Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

ε, τώρα είναι που μπερδεύτηκα ολοκληρωτικά...

Ρωτας αν διάβασες καλά οτι η βιομάζα είναι φθηνότερη, ή επιμένεις στις ΑΠΕ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατί δεν πας σε μια εταιρεία ΑΠΕ να πεις "θέλω ένα αυτόνομο υβριδικό σύστημα που να μπορεί να σηκώσει τις ανάγκες ενός λέβητα ιόντων 14 KW τον χειμώνα και 2 κλιματιστικών inverter X 12.000 btu/h το καλοκαίρι, συν μαγείρεμα, ΖΝΧ, ψυγείο, TV, φωτισμό κλπ δραστηριότητα"...

Να δούμε τί κόστος επένδυσης θα σου βγάλουν και μετά πάνω σε αυτό να κάνουμε τις διαπιστώσεις μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που υπαρχει προοδος στην κουβεντα. Ο καλυτερος τροπος ισως να ειναι αυτος που εχετε προαναφερει. Φανταζομαι οτι αναφερεστε στους λεβητες βιομαζας πελλετ. Ή μηπως αναφερεστε και σε καποιον αλλο? Οποτε μου δημιουργουνται οι ερωτησεις..

Ποια ειναι η πρωτη υλη βιομαζας??

Το κοστος λειτουργιας ειναι οικονομικοτερο απο αυτο των ΑΠΕ?

 

γιατι αν σε 5 χρονια εχω κοστος επενδυσης σε βιομαζα μεγαλυτερη απο αυτη των φ/β ή αιολικων συστηματων τοτε δεν πα να εχει καλυτερους συντελεστες η βιομαζα, η τσεπη δεν θα μπορει να ριχνει φαγητο για καυση, οποτε θα ειμαστε παλι στο μηδεν!!

 

και επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, και τα λεφτα τελειωνουν, η επενδυση που πρεπει να γινει πρεπει να εχει τον χαρακτηρα του εφαπαξ και οχι καθε τρεις και λιγο να βαζουμε το χερι στην τσεπη.

 

Και η επενδυση σε ηλεκτρικη ενεργεια απο ηλιο και αερα μοιαζει πολυ ρεαλιστικη.. ακομα και με χαμηλους συντελεστες..

 

Οποτε εχουν σημασια ολα τα δεδομενα για μια συγκριση..

 

Και τα αυτόνομα φ/β που λες, κάθε 5-8 χρόνια θα θέλουν αλλαγή οι μπαταρίες...

 

Γιατί δεν πας σε μια εταιρεία ΑΠΕ να πεις "θέλω ένα αυτόνομο υβριδικό σύστημα που να μπορεί να σηκώσει τις ανάγκες ενός λέβητα ιόντων 14 KW τον χειμώνα και 2 κλιματιστικών inverter X 12.000 btu/h το καλοκαίρι, συν μαγείρεμα, ΖΝΧ, ψυγείο, TV, φωτισμό κλπ δραστηριότητα"...

Να δούμε τί κόστος επένδυσης θα σου βγάλουν και μετά πάνω σε αυτό να κάνουμε τις διαπιστώσεις μας.

 

Ξέχασες να του πεις να πάρει και ένα Lexotanil πριν διαβάσει τη προσφορά...

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Salavou δυστυχώς, νομίζω ότι

 

There Is No Free Lunch In Universe

 

Ειδικά τα αιολικά είναι μάλλον αέρας κοπανιστός και νηστικοί θα μείνουμε.

 

Δυστυχώς, στην Ελλάδα (δική μου εκτίμηση και μακάρι να κάνω λάθος) το πιο φτηνό γεύμα είναι από τον λιγνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, στην Ελλάδα (δική μου εκτίμηση και μακάρι να κάνω λάθος) το πιο φτηνό γεύμα είναι από τον λιγνίτη.

 

Ας περιμένουμε τις κοστολογικές μελέτες που έχουν παραγγελθεί.... μάλλον θα εκπλαγούμε.... ειδικά αν συνυπολογίσμουμε τα δικαιώματα εκπομπής ρύπων...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πας σε μια εταιρεία ΑΠΕ να πεις "θέλω ένα αυτόνομο υβριδικό σύστημα που να μπορεί να σηκώσει τις ανάγκες ενός λέβητα ιόντων 14 KW τον χειμώνα και 2 κλιματιστικών inverter X 12.000 btu/h το καλοκαίρι, συν μαγείρεμα, ΖΝΧ, ψυγείο, TV, φωτισμό κλπ δραστηριότητα"...

Να δούμε τί κόστος επένδυσης θα σου βγάλουν και μετά πάνω σε αυτό να κάνουμε τις διαπιστώσεις μας.

 

Αυτος εισαι εσυ, που θα δωσεις την απαντηση μεσω του φορουμ..Οχι οικονομικη προσφορα, αλλα ταξη μεγεθους κοστη..

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα επειδη μου την λες και αποψε ειναι Σαββατοβραδο και σκοπευω να περασω ωραια με την οικογενεια, απο Δευτερα θα καθισω να σου βρω τιμη για ενα αξιοπρεπες αυτονομο υβριδικο (κοστος κτησης) και ενα ενδειλτικο κοστος λειτουργιας και συντηρησης.

Αλλα εχε υποψη οτι εδω μπαινει κοσμος να ενημερωθει για φθηνη θερμανση κι εσυ μας πας μεσω... Διαστηματος! Γιαυτο και ο τονος μου...ελπιζω να με πιανεις...

Link to comment
Share on other sites

Salavou, να το θέσω απλά και ελπίζω να το καταλάβεις: για να θερμάνεις μια κατοικία 100τμ με λέβητα ιόντων (ή άλλου είδους ηλεκτρική θέρμανση με απόδοση κοντά στη μονάδα) χρησιμοποιώντας ρεύμα από φωτοβολταϊκά, θα χρειαστείς τουλάχιστον 10πλάσια επιφάνεια με φ/β panel. Και μπορεί να είμαι υπεραισιόδοξος στην εκτίμηση, ενδέχεται ο συντελεστής να προσεγγίζει το 100. Υπολόγισε λοιπόν κόστος απόκτησης όλων αυτών και ξαναμιλάμε.

 

Αυτό το νήμα εξακολουθεί και είναι λείαν διασκεδαστικό...

Edited by thanar
Link to comment
Share on other sites

Χτες μου ήρθε μια πρόσκληση στο FB για γκρουπάκι που έχει φτιαχτεί για τον λέβητα ιόντων. Υπεύθυνος ηλεκτρολόγος είναι ένας γνωστός μου από το ναυτικό, ηλεκτρολόγος μηχανικός Τ.Ε. Μας βλέπω να χαλάμε τις καρδιές μας....

 

 

@Salavou

Για τα φ/β μπαίνουν πολλοί παράγοντες στη μέση. Σκιάσεις από το περιβάλλον (δέντρα), από διπλανά κτήρια, συντελεστής ανάκλασης κλπ. Δεν είναι πανάκεια και η λύση σε όλα μας τα προβλήματα, υπάρχουν περιπτώσεις που πραγματικά δεν γίνεται εφαρμογή. Περιμένω βέβαια την απάντηση του mechpanos με μεγάλο ενδιαφέρον, γιατί έχω να ασχοληθώ με το "σπορ" των ΑΠΕ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.