Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Το γαλα ειναι πολυ καλο! Το ξερουμε αυτο!

Βεβαια πρεπει να μην εχεις δυσανεξια στην λακτοζη γιατι τοτε την εχεις ασχημα! :smile:

 

Ηλια που δεν σε λενε ηλια, τουλαχιστον σταματηστε να φτιαχνετε σελιδες χρησιμοποιωντας το google translate.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτησω κατι και γω ..

 

Τελικα ειναι μουφα η οχι..

 

Ακουσα οτι πρεπει να αλλαξεις και το νερο απο τα σωματα και να βαλεις αλλο υγρο ισχυει???

 

Πρεπει να μεριμνησεις για κατι??

 

Πηγε και εβαλε ο θειος μου ενα με τριφασικο ρευμα χωρις μελετη τιποτα 15 kw για ενα σπιτι ..περιπου 120 τ.μ μεζονετα..

 

Νομιζω οτι ολα τα κανανε κουτουρου..

Link to comment
Share on other sites

Τις ξαναδιαβασα..αλλα με την αναποδη φορα τωρα.

 

 

Τελικα μαλλον ο θειος μου πηγε για μαλλι και θα βγει οχι μονο κουρεμενος αλλα γουλι..

 

Αλλα τωρα δεν εχει και πολυ κρυο και δεν θα το καταλαβει..

 

Για ακομα μια φορα ενα μπραβο στην κοινοτητα

Edited by agoratos56
Link to comment
Share on other sites

Ειδικα οταν τα τιμολογια ρευματος στην Ελλαδα εναρμονιστουν με την Ε.Ε. να δεις πως θα δωσει στον παλιατζη το λεβητα ο θειος..... κ δεν θα ειναι μονος

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι είμαι σίγουρος ότι αν ο κ. Καματερός βάλει το ειδικό νερό του στον λέβητα ιόντων θα απογειώσει τις αποδόσεις του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας.

Κι εγώ νέος στο Φόρουμ.

Μια γνώμη για τη θέρμανση ιόντων, πριν την απορρίψουμε συλλήβδην.

Δεν ξέρω τι ακριβώς συμβαίνει, αλλά προσπάθησα να βρω κάποια θεωρητική βάση για την ενδεχόμενη οικονομία από το "λέβητα ιόντων".

Καταρχήν, μπορώ να δικαιολογήσω ένα ποσοστό 8 - 10% λόγω της διαφοράς στο βαθμό απόδοσης μεταξύ ηλεκτρικού ρεύματος και πετρελαίου.

Επίσης, υπάρχει ένα ποσοστό εξοικονόμησης που έχει να κάνει με το γεγονός ότι εξαλείφεται η ανάγκη θέρμανσης του λέβητα που εκτιμάται (ίσως αυθαίρετα) περίπου στο 10-15%). Αυτό μας δίνει αθροιστικά μια εξοικονόμηση της τάξεως του 25%. Για οτιδήποτε παραπάνω αναφέρεται δεν έχω κατορθώσει να το δικαιολογήσω, αν και αναφέρονται πραγματικά παραδείγματα εγκατάστασης όπου έχει επιτευχθεί εξοικονόμηση άνω του 50%.

Και κάτι άλλο που διαπίστωσα προσωπικά σε μια εγκατάσταση επίδειξης.

Η θερμοκρασία του νερού έφτασε στους 60 βαθμούς, ξεκινώντας από 27, σε διάστημα 10 λεπτών. Με άλλα λόγια, υπάρχει πολύ μικρή αδράνεια. Ίσως αυτό να προσφέρει άλλο ένα μικρό ποσοστό εξοικονόμησης.

Το παράξενο, για εμένα τουλάχιστον, ήταν ότι με 60 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής στο σώμα, η θερμοκρασία στην επιφάνεια του σώματος ήταν 6-7 βαθμούς μεγαλύτερη (μετρημένη με όργανο λέιζερ). Δεν μπόρεσα να βρω θεωρητική εξήγηση γι' αυτό.

Αυτά (προς το παρόν).

Νίκος Ηλιόπουλος

Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει εξαντληθεί το θέμα:

 

Καταρχήν, μπορώ να δικαιολογήσω ένα ποσοστό 8 - 10% λόγω της διαφοράς στο βαθμό απόδοσης μεταξύ ηλεκτρικού ρεύματος και πετρελαίου.

 

Αυτή η διαφορά αφορά την καταναλισκόμενη ενέργεια και είναι ίδια και για την περίπτωση των θερμοπομπών. Μένει να δούμε το κόστος της ενέργειας.

 

Επίσης, υπάρχει ένα ποσοστό εξοικονόμησης που έχει να κάνει με το γεγονός ότι εξαλείφεται η ανάγκη θέρμανσης του λέβητα που εκτιμάται (ίσως αυθαίρετα) περίπου στο 10-15%).

 

 

Ισχύει. Το ίδιο συμβαίνει λχ και σε έναν επίτοιχο λέβητα φυσικού αερίου όπως και σε έναν συνηθισμένο ηλεκτρικό λέβητα. Γενικά το φαινόμενο μπορεί να γίνει λιγότερο έντονο με χρήση της αντιστάθμισης.

 

Η θερμοκρασία του νερού έφτασε στους 60 βαθμούς, ξεκινώντας από 27, σε διάστημα 10 λεπτών. Με άλλα λόγια, υπάρχει πολύ μικρή αδράνεια. Ίσως αυτό να προσφέρει άλλο ένα μικρό ποσοστό εξοικονόμησης.

 

Εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό της προηγούμενης παράθεσης?

 

Το παράξενο, για εμένα τουλάχιστον, ήταν ότι με 60 βαθμούς θερμοκρασία εισαγωγής στο σώμα, η θερμοκρασία στην επιφάνεια του σώματος ήταν 6-7 βαθμούς μεγαλύτερη

 

Μπορεί να παρατηρηθεί συχνά, λόγω διακεκομμένης λειτουργίας του κυκλοφορητή.

 

Όλα τα παραπάνω όμως, τι σχέση έχουν με τον τρόπο λειτουργίας του λέβητα ("ιόντων"). Τι έχει να προσφέρει η συγκεκριμένη μέθοδος σε σχέση με έναν συνηθισμένο ηλεκτρικό λέβητα με αντιστάσεις?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.