Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Προς Rave.

 

Αφού φίλε Rave δεν είσαι κομμωτής, για πες μας σε ποιο τμήμα μηχανολογιας σπουδάζεις, πως λέγετε η καθηγήτρια και τι έδρα έχει ?

Και αλήθεια με τόσο επιστημονικούς όρους σου απάντησε: "δεν είναι απατη και ειναι απλα κατι καινουριο και καλό"....???

Πολύ εμπεριστατωμένη άποψη !!!

Αν πάλι σου εδωσε καποια πιο επιστημονική απάντηση θα σου είμαστε υπόχρεοι αν την μοιραζόσουν μαζί μας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτο το θεμα και να μου δωσετε τα φωτα σας μιας και δεν ειμαι ειδικος.Επειδη ψαχνω να τακτοποιησω φετος την θερμανση του εξοχικου επεσε στην αντιληψη μου και ο λεβητας ιοντων.Στην αρχη φαινεται αριστη φτηνη λυση αλλα μετα απο ψαξιμο δεν ειναι οπως ακουγονται.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν το συστημα αυτο συμφερει υπο προυποθεσεις.Δηλαδη.Εγω στο εξοχικο μου περιπου 350 τετραγωνικα που το επισκεπτομαι συνηθως σαββατοκυριακα και εχω αγροτικο ρευμα,θα συμφερε να εγκαταστησω κατι τετοιο;Γιατι σε καταναλωση δεν εχω πολλες απαιτησεις μονο τα σαββατοκυριακα.Επισης το αρχικο κοστος ενος λεβητα-καυστηρα πετρελαιου για αυτα τα τετραγωνικα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο εναν λεβητα ιοντων η γκαλαν συγκεκριμενα.Ευχαριστως να μιλησω και με καποιον ιδιαιτερως(να τον παρω και τηλεφωνο) αν ειναι δυσκολο απο εδω.

 

Ευχαριστω πολυ

 

Δείτε τους κανόνες συμμετοχής: Απαγορεύεται η αναζήτηση μηχανικών, τεχνικών γραφείων ή εταιρειών παροχής υπηρεσιών, κατασκευαστικών προσφορών, σύνταξης μελετών, παροχής συμβουλών κ.λπ.

miltos

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφηστε λίγο τα CPO's και τους cops και λύστε μου μια πρακτική απορία:

Εχω 3οροφη μονοκατοικία. Ενας τετοιος λέβητας (αστρικων) ιόντων:

α) Με καλύπτει για να την ζεστάνω;

β) Κερδιζω σε σχεση με Φ.αεριο-πετρέλαιο ή χάνω;

γ) Αντικατάσταση της παπαρδελας αυτης με τα ιοντα, πρεπει να κάνω; Κι αν ναι, ποσο συχνα;

δ) Πόσο πεφτει η αποδοση σε σχεση με τον χρονο ενος τετοιου λεβητα;

Link to comment
Share on other sites

α) Ναι. (εφόσον ο λέβητας που θα διαλέξεις έχει την απαιτούμενη ισχύ)

β) Με τις τρέχουσες τιμές χάνεις.

γ) Κάθε φορά που χαλάει. Τυπικά οι λέβητες αυτής της τεχνολογίας δεν χαλάνε.

δ) Καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

β) Με τις τρέχουσες τιμές χάνεις.

Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο;

Εχει να κανει με την κατανάλωση ρευματος;

Link to comment
Share on other sites

.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν το συστημα αυτο συμφερει υπο προυποθεσεις.Δηλαδη.Εγω στο εξοχικο μου περιπου 350 τετραγωνικα που το επισκεπτομαι συνηθως σαββατοκυριακα και εχω αγροτικο ρευμα,θα συμφερε να εγκαταστησω κατι τετοιο;

 

Το είπαμε 100 φορές, όχι δε συμφέρει. Αν εσύ το ρεύμα το πληρώνεις φτηνά και σε συμφέρει η ηλεκτρική θέρμανση, λιγότερη κατανάλωση (2-3 φορές) θα έχει μια αντλία θερμότητας και ακόμη και θερμοπομποί ή σώματα με αντίσταση θα είναι αποδοτικότερα και δε θα βάλεις στο σπίτι σου ένα ύποπτο προϊόν, με άγνωστες μελλοντικές συνέπειες.

 

Τώρα τα άλλα περί "εγώ έχω ένα ξάδερφο που ...", "μου είπε η κομμώτρια μου..." είναι ανάξια απάντησης.

Απλά να πούμε για τους καλόπιστους μην ειδικούς που μας διαβάζουν, ότι σε καμία μετατροπή ενέργειας δε μπορείς να πάρεις περισσότερη ενέργεια από αυτή που θα ξοδέψεις, είναι απόρροια των νόμων της θερμοδυναμικής κι όποιος το αμφισβητεί ας πάει για το Νόμπελ Φυσικής, όχι να πουλάει "λέβητες" σε Ουκρανία, Λετονία, Ρωσία, Βουλγαρία και Ελλάδα. Όπως και να βαφτίσεις λοιπόν τον τρόπο που θα κάνεις τη μετατροπή ηλεκτρικής ενέργειας σε θερμική (λέβητας ιόντων, επαγωγική θέρμανση, αστρική σύζευξη ασυνέχειας μποζονίων) το πολύ πολύ να πάρεις 100% απόδοση δηλ. όσα δίνεις, παίρνεις. Θερμοπομποί, πιστολάκια μαλλιών, φούρνοι κουζίνας, σώματα αντίστασης είναι όλα ήδη σχεδόν στο 100%, η όποια βελτίωση συνεπώς μπορεί να είναι μόνο οριακή και ανάξια λόγου οικονομικά. Αν χρησιμοποιήσεις μια συσκευή που λέγεται αντλία θερμότητας, παίρνεις σε θερμότητα 3 και 4 φορές το ποσό ηλεκτρικής ενέργειας που ξοδεύεις κι αυτό δεν αναιρεί όσα είπα πιο άνω, διότι η θερμότητα που παίρνεις δεν προέρχεται από τη μετατροπή της ηλεκτρικής ενέργειας που ξοδεύεις αλλά διότι αυτή η ηλεκτρική ενέργεια ξοδεύεται για την άντληση θερμικής ενέργειας από το περιβάλλον κι έτσι διατηρείται το ισοζύγιο ενέργειας. Γι αυτό σε αυτές τις συσκευές δεν έχουμε "βαθμό απόδοσης", αλλά "COP". Ξοδεύω δηλαδή 1 και φέρνω με αυτό 3 ή 4 από το εξωτερικό περιβάλλον στο χώρο που θέλω να θερμάνω. Γιαυτό είναι γελοίο να μιλάμε για COP σε συσκευές που γίνεται μετατροπή ενέργειας όπως ο "λέβητας ιόντων". Εκτός κι αν ο επόμενος εξυπνάκιας πωλητής μας τους πλασάρει σαν αντλίες θερμότητας (από που θα την αντλούνε; Ίσως από την 4η διάσταση), ατύχησε όμως, γιατί τα "πιστοποιητικά" που μας παρουσίασαν έχουν COP χαμηλό για αντλία θερμότητας.

 

Σημείωση: Αν υπάρχει ένα σπίτι που θερμαίνεται με κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας από "λέβητα ιόντων" 15 Kwh την ημέρα, αυτό σημαίνει ότι θερμαίνεται και με λέβητα πετρελαίου που καίει 1.7 λίτρα την ημέρα (βαθμός απόδοσης λέβητα 0.9, θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 9,86 Kwh/λίτρο) 1.7Χ0.9Χ9,86=15.08 KWh. Δηλαδή 51 λίτρα πετρέλαιο το μήνα, λιγότερα από 50 ευρώ. Άμα βάλω ένα τόνο πετρέλαιο θα μου κρατήσει 4 χρόνια. Μάλιστα. Μας έπεισαν.

Edited by gaskouk
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με αυτο το θεμα και να μου δωσετε τα φωτα σας μιας και δεν ειμαι ειδικος.Επειδη ψαχνω να τακτοποιησω φετος την θερμανση του εξοχικου επεσε στην αντιληψη μου και ο λεβητας ιοντων.Στην αρχη φαινεται αριστη φτηνη λυση αλλα μετα απο ψαξιμο δεν ειναι οπως ακουγονται.Θα ηθελα λοιπον να ρωτησω αν το συστημα αυτο συμφερει υπο προυποθεσεις.Δηλαδη.Εγω στο εξοχικο μου περιπου 350 τετραγωνικα που το επισκεπτομαι συνηθως σαββατοκυριακα και εχω αγροτικο ρευμα,θα συμφερε να εγκαταστησω κατι τετοιο;Γιατι σε καταναλωση δεν εχω πολλες απαιτησεις μονο τα σαββατοκυριακα.Επισης το αρχικο κοστος ενος λεβητα-καυστηρα πετρελαιου για αυτα τα τετραγωνικα ειναι κατα πολυ μεγαλυτερο απο εναν λεβητα ιοντων η γκαλαν συγκεκριμενα.Ευχαριστως να μιλησω και με καποιον ιδιαιτερως(να τον παρω και τηλεφωνο) αν ειναι δυσκολο απο εδω.

 

Ευχαριστω πολυ

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Αν θες να πας οπωσδήποτε σε ηλεκτρική θέρμανση υπάρχουν τόσα αξιοποιστα συστηματα ηλεκτρικής θέρμανσης, όπως: θερμοπομποί, θερμοσυσσωρευτές, ηλεκτρικοί λέβητες, κλιματιστικά, αντλίες θερμότητας, μερικα απο τα οποια ειναι και οικονομικότερα από ιόντα, μαγνητισμούς και άμπρα κατάμπρα. ...

Γιατί να πας σε κάτι που μυρίζει απάτη ?

Κατά τη γνώμη μου σε εξοχικό αξίζει μια λύση ηλεκτρικής θέρμανσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην αρπαζεστε.Ερωτηση εκανα μιας και δεν υπηρχε παρομοιο ερωτημα στα προηγουμενα ποστ.δεν επαναλαμβανομαι.απλα το συγκεκριμενο συστημα θα στοιχιζε πολυ λιγοτερα ευρω σαν εγκατασταση απο την λυση του πετρελαιου και επειδη εχω αγροτικο ακουγοταν καλο σαν ιδεα.θα κοιταξω και τα υπολοιπα που μου ειπατε.ευχαριστω αυτους που προθυμοποιηθηκαν να μου απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.