα δεχτεί τα κεραμίδια! Δηλαδή αν έχεις ξύλινη επιφάνεια με καδρόνια στα οποία καρφώνονται τα κεραμίδια, να επαλείψεις την πάνω επιφάνεια ΜΑΖΙ με τα καδρόνια!! Τώρα για τα ασγαλτικά κεραμίδια θα σε γελάσω, ενδεχομένως κάποιος συνάδελφος να γνωρίζει καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλους!

 

Καταλήξαμε αν τελικά υπάρχει από τη νομοθεσία ελάχιστη και μέγιστη κλίση για στέγη? Χωρίς να λαμβάνουμε υπόψιν τοπικούς όρους δόμησης ή κατασκευαστικές απαιτήσεις λόγω υλικού.

 

Εγώ προσωπικά δεν έχω βρει κάτι κάπου.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Και απαντηση καμμια....

νομιζω οτι όπως εχει ειπωθει πιο πανω...

για ΥΔΟΜ...ισχυει 35% ανωτερο και 20% κατωτερο για κλιση στεγης χωρις να υπολογιζουμε υλικα και καιρικες συνθηκες

Link to comment
Share on other sites

Και απαντηση καμμια....

νομιζω οτι όπως εχει ειπωθει πιο πανω...

για ΥΔΟΜ...ισχυει 35% ανωτερο και 20% κατωτερο για κλιση στεγης χωρις να υπολογιζουμε υλικα και καιρικες συνθηκες

Από που προκύπτουν αυτά τα νούμερα; Γιατί όχι 40% ή 15%;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μέγιστη κλίση καθορίζεται σε συγκεκριμένες περιοχές και με ειδικούς όρους δόμησης, όπου η κατασκευή στέγης είναι υποχρεωτική.

Για την ελάχιστη δεν υπάρχει όριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει ελαχιστο οριο απο τους κανονισμους, αλλα πρακτικα δεν μπορεις να εχεις μια κεραμοσκεπη με 10% κλιση. Θα χεις θεμα με τα νερα...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη, για μια μονοριχτη στεγη, θα μπορουσα να εχω κλιση..... πχ 12%  ?

 

αν Ναι.....στην πραξη..... σε αποσταση μεταξυ των 2 τοιχων (αποσταση:3,6μετρα) και με υψος 3,5 μετρα ο ενας τοιχος ...τι κλιση θα δινατε για να εχουμε καλο αποτελεσμα? (οπτικα - λειτουργικα) (δεν εχει χιονι η περιοχη)

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που θα σου έλεγα είναι η στέγη σου να έχει κλίση 25% . Εδώ στην βόρεια Ελλάδα για να μην έχουμε θέμα με τα νερά συνήθως βάζουμε 25-35 %...

το θέμα σου είναι και κατά πόσο θέλεις ή οχι να χάσεις ύψος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.