Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιτρεπόμενες - επιθυμητές κλίσεις στέγης


katerina

Recommended Posts

χαχα το ξερω και αυτο ειναι και το προβλημα τους, οτι απο κατω εχω διπλο υψος και το θεωρουν δεδομενο οτι παω για παταροπονηριες. εγω τους λεω "προβλημα σας" και να το ελεγξετε μετα αλλα μου το γυρισαν στο θεωρητικο....θα δουμε, θα το κανω κεκλιμενο με πολλαπλα σημεια σαν fractal και θα δουμε. θενκς.

Link to comment
Share on other sites

εγω τους λεω "προβλημα σας" και να το ελεγξετε μετα αλλα μου το γυρισαν στο θεωρητικο.....

ε μα και εσύ είσαι απότομος

πες στουν ανθρώπους πως και να παταρωθεί θα μπει στην επόμενη "ρύθμιση" δεν υπάρχει θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τυχόν περιορισμοί κλίσεων αναφέρονται στους (τοπικούς) όρους δόμησης - υπάρχουν περιοχές όπου ακολουθείς μία και μόνο κλίση! Αν δεν αναφέρεται κάτι τη σχεδιάζεις όπως θες (τηρώντας, όπως αναφέρθηκε, το μέγιστο ύψος).

Link to comment
Share on other sites

Όντως αυτό που έχει σημασία είναι το ύψος, απλώς είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο οικοδομικής (δε θυμάμαι σε ποιο δυστυχώς για να το αναφέρω) ότι για ξύλινη στέγη καλό είναι η κλίση να μην είναι μικρότερη του 28% ώστε να μη γυρίζουν μέσα τα νερά, και στη μπετονένια να μην είναι μικρότερη του 18%

Link to comment
Share on other sites

Αααα, ανάλογα με την επικάλυψη επιλέγεις κλίση (αυτό με τις "ξύλινες" και "μπετονένιες" στέγες δεν ακούγεται σωστά - προσδιορίζει το φέρον σύστημα που είναι άσχετο).

 

Το 28% ταιριάζει στο κεραμίδι (παίζει και 25) αλλά το 18 δεν ξέρω πού αναφέρεται. Με πάνελ επιτυγχάνεις κλίσεις από 5-15 αναλόγως.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Προσέξτε τώρα:

Στους ειδικούς όρους δόμησης οικισμών Πηλίου, ορίζει μέγιστη κλίση 40%, επίσης ορίζει σε κάποιες κατηγορίες υποχρεωτικά επικάλυψη με πέτρα (όχι κεραμίδια)...

 

Εγώ μίλησα με έμπειρους μαστόρους (πετράδες) και επιμέναν όλοι ότι η ελάχιστη κλίση είναι 40%

 

Άντε τώρα να σχεδιάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μίλησα με έμπειρους μαστόρους (πετράδες) και επιμέναν όλοι ότι η ελάχιστη κλίση είναι 40%

Ε ναι εντάξει αυτοί εμπειρικά μιλάνε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.