Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Ναι, ΟΚ.

 

Η διαφορά ενέργειας λοιπόν δεν προήλθε λοιπόν από κάποια εκ των προτέρων συσσωρευμένη θερμότητα.

Από κάπου όμως πρέπει να προήλθε, έτσι δεν είναι; Εκτός κι αν κάποια μέτρηση είναι λάθος.

 

Διαφορετικά υπήρξες αυτόπτης μάρτυρας της κατάργησης της ΑΔΕ... :wink:

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί σχολιάζουμε υποτιθέμενες μετρήσεις ως αληθινές; Και εγώ από το πληκτρολόγιο μπορώ να αποδείξω πως πέτυχα στο καζανακι μου ψυχρη σύντηξη. Εκεί να δεις απόδοση...

Link to comment
Share on other sites

.

Η διαφορά ενέργειας λοιπόν δεν προήλθε λοιπόν από κάποια εκ των προτέρων συσσωρευμένη θερμότητα.

Από κάπου όμως πρέπει να προήλθε, έτσι δεν είναι; Εκτός κι αν κάποια μέτρηση είναι λάθος.

 

Διαφορετικά υπήρξες αυτόπτης μάρτυρας της κατάργησης της ΑΔΕ... :wink:

 

 

Τι να πώ δεν ξέρω? Θα πάω και σήμερα πάντως... ο copperfield είναι? Φίλε stayros το κατάλαβες μπράβο.....

 

Αντι να τσακωθούμε όπως άλλοι, η καλύτερη ευκαιρία να αποδείξεις οτι είμαι τρελός ή κουτός φίλε stayro είναι να πας σήμερα στην έκθεση στο γκάζι, τώρα στις 12 κ το απόγευμα στις 8 και να πάρεις μετρήσεις μόνος σου.... Αν δεν μπορείτε να πάτε, πείτε σε μένα ρε παιδιά, τι ερωτήσεις να του κάνω....

 

.

Edited by billy the kid
Link to comment
Share on other sites

Φίλε billy the kid, δεν νομίζω ότι ο Σταύρος είπε κάτι προσβλητικό.

Όπως έγραψα κι εγώ, οι μετρήσεις αυτές γίνονται σε εργαστήρια, με μεθόδους και όργανα βάσει προδιαγραφής.

Οι δημόσιες επιδείξεις του είδους ταιριάζουν -όπως είπες- σε σόου τύπου copperfield.

Είναι σόου για τους αδαείς και όχι για τους μηχανικούς.

 

Τέλος, επιστρέφω στην ΑΔΕ. Αν υπάρχει κάτι σε αυτόν τον κόσμο που είναι αναμφισβήτητο, αυτό είναι ασφαλώς η ΑΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορείτε να πάτε, πείτε σε μένα ρε παιδιά, τι ερωτήσεις να του κάνω για να ξεσκεπαστεί... η μοναδική εύκαιρία να γλυτώσουμε κόσμο απο απατεώνες.... αλλιώς μας κλείνουν το στόμα, λένε τόσα γράφονται στα forum αλλα κανείς δεν ήρθε να τα πεί σε μας...

 

Μα πως μας κλείνουν το στόμα? Από το πείραμα μας ανέφερες δυο μετρήσεις, εκ των οποίων η πρώτη δεν είναι φυσιολογική ενώ η δεύτερη είναι (την ίδια θα πέρναμε αν βυθίζαμε στο δοχείο ηλεκτρική αντίσταση από θερμοσίφωνα).

 

Προσωπικά δεν έχω καμία περιέργεια/όρεξη/λόγο να ασχοληθώ μαζί του. Ακόμα και δίπλα να ήμουνα δε θα πήγαινα, εκτός αν ήθελα να κάνω πλάκα.

 

Αν θες να "εξιχνιάσεις" την υπόθεση, βεβαιώσου ότι:

 

Α) Οι ηλεκτρικές μετρήσεις είναι σωστές.

 

Β) Το νερό του δοχείου έχει ολόκληρο την ίδια θερμοκρασία. Αν το είχε ζεστάνει νωρίτερα, ή πρόσθεσε λίγο πριν το πείραμα ζεστό νερό, μπορεί να ήταν θερμό πάνω και ψυχρότερο κάτω. Σε ποιο σημείο μετρούσε τη θερμοκρασία πριν και κατά τη διάρκεια της θέρμανσης? Αν βάλεις το χέρι στο νερό θα καταλάβεις αν συμβαίνει κάτι παράξενο.

 

Γ) Τα ηλεκτρόδια πρέπει να είναι τοποθετημένα χαμηλά, ώστε να ζεσταίνουν ολόκληρο το περιεχόμενο του δοχείου.

 

ΥΓ. Συμπλήρωσε την ειδικότητα στο προφίλ σου.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάτι σε αυτόν τον κόσμο που είναι αναμφισβήτητο, αυτό είναι ασφαλώς η ΑΔΕ...

Την οποία ΑΔΕ υποτίθεται ότι γνωρίζουν τουλάχιστον όσοι έχουν απολυτήριο Λυκείου (για να μην πω Γυμνασίου).

Δεν χρειάζεται να είμαι μηχανικός για να καταλάβω ότι μέτρηση που καταρρίπτει την ΑΔΕ οφείλεται ή σε λάθος ή σε απατεωνιά. Και επειδή στην περίπτωση που αναφέρεις billy the kid, πρόκειται προφανώς για το δεύτερο, μην ασχολείσαι και μην ανησυχείς. Ότι και να κάνεις οι απατεώνες πάντα θα βρίσκουν θύματα.

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν η Τεχνική Θερμοδυναμική χρησιμοποεί για τις θεωρίες της κυρίως την ΑΔΕ και το 1ο και το 2ο θερμοδυναμικό αξίωμα.

Να τον ρωτήσεις αν χρησιμοποιεί και το αξίωμα του Nernst ή την Κβαντική Θερμοδυναμική για να δικαιολογήσει τις μετρήσεις.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήγα το πρωί σήμερα αλλά η επίδειξη δεν έγινε, το απόγευμα δυστυχώς δεν κατάφερα να πάω....Ελπίζουμε σε επίσημες μετρήσεις απο κάποιο πανεπιστήμιο, αν πήγε κανείς ας μας γράψει τι έγινε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλά...

Λοιπόν, προ ημερών καθώς χάζευα στο youtube, είδα ένα βιντεάκι όπου έδειχνε έναν λέβητα ιόντων, με τίτλο "ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΕΒΗΤΕΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΙΟΝΤΩΝ STAFOR"

όπου ισχυριζόταν, ότι έχουν βαθμό απόδοσης 157% ή κάτι τέτοιο, και σε νεότερο σχόλιο ισχυριζόταν ότι σύμφωνα με νέες μετρήσεις, ο βαθμός απόδοσης ήταν άνω του 200% (δεν θυμάμαι το ακριβές νούμερο τώρα).

Φυσικά δεν θα μπορούσα να μην το σχολιάσω, και σχολίασα "157% είστε σίγουροι; ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ; Γιατί αν εξακολουθείτε να το ισχυρίζεστε ίσως να έχετε πρόβλημα μελλοντικά" υποννοώντας σαφώς ότι οι αγανακτισμένοι πελάτες που δεν θα δουν τις αποδόσεις που τους είχαν τάξει, θα κινηθούν νομικά ίσως πριν καλά - καλά βγει ο χειμώνας... άσε που έπρεπε ήδη το ΤΕΕ θεσμικά με το νομικό του τμήμα να καταγγέλει τέτοιες περιπτώσεις...

 

Ο διαχειριστής του βίντεο λοιπόν, με ψευδώνυμο "Ion Heater" δεν άργησε να μου απαντήσει, με περισσό θράσος: "Σας προκαλούμε να επιλέξετε ένα κέντρο ερευνών/πανεπιστήμιο της αρεσκείας σας. Για να κάνουν έναν έλεγχο στης αποδόσεις του μηχανήματος μήπως και αναπτυχθεί και η δική σας γνώση πάνω στην φυσική. Εμείς από πλευρά μας θα περιμένουμε νέα σας μόλις μας κλείσετε συνάντηση με ένα σοβαρό κέντρο έλεγχου/πανεπιστήμιο."

 

Δεν ξέρω τι μεσολάβησε, πάντως προτού προλάβω να απαντήσω ο λογαριασμός του έχει καταργηθεί και το βιντεάκι δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

Μάλλον λάκισε γιατί σήμερα κιόλας σχεδίαζα να τον προσκαλέσω στο ΕΜΠ όπου ο Τομέας Θερμότητας των Μηχανολόγων θα τον ξεπέταγε σε 5 λεπτάκια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.