Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επικαλύψεις οπλισμών σε πλάκες-δοκούς-υποστυλώματα


 
sundance

Recommended Posts

Δεν διαφωνώ μαζι σου όμως εγω δεν βάζω ράγες, οσον αφορά τα πλακάζ αν και εγώ τα έχω και είναι ευκολία όμως η σανίδα αλλο πράγμα .Προτιμό σανίδα μου αρεσει πολύ για δικούς μου λόγους .¨Οσο για τον αρμό που λές το ξέρω αλλα υπάρχει τρόπος αποφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζι σου όμως εγω δεν βάζω ράγες, οσον αφορά τα πλακάζ αν και εγώ τα έχω και είναι ευκολία όμως η σανίδα αλλο πράγμα .Προτιμό σανίδα μου αρεσει πολύ για δικούς μου λόγους .¨Οσο για τον αρμό που λές το ξέρω αλλα υπάρχει τρόπος αποφυγής.

 

τα πλακάζ θέλουν πιο κοντινά δεσίματα και είναι και ακριβά και μάλλον για αυτό δεν τα προτιμάτε. ...????.......

Για τον αρμό πες μας τον τρόπο. ...Λιγότερο ρευστό μπετόν??

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Σε μονοκατοικία έχω κολώνες πάχους 25εκ. . Η περιοχή είναι παραθαλάσσια - κατηγορία 3 επικαλύψεων - άρα 3εκ επικάλυψη. Αν την εφαρμόσω μένουν 19εκ για τον μανδύα που είναι Φ10 και έτσι τα σίδερα της κολώνας θα απέχουν μεταξύ τους 17εκ. Ο αρχιτέκτονας επιμένει για τα 25εκ της κολώνας γιατί δεν θέλει να εξέχει από τον τοίχο.

 

Είναι πολύ στριμωγμένο ? Υπολογιστικά δεν έχω πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

 Η περιοχή είναι παραθαλάσσια - κατηγορία 3 επικαλύψεων - άρα 3εκ επικάλυψη. 

Λάθος

Σε υποστυλώματα και δοκούς η ελάχιστη επικάλυψη για παραθαλάσσια είναι 3,5 εκ. (ΕΚΩΣ)

(για ΕΝ 206 κατηγορία έκθεσης XS1 είναι πιο αυστηρά τα πράγματα...)

 

Τουλάχιστον 30 εκ ελάχιστη διάσταση δοκών - υποστυλωμάτων επιλέγω σε παραθαλάσσια.

Διαφορετικά σκέψου για γαρμπιλομπετόν.

 

Αν επιμένεις σε επικαλύψεις μικρότερες του κανονισμού (3,5εκ) κάνε μια μελέτη σύνθεσης για ανθεκτικότητα σε χλωριόντα, με πρόσμικτα (π.χ. ferrogard 901) στο μπετόν (με τσιμέντο το οποίο θα είναι CEM II) 

ή ακόμα και θυσιαζόμενα ανόδια

και τέλος ειδικές βαφές προστασίας από διείσδυση χλωριόντων και πρόγραμμα συντήρησης.

Ο αρχιτέκτονας επιμένει για τα 25εκ της κολώνας γιατί δεν θέλει να εξέχει από τον τοίχο.

 

 Τέλος 

αν ο αρχιτέκτονας επιμένει στα 25 εκ

πές του και για ανοξείδωτο οπλισμό...

Edited by Brasco
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόνο απο κατασκευαστικής άποψης και χωρίς να αναφερθούμε καν σε προστασία τα 25 εκ σε Υ/τα θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα με τα σίδερα απο τα δοκάρια σου.Τα υπόλοιπα στα έχουν αναλύσει οι συνάδελφοι

Link to comment
Share on other sites

Λάθος

Σε υποστυλώματα και δοκούς η ελάχιστη επικάλυψη για παραθαλάσσια είναι 3,5 εκ. (ΕΚΩΣ)

(για ΕΝ 206 κατηγορία έκθεσης XS1 είναι πιο αυστηρά τα πράγματα...)

 

Τουλάχιστον 30 εκ ελάχιστη διάσταση δοκών - υποστυλωμάτων επιλέγω σε παραθαλάσσια.

Διαφορετικά σκέψου για γαρμπιλομπετόν.

 

Αν επιμένεις σε επικαλύψεις μικρότερες του κανονισμού (3,5εκ) κάνε μια μελέτη σύνθεσης για ανθεκτικότητα σε χλωριόντα, με πρόσμικτα (π.χ. ferrogard 901) στο μπετόν (με τσιμέντο το οποίο θα είναι CEM II) 

ή ακόμα και θυσιαζόμενα ανόδια

και τέλος ειδικές βαφές προστασίας από διείσδυση χλωριόντων και πρόγραμμα συντήρησης.

 Τέλος 

αν ο αρχιτέκτονας επιμένει στα 25 εκ

πές του και για ανοξείδωτο οπλισμό...

 

 

Σαφέστατα. +1

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα 3,5εκ νομίζω δεν ισχύει. 3,5εκ είναι το cnom = cmin(3εκ) + 5εκ.

 

Κατασκευαστικά αυτό που πρέπει να τηρείται είναι το cmin. To cnom είναι το υπολογιστικό και νομίζω μπαίνει με την έννοια ότι μπορεί στην πράξη να μετακιννηθεί το σίδερο πιο μέσα και να έχεις μικρότερο μοχλοβραχίονα που είναι δυσμενέστερο για την επίλυση.

 

Τώρα για το κατασκευαστικό θέμα με τις δοκούς, νομίζω ότι είναι αρκετά σύνηθες να έχουμε 25εκ υποστυλώματα. Γίνεται ένας μικρός χαμός στον κόμβο αλλά δεν νομίζω ότι είναι επικίνδυνος. Όντως θα μένουν 17εκ - 2Φ20 πες τα κολωνοσίδερα = 13εκ για τα σίδερα της δοκού. Αν έχεις 4Φ14 π.χ. οριακά χωράνε.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το ΕΝ 1990 + ΕΝ 206 για τις επικαλύψεις διότι κάνετε με το cnom κάποιο λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.