Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επικαλύψεις οπλισμών σε πλάκες-δοκούς-υποστυλώματα


 

Recommended Posts

Παντως αν χρησιμοποιειται κλασσικος μανδυας δεν χρειαζονται μαργαριτες ανα 5 συνδετηρες. Εδω εχει σπειροειδη συνδετηρα που πραγματι εχει μεγαλο προβλημα γι αυτο το παει ανα 5.

Link to comment
Share on other sites

Η επικαλυψη ηταν 3 εκ, το μπετον C20/25 , οι ραγες κατακορυφες και η σκυροδετηση κουστουμι. Ισως να φταιει το τελευταιο.

 

Μπορώ να πώ σίγουρα......

έχω σκυροδετήσει άπειρες κολώνες.

Ποτέ πρόβλημα....

Σχεδόν πάντα 2 δονητές και ένας εφεδρικός

Link to comment
Share on other sites

και εγω θα 'ηθελα να τονίσω ότι χρειάζεται μεγάλη προσοχή στις επικαλύψεις γιατί 5χιλ επιπλέον επικάλυψη μπορεί να δώσει έως και 20 χρονια αύξηση στη διάρκεια ζωής του χάλυβα.

Link to comment
Share on other sites

Αρη οταν εχεις διατομη 40χ40 π.χ και βαζεις επικαλυψη 4 εκ τοτε αυτοματα οι διαστασεις του συνδετηρα ειναι 32χ32(χοντρικα , χωρις τον υπολογισμο του Φ του συνδετηρα).Αν επιτρεπεται επικαλυψη c=2,5 cm, γιατι να βαλεις 4 cm και να μειωσεις το μοχλοβραχιονα των δυναμεων?

Θα μου πεις τωρα παιζουμε με τα χιλιοστα,αλλα δεν ειναι προτιμοτερο εφοσον εισαι καλυμμενος με την επιτρεπομενη επικαλυψη του καθε κτιριου?

Link to comment
Share on other sites

Αρη οταν εχεις διατομη 40χ40 π.χ και βαζεις επικαλυψη 4 εκ τοτε αυτοματα οι διαστασεις του συνδετηρα ειναι 32χ32(χοντρικα , χωρις τον υπολογισμο του Φ του συνδετηρα).Αν επιτρεπεται επικαλυψη c=2,5 cm, γιατι να βαλεις 4 cm και να μειωσεις το μοχλοβραχιονα των δυναμεων?

Θα μου πεις τωρα παιζουμε με τα χιλιοστα,αλλα δεν ειναι προτιμοτερο εφοσον εισαι καλυμμενος με την επιτρεπομενη επικαλυψη του καθε κτιριου?

 

Νομίζω ότι αμέσως αμέσως απαντά ο amair. Τι πιο σημαντικό!!!

Έπειτα εδώ είμαστε παραθαλάσσιο περιβάλλον

Επίσης τα 2,5 εκ γίνονται πολύ εύκολα 1, ενώ τα 4 εύκολα 2.5

επίσης επειδή τον μοχλοβραχίονα τον υπολογίζεις, ενώ την οξείδωση όχι...και όχι με 2.5 εκ δεν είμαι καλυμμένος γιατί σε 10 χρόνια ίσως να με ψάχνουν...

 

και κάτι άλλο όσον αφόρα τον μοχλοβραχίονα....Χρησιμοποιείς στοιχεία 25εκ πλάτος?? Εγώ ποτέ για να έχω και μοχλοβραχίονα και καλή επικάλυψη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αμέσως αμέσως απαντά ο amair. Τι πιο σημαντικό!!!

 

Θα έλεγα επίσης ότι σε πρόσφατη ημερίδα ειπώθηκε ότι οσον αφορά στην ανθεκτικότητα του σκυροδέματος 1ον επηρεάζει ο λόγος Ν/Τ, μετά η επικάλυψη, έπειτα η συμπίκνωση - συντήρηση, μετά η περιεκτικότητα σε τσιμέντο και τέλος το επίχρισμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αμέσως αμέσως απαντά ο amair. Τι πιο σημαντικό!!!

 

Θα έλεγα επίσης ότι σε πρόσφατη ημερίδα ειπώθηκε ότι οσον αφορά στην ανθεκτικότητα του σκυροδέματος 1ον επηρεάζει ο λόγος Ν/Τ, μετά η επικάλυψη, έπειτα η συμπίκνωση - συντήρηση, μετά η περιεκτικότητα σε τσιμέντο και τέλος το επίχρισμα.

 

για αυτό σε παραθαλάσσιες C20/25

Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα νέα σχέδια όπως είπε ο Μαρσέλλος προσανατολίζονται στο ΝΚΤΣ

για C20/25 με λόγο Ν/Τ 0,5-0,55 ελάχιστη κατηγορία σκυροδέματος και για παραθαλάσια και νησιά C30/37

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν χρησιμοποιουμε ραγες στα υποστηλωματα και γενικα στα κατακοτυφα στοιχια υπαρχει σοβαρος κινδυνος για την σκυροδετηση χρησιμοποιιστε καπια λεγομενη μαργαριτα στην μεση και δυο κοντα ξυλα στην επανω μερια τα οποια και αφαιρουνται μετα την σκυροδετηση ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος.Οσο για τις φοτο του αρη ειναι με θωρακες αν εχεις να κανεις με τσερκια τοτε εχει διαφορα θελει περισσοτερο δονισμα και μεγαλυτερη προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιουμε ραγες στα υποστηλωματα και γενικα στα κατακοτυφα στοιχια υπαρχει σοβαρος κινδυνος για την σκυροδετηση χρησιμοποιιστε καπια λεγομενη μαργαριτα στην μεση και δυο κοντα ξυλα στην επανω μερια τα οποια και αφαιρουνται μετα την σκυροδετηση ο καλυτερος τροπος ειναι αυτος.Οσο για τις φοτο του αρη ειναι με θωρακες αν εχεις να κανεις με τσερκια τοτε εχει διαφορα θελει περισσοτερο δονισμα και μεγαλυτερη προσοχη.

 

Από προσωπική εμπειρία η ράγα με 4εκ επικάλλυψη δεν παρουσιάζει πρόβλήματα. Πιο πολλά θα δεις λόγω χρήσης μεμονωμένων ταβλών αντί για κοντρα πλακέ θαλάσσης. Στις μεμονωμένες τάβλες κάποιες φορές αν είναι ρευστό το σκυρόδεμα απορρέει από τις σχισμές τσιμέντο και νερό και το τελικό είναι να φαίνονται σημειακά τα αδρανή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.