Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Κυρία Δωροθέα Βουρμά, για την επάρκειά μας κάντε μας υποδείξεις, όταν μάθετε ότι ΚΑΜΙΑ συσκευή δεν καταναλώνει 15 kw την ημέρα. Σαν φράση δεν έχει απολύτως κανένα νόημα. Μάθετε την διαφορά του kw και της kwh και έπειτα μπορείτε να μας ψέγετε ελεύθερα.

Edited by nikmmech
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ αρχήν σόρυ για την παρεξήγηση αλλά χωρίς να ξέρω το όνομα δεν αντιπροσωπεύει την Βουρμά Δωροθέα, αλλά εμένα.......Παπαλεξανδράτος Μάριος..Έγραψα χωρίς να το καταλάβω ότι φαίνεται έτσι!!!!!!!!!!

 

Όσον αφορά την παρεξηγημένη ,ίσως , οργή θα ήθελα να σκεφτούμε μόνο ότι κάποιοι προσπαθούν με πολύ κόπο να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες. Καλό είναι οι γνώστες που σίγουρα υπάρχουν, και μάλιστα σέβομαι, να μπορούν να ακούν και να ψάχνουν πριν καταδικάσουν κάτι. Επίσης η ελευθερία άποψης είναι μια πολύ παρεξηγημένη λέξη που μας ωθεί στην άμεση και χωρίς κανένα φρένο σκέψη.

 

Δέχομαι προτάσεις σύγκρισης με ότι και να μου πείτε , δεν έχω γνώσεις επιπέδου , και μπορώ να σας αποδείξω στην πράξη ότι ο λέβητας μπορεί και είναι ένα από τα πιο φθηνά μέσα θέρμανσης. Σίγουρα όμως μπορώ να αποδείξω αυτά που λέω και νομίζω ότι αυτό μετράει πολύ....!!!!

 

Και κάτι τελευταίο ο Πρώτος άνθρωπος - κάτι Π Χριστού όταν είδε την φωτιά την έπιασε και κάηκε. Ο δεύτερος που ήταν μαζί του όταν την ξαναείδε θυμήθηκε ότι κάηκε ο προηγούμενος και έφυγε μακριά. Μια μέρα όλοι αυτοί μαζί αποφάσισαν να κάνουν κάτι με την φωτιά και τελικά εκεί ζεστάθηκαν την επόμενη. Στο τέλος έφαγαν και το γνωστό σε όλους μεζεδάκι..............

 

Το παράδειγμα μας οδηγεί στην σκέψη ότι από την ΠΡΑΞΗ , την μίμηση, και τελικά την σκέψη ( θεωρία ) κατέληξαν σε συμπέρασμα.

 

Άρα θα συμφωνήσω με το ότι στο σεβαστό forum γράφουν πολύ καλά μυαλά και χαίρομαι, όπως και πιστεύω ότι δεν τους παρεξήγησε το σχόλιο μου ,διότι μπορεί να φάνηκε οργισμένο αλλά ας κρατήσουμε την ουσία ......πριν βγεί ένα συμπέρασμα ΑΣ κάνουμε το αυτονόητο ...................................ΠΡΑΞΗ,ΜΕΛΕΤΗ ,ΣΧΟΛΙΟ.

 

Με εκτίμηση

Παπαλεξανδράτος Μάριος

 

Ασχόλιαστο το σχόλιό σας κύριε,

nikmmec

 

Απλά θα ήθελα να σας ζητήσω συγνώμη. ¨Οντως συμφωνώ εκ παραδρομής δεν ήξερα ότι 15 kwh ήταν το σωστό. Θα ήθελα να μου πείτε με όλο το Θάρρος της γνώσεις σας για κάποιο άλλο είδος θέρμανσης το οποίο να κάνει 15 kwh την ημέρα σε συνθήκες - 7 και 8 και cpo 0.9 της περιοχής και εσωτερική θερμοκρασία σπιτιού 22 βαθμούς. Θα περιμένω την απάντηση σας στο εύλογο χρονικό διάστημα 1 εβδομάδας.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια...

Στο #6 αυτού του νήματος εξηγώ ότι η τεχνολογία είναι παλιά και τον λόγο για τον οποίο δαπανά την ενέργεια που δαπανά και όχι εκείνη που ισχυρίζεται ο αντιπρόσωπος.

Μετά από άλλα 157 μηνύματα που εξειδικεύουν το θέμα, τι είναι αυτό που δεν έχεις καταλάβει και το οποίο σε κάνει να νομίζεις ότι μόλις ανακαλύφθηκε η φωτιά;

 

Μπες στον κόπο να διαβάσεις τα μηνύματα που προηγήθηκαν, δεν γίνεται να μπαίνει ο καθένας και να πετάει ό,τι του κατέβει...

...και να αξιώνει να του απαντάνε κιόλας.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απαντήσω σε μια εβδομάδα, τι θα γίνει δηλ? Θα χάσω το κύρος μου από την κοινότητα των πωλητών?

 

Για να μην το χάσω, απαντώ :

 

Δηλ, υποθέτωντας, ένα διαμέρισμα τελευταίου ορόφου 80 τ.μ., με μια εγκατάσταση θερμαντικών σωμάτων 15 kw (τυπικό για το ελληνικό καθεστώς "μελέτης"), παρέλαβε όλο το ποσό θερμότητας που χρειαζόταν σε ένα 24ωρο και με θερμοκρασίες υπό του μηδενός, σε μια ώρα? Γιατί αυτό σημαίνει αυτό που μας γράφεις εδώ πέρα.

Edited by nikmmech
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θέμα είναι οτι τα έχω διαβάσει......και λέω ξανά φίλος εδώ και ένα μήνα καίει λιγότερο από 1 ευρώ την ημέρα. δεν είδα καμία τέτοια απάντηση. Κάνε ένα κόπο αφού είναι τόσο κουραστικό να απαντήσετε σε κάτι πραγματικό και αληθές........Πες μου γιατί τόσο ανταγωνιστικότητα στο προιόν χαλάει κάποιον? Εγώ προκαλώ με αριθμούς και ονόματα και λεπτομέρειες. ...... ποιος βασίζεται να μου πεί γιατί Ο Άνθρωπος πλήρωνε 350 € στον 3ο όροφο και με τις συνθήκες που αναφέρω και τώρα καίει 15 kwh ανά ημέρα με ρεύμα μαζί σπιτιού και σύνολο μήνα 15 * 30 = 450 με 0.12 ( έχει και νυχτερινό ) την κιλοβατόρα έτσι κουβαρτάδικα 54 ευρουλάκια? 105 τμ2 ΚΫΡΙΟΙ

 

Απαντήσεις παρακαλώ με νούμερα και εξηγήσεις ¨Οποιος θέλει στοιχεία ή φώτο από το ρολόι ή κάτι παραπάνω ....................ας τα ζητήσει. Παιδιά , Κύριοι , open your μυαλά. μην κολάτε και καθύστε να το συζητήσετε σοβαρά. ΑΜΑ θετε. εγώ απλά σας δείχνω τον δρόμο.

 

Ζητώ συγνώμη από την κυρία Βουρμά για την χρήση του Ονόματος..........Χαιρετώ και καληνυχτίζω και θα φροντίσω να επικοινωνήσω εάν θέλετε κάποια πληροφορία....για όποιους θέλουν πραγματικά χρήση και ενημέρωση mar13ios@hotmail. com

 

Μπορείτε να εκφραστείτε όπως θέλετε αλλά φυσικά σας περιμένω με διάθεση ενημέρωσης και φυσικά αποδείξεων εφ όσον ζητηθούν. Θα χαρώ πολύ να σας ενημερώσω.

Edited by AlexisPap
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι , open your μυαλά. μην κολάτε και καθύστε να το συζητήσετε σοβαρά. ΑΜΑ θετε. εγώ απλά σας δείχνω τον δρόμο.

 

Από 'δω πέρασαν πολλοί για να μας δείξουν τον δρόμο...

Για αρχή μπες στον κόπο να διαβάσεις τους κανόνες συμμετοχής, και μάθε να μιλάς σε συναδέλφους.

Απαντήσεις δεν νομίζω να σου δώσει κανείς...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι δυνατό να μιλάμε στο στυλ: "Ελάτε να σας το δείξω, κάνει θαύματα"? Εδώ είναι χώρος συζήτησης, όχι δηλώσεων.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , Κύριοι , open your μυαλά. μην κολάτε και καθύστε να το συζητήσετε σοβαρά. ΑΜΑ θετε. εγώ απλά σας δείχνω τον δρόμο.

 

 

 

Our mind is open. Αλλά έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά το να καταπίνεις κάτι αμάσητο από το να απορρίπτεις κάτι χωρίς συζήτηση και από το να κάθεσαι και να αξιολογείς όλες τις παραμέτρους και να κρίνεις αν θα το δεχτείς ή θα το απορρίψεις . Εδώ μετά από 150 posts πιστεύω το θέμα αναλύθηκε διεξοδικά και αποδείχτηκε ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ αυτά που υπόσχεται η συσκευή αυτή.

 

Ο άνθρωπος λες ότι πλήρωνε 350 ευρώ το μήνα για θέρμανση.

-Είσαι σίγουρος ότι δεν τον έκλεβαν στην τροφοδοσία του πετρελαίου?

-Είσαι σίγουρος ότι ο καυστήρας-λέβητας του ήταν σωστά συντηρημένος?

-Είσαι σίγουρος ότι καυστήρας-λέβητας δεν ήταν υπερ ή υπόδιαστασιολογημένος?

 

Μάλλον όχι.

 

Γιατί αν όντως ίσχυαν όλα αυτά που υπόσχεται η συσκευή αυτή τότε εγώ προσωπικά δεν θα τη χρησιμοποιούσα για θέρμανση. Θα αγόραζα καμιά 10ριά από δαύτες και πούλαγα τηλεθέρμανση στα τριγύρω σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.