Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Καταρχήν, μπορώ να δικαιολογήσω ένα ποσοστό 8 - 10% λόγω της διαφοράς στο βαθμό απόδοσης μεταξύ ηλεκτρικού ρεύματος και πετρελαίου.

Επίσης, υπάρχει ένα ποσοστό εξοικονόμησης που έχει να κάνει με το γεγονός ότι εξαλείφεται η ανάγκη θέρμανσης του λέβητα που εκτιμάται (ίσως αυθαίρετα) περίπου στο 10-15%). Αυτό μας δίνει αθροιστικά μια εξοικονόμηση της τάξεως του 25%.

 

Πολλά λες, ο λέβητας συνήθως μια φορά ζεσταίνεται από (ας πούμε) κρύος το 24ωρο, η απώλεια διατήρησης της θερμοκρασίας του, δηλ. οι θερμικές απώλειες του λέβητα είναι ήδη υπολογισμένες στο πρώτο ποσοστό που παραθέτεις. Κατά τα άλλα ο Μίλτος με κάλυψε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εφόσον θέλεις να θερμάνεις με ρεύμα είναι ανόητο να χρησιμοποιήσεις κεντρικό σύστημα μετατροπής ηλεκτρικής σε θερμικής ενέργειας εκτός του θερμαινόμενου χώρου και να υποστείς της απώλειες μεταφοράς της θερμότητας και της απώλειες του ίδιου του λέβητα .

Πας κατευθείαν σε αποκεντρωμένη λύσει (θερμοπομπός, θερμοσυσσωρευτής. etc) δίχως απώλειες και μεγαλύτερη ευελιξία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι...να δω πόσοι θα με ρωτήσουν πάλι φέτος (και πόσοι δεν θα με ρωτήσουν και θα την πατήσουν)...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλους όσοι μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν, και ευχαριστώ.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ο Α.Μ. μου αρχίζει από 24.

Δεν ισχυρίζομαι, ότι έχω κάνει κάποια ενδελεχή μελέτη ούτε το παίζω μεγάλος επιστήμονας. Είχα κι εγώ εξαρχής την τάση να απορρίψω τελείως αυτό (και οποιοδήποτε άλλο) "μαγικό" σύστημα. Παρ' όλα αυτά, μπήκα στον κόπο να κάνω αυτά που ανέφερα στο post μου.

Επιπλέον, έκανα τον κόπο να τηλεφωνήσω σε ένα χρήση (Κάμπινγκ ΤΡΙΤΩΝ στο Δρέπανο Αργολίδας), οι οποίοι το έχουν βάλει από τον Απρίλιο για θέρμανση νερού χρήσης. Ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε μία μείωση της τάξεως του 60-70% στο κόστος (πριν το θέρμαινε με πετρέλαιο).

Όσον αφορά τη θέρμανση, έχω μόνο τη μαρτυρία του ίδιου του εισαγωγέα, η οποία κι εμένα μου φαίνεται υπερβολική (αν όχι αστεία), οπότε δεν την αναφέρω. Επίσης, δεν μπορώ να βεβαιώσω ότι και ο ιδιοκτήτης του κάμπινγκ δεν είναι φίλος του και "δασκαλεμένος".

 

 

Α, επίσης, ο εισαγωγέας ισχυρίζεται ότι στη διαδικασία εγκατάστασης κάνει έναν εξονυχιστικό καθαρισμό των σωμάτων (διαρκής ροή). Μετά τα γεμίζει με απιονισμένο νερό και, τελικά, προσθέτει ένα μυστηριώδες υγρό, το οποίο επικαλύπτει τις εσωτερικές επιφάνειες των σωμάτων έτσι ώστε να μη ξανασχηματιστεί σκουριά. Στο απιονισμένο αυτό νερό προσθέτει "ιόντα", με πολύ αυστηρά ελεγχόμενη ζύγιση, έτσι ώστε να επιτύχει το επιθυμητό αμπεράζ που θα διαρρέει το νερό (εξαρτάται από τη συνολική ποσότητα νερού που υπάρχει στο κύκλωμα).

Έχω, επίσης, στα χέρια μου τεστ που έχουν γίνει στο συγκεκριμένο μηχάνημα (φαίνονται πολύ αξιόπιστα, όχι μόνο επειδή καλύπτουν 21 σελίδες, αλλά επειδή περιγράφουν λεπτομερώς τη μεθοδολογία και τις συνθήκες των δοκιμών), Βέβαια, το αποτέλεσμα είναι απλώς ο βαθμός απόδοσης των συστημάτων που είναι 96,7-98,7%. Ενδεχομένως είναι και μικρότερος από αυτόν των "κοινών" ηλεκτρικών λεβήτων με αντιστάσεις. Οπότε, εξακολουθώ να μην μπορώ να εξηγήσω την όποια πραγματική ή φανταστική απόδοση. Παραμένω απλώς στο ψάξιμο (μήπως και...).

Edited by miltos
Διαγραφή παραθέσεων
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, έκανα τον κόπο να τηλεφωνήσω σε ένα χρήση (Κάμπινγκ ΤΡΙΤΩΝ στο Δρέπανο Αργολίδας), οι οποίοι το έχουν βάλει από τον Απρίλιο για θέρμανση νερού χρήσης. Ο ιδιοκτήτης μου ανέφερε μία μείωση της τάξεως του 60-70% στο κόστος (πριν το θέρμαινε με πετρέλαιο).

Μην ξυπνησεις τον ιδιοκτητη του καμπινγκ για να του το πεις, αλλα αν εβαζε ηλιακους θερμοσιφωνες θα πετυχαινε μειωση 100% στο κοστος θερμανσης του νερου χρησης :rolleyes:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα Γεια σας παιδιά! Είμαι νέος στην παρέα και έχω να πω ότι τα σπάτε! :) Έμαθα τόσα πράγματα στο forum σας για τους λέβητες ιόντων που κάνεις δεν θα στα έλεγε..

 

Να στε καλά!

Edited by FotiChar
Link to comment
Share on other sites

...αυτό το νήμα εξακολουθεί και είναι απολαυστικό! Πιστεύω πώς κακώς διεγράφησαν κάποιες αναρτήσεις, χρειαζόμαστε γέλοιο στη ζωή μας!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συντελεστης αποδοσης 157%. Για καθε 1 κιλοβατωρα που καταναλωνεις, παιρνεις πισω 1,57 κιλοβατωρες.

Μυστηριωδη υγρα κλπ.

Μιλαμε εκλασα στο γελιο. Τουλαχιστον θα κοιμηθω σαν πουλακι τωρα (απο το γελιο).

Edited by karavlaxos
Link to comment
Share on other sites

Μην ξυπνησεις τον ιδιοκτητη του καμπινγκ για να του το πεις, αλλα αν εβαζε ηλιακους θερμοσιφωνες θα πετυχαινε μειωση 100% στο κοστος θερμανσης του νερου χρησης :rolleyes:

Εντάξει, συνάδελφε, δε διαφωνεί κανείς για το ηλιακό και η ειρωνία δεν έχει θέση σε τέτοια συζήτηση. Αυτό που λες είναι σωστό, αλλά δεν ακυρώνει το γεγονός ότι υπήρξε μείωση. Εδώ το αντικείμενο της διχόνοιας δεν είναι τα ηλιακά. Αν τα χρησιμοποιούσαμε ως εισαγωγή και σε λέβητα πετρελαίου επίσης θα είχαμε σημαντική μείωση της κατανάλψσης.

Εδώ ψάχνουμε (όσοι ψάχνουν) αν όντως υπάρχει κάποια μείωση στην κατανάλωση με τους επονομαζόμενους λέβητες ιόντων.

Πάντως, ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "γεγονός ότι υπήρξε μείωση". Το ότι λέει εδώ ο κάθε τυχαίος δε αποτελεί γεγονός. Μηχανικός υποτίθεται ότι είσαι, θα πρέπε να ξέρεις πως το "γεγονός" προϋποθέτει στοιχεία πριν και μετά την αλλάγή.

 

Ακόμα και αν (υποθετικά μιλώντας) στο είπε όντως ότι μειώθηκε η κατανάλωση, κανείς δε μου λέει σε τι κατάσταση ήταν η εγκατάσταση πριν. Είχε μήπως να γίνει συντήρηση από τότε που φτιάχτηκε; Είχε γίνει σωστά η μελέτη; Η κατασκευή; Οπότε αυτά τα "γεγονός ότι υπήρξε μείωση" μην τα λες εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.