Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Αν και έχει εξαντληθεί το θέμα:

 

 

 

Αυτή η διαφορά αφορά την καταναλισκόμενη ενέργεια και είναι ίδια και για την περίπτωση των θερμοπομπών. Μένει να δούμε το κόστος της ενέργειας.

 

 

 

Ισχύει. Το ίδιο συμβαίνει λχ και σε έναν επίτοιχο λέβητα φυσικού αερίου όπως και σε έναν συνηθισμένο ηλεκτρικό λέβητα. Γενικά το φαινόμενο μπορεί να γίνει λιγότερο έντονο με χρήση της αντιστάθμισης.

 

 

 

Εννοείς κάτι διαφορετικό από αυτό της προηγούμενης παράθεσης?

 

 

 

Μπορεί να παρατηρηθεί συχνά, λόγω διακεκομμένης λειτουργίας του κυκλοφορητή.

 

Όλα τα παραπάνω όμως, τι σχέση έχουν με τον τρόπο λειτουργίας του λέβητα ("ιόντων"). Τι έχει να προσφέρει η συγκεκριμένη μέθοδος σε σχέση με έναν συνηθισμένο ηλεκτρικό λέβητα με αντιστάσεις?

Χαιρετώ και πιθανολογώ ότι το μόνο που έχει να προσφέρει το σύστημα είναι ότι στις μεν αντιστάσεις η θέρμανση γίνεται με μεταφορά της θερμότητας μέσα από το νερό, ενώ εδώ γίνεται μέσω της κίνησης των ιόντων, η οποία πιθανότατα είναι αρκετά ταχύτερη, εξού και η (πιθανή) μικρότερη αδράνεια του συστήματος. Κάτι τέτοιο θα του έδινε ένα μικρό έστω προβάδισμα έναντι των αντιστάσεων. Έτσι, παραμένω στο γεγονός ότι πιθανότατα πετυχαίνουμε μια μείωση της τάξεως του 25% (επ' ουδενί) 60-80) πράγμα διόλου ευκαταφρόνητο, αν μάλιστα συνδυαστεί με το γεγονός που αναφέρει άλλος συνάδελφος στο φόρουμ, ότι δηλαδή τη ΔΕΗ δεν την πληρώνουμε προκαταβολικά. Εκμεταλλευόμαστε, δηλαδή, την αδράνεια της ΔΕΗ. Άσε που μπορούμε και να τη διακανονίσουμε, σε τελική ανάλυση.

Σου αναγνωρίζω, πάντως, το γεγονός ότι η απάντησή σου (όπως και πολλές άλλες) δείχνουν ότι το ψάχνεις και αντιμετωπίζεις με σοβαρότητα το θέμα (είτε είναι απάτη είτε όχι) και δεν πετάς απλώς πυροτεχνήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

...Έτσι, παραμένω στο γεγονός ότι πιθανότατα πετυχαίνουμε μια μείωση της τάξεως του 25% (επ' ουδενί) 60-80) πράγμα διόλου ευκαταφρόνητο, αν μάλιστα συνδυαστεί με το γεγονός που αναφέρει άλλος συνάδελφος στο φόρουμ, ότι δηλαδή τη ΔΕΗ δεν την πληρώνουμε προκαταβολικά. Εκμεταλλευόμαστε, δηλαδή, την αδράνεια της ΔΕΗ. Άσε που μπορούμε και να τη διακανονίσουμε, σε τελική ανάλυση.

 

Ντροπή συνάδελφε, αν πράγματι είσαι...

Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

"Αδράνεια";

25% εξοικονόμηση λόγω "αδράνειας";

"Εκμεταλλεύεστε"; Ποιοι εκμεταλλεύεστε;

Η επιστήμη που διδαχτήκατε στην σχολή δεν σημαίνει τίποτα για εσάς που "εκμεταλλεύεστε";

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη συνάδελφε, αλλά οι τρόποι μετάδοσης της θερμότητος είναι γνωστοί.

Τώρα να παίζουμε με τις λέξεις και να τις κάνουμε να ηχούν εύηχα για να ακούγεται ως κάτι τόσο απλό και όμως τόσο καινοτόμο, που πώς δεν το είχαν σκεφτεί τόσο καιρό οι συνάδελφοι, ώστε να επιτύχει η πώληση στον πελάτη, δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε επιστήμονες μηχανικούς.

Link to comment
Share on other sites

Ντροπή συνάδελφε, αν πράγματι είσαι...

Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις;

"Αδράνεια";

25% εξοικονόμηση λόγω "αδράνειας";

"Εκμεταλλεύεστε"; Ποιοι εκμεταλλεύεστε;

Η επιστήμη που διδαχτήκατε στην σχολή δεν σημαίνει τίποτα για εσάς που "εκμεταλλεύεστε";

Ναι, λοιπόν, είμαι συνάδελφος. Και έχω υπογράψει με το όνομά μου στο προηγούμενο post μου. Δεν καταλαβαίνω προς τι το φορτίο και τα πυρά.και η επίθεση. Για τη λέξη "εκμεταλλευόμαστε"; Τι το κακό έχει; Αν κάποιος μπορεί να έχει κάποιο όφελος, θεωρείς ότι είναι κακό να το "εκμεταλλευτεί";

Όσον αφορά την "αδράνεια", όσον αφορά το σύστημα είναι πραγματική η σύγκριση (μεταξύ λέβητα πετρελαίου και ηλεκτρικού). Όσον αφορά τη ΔΕΗ, ε, κάνουμε και λίγο χιούμορ. Και, για να έχουμε καλό ρώτημα (που λένε) τι ακριβώς υπήρχε στο άρθρο μου που προσέβαλε το επιστημονικό σου κριτήριο;

Link to comment
Share on other sites

Άρα, πιστεύεις ότι ένας λέβητας πετρελαίου έχει απώλειες 25% λόγω θερμικής αδράνειας...

Ας δούμε τι γνώμη έχουν οι μηχανολόγοι επ' αυτού.

 

Όσο για τα περί επιστημονικού κριτηρίου, από την πρώτη σελίδα του νήματος έχει αναπτυχθεί σε όλη της την έκταση η επιχειρηματολογία περί της απάτης που συντελείται.

Link to comment
Share on other sites

Αν και όλοι γνωρίζουμε, ας το πώ : Οι λέβητες ιόντων, ηλεκτρικών αντιστάσεων, κτλ, έχουν χωρητικότητα σε νερό όσο ένα κουβαδάκι, σε αντίθεση με έναν λέβητα πετρελαίου ή Φ.Α.. Συνεπώς θερμαίνουν σε συντομότερο χρόνο το νερό του δικτύου. Αυτό όμως δεν έχει καμία σημασία, αφενός γιατί αυτή η χρονική διαφορά είναι μικρή και αφετέρου γιατί όσο γρήγορα θερμαίνεται το νερό του δικτύου, με τον ίδιο ρυθμό ψύχεται.

 

Συνεπώς μπορεί να αργεί να θερμανθεί το νερό σε κλασσικό λέβητα, αλλά με την παύση της λειτουργίας του, αργεί και να ψυχθεί, όπου με απλό αυτοματισμό ο κυκλοφορητής συνεχίζει να αποδίδει το ενεργειακό περιεχόμενό του στην εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα, πιστεύεις ότι ένας λέβητας πετρελαίου έχει απώλειες 25% λόγω θερμικής αδράνειας...

Ας δούμε τι γνώμη έχουν οι μηχανολόγοι επ' αυτού.

 

Όσο για τα περί επιστημονικού κριτηρίου, από την πρώτη σελίδα του νήματος έχει αναπτυχθεί σε όλη της την έκταση η επιχειρηματολογία περί της απάτης που συντελείται.

Καλησπέρα και πάλι.

Όχι, δεν ισχυρίστηκα ότι ο λέβητας πετρελαίου έχει απώλειες 25%. Είπα ότι έχει περίπου 10-15 (αυθαίρετα ίσως) και το άλλο 8-10% οφείλεται στη διαφορά συντελεστή απόδοσης μεταξύ ηλεκτρικού ρεύματος και πετρελαίου. Απ' όσα έχω διαβάσει στο νήμα, κανείς συνάδελφος δεν το αμφισβητεί αυτό.

Συμφωνώ για τα περί απάτης, όσον αφορά τους ισχυρισμούς για COP ή για καταναλώσεις ύψους 1/3 (πολλές φορές και 1/5) αυτών του πετρελαίου.

Δεν υποστηρίζω τίποτα ούτε διαφημίζω κάτι. Έχω μόνο τη δήλωση ενός χρήστη ότι πέτυχε περίπου 60% μείωση για θέρμανση νερού έναντι του πετρελαίου. Και προσπαθώ (και δεν έχω καταφέρει) να το δικαιολογήσω επιστημονικά, πέραν αυτών που ανέφερα, που είναι κάτι πολύ μικρότερο. Άρα, θα περιμένω του χρόνου, που θα το έχουν τοποθετήσει και άλλοι (θύματα ή όχι, θα το δούμε τότε). Προσωπικά, αν βεβαιωνόμουν ότι θα έχω μείωση 25% στην κατανάλωση και ότι θα το πληρώνω αργότερα και όχι προκαταβολικά, θα το έκανα (είτε με λέβητα αντιστάσεων είτε με ιόντων είτε με οτιδήποτε άλλο). Και συμφωνώ με την άποψη άλλου συναδέλφου στο φόρουμ για αποκεντρωμένα συστήματα. Όλα τα υπόλοιπα είναι φιλολογίες. Σε δουλειά να βρισκόμαστε, δηλαδή.

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις που οφειλονται αυτες οι 10-15% επιπλεον απωλειες που αυθαιρετα εβγαλες?

 

Η διαφορα του αβαθμου αποδοσης ειναι γνωστη και υπαρκτη αλλα εμας μας ενδιαφερει το κοστος και οχι η εκμεταλευση.

 

Που υπερτερει ο λεβητας ιοντων σε σχεση με τις ανιστοιχες με αυτο τεχνολογιες, δηλ χρηση ηλ ρευματος με σωματα (πχ θερμοπομποι, θερμοσυσωρευτες). Κανε πρωτα αυτη τη συγκριση και μετα συγκρινς με τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, συνάδελφε, έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να εντοπίσω να υπερτερεί κάπου έναντι των άλλων. Πιθανολόγησα μία ταχύτερη ίσως μεταφορά της θερμότητας αλλά τίποτε άλλο. (Θεώρησα ότι η θέρμανση του νερού στην περίπτωση της ηλεκτρόλυσης γίνεται ταυτόχρονα σε όλη τη μάζα του νερού, ενώ με τις αντιστάσεις γίνεται τοπικά και μετά μέσω μεταφοράς. Εκ των υστέρων, είδα ότι αυτό μάλλον καταρρίπτεται ως επιχείρημα, μια και δε μιλάμε για θερμοσίφωνα, αλλά για ηλεκτρικό λέβητα, όπου σαφώς υπάρχει και κυκλοφορητής).

Όσον αφορά το 10-15%, τελείως εμπειρικά, και μιλώντας για την πολυκατοικία που μένω (5όροφη, με 12 διαμερίσματα), είναι σαφές ότι όλο το κλιμακοστάσιο, ο χώρος της εισόδου (από όπου διέρχονται οι σωληνώσεις, με μέτρια μόνωση, ομολογώ), αλλά και το λεβητοστάσιο το ίδιο, θερμαίνονται αρκετά. Αυτά δε νομίζω να υπάρχει αντίρρηση ότι είναι απώλειες. Τώρα, αν είναι 10 ή 15 ή κάτι άλλο τοις εκατό, δεν το έχω μετρήσει. Εμένα μου φαίνεται ότι όλα αυτά ισοδυναμούν με 1 - 1,5 διαμέρισμα.

Αυτά. (Και μάλλον έχει παρασυζητηθεί το θέμα και,, προφανώς,, δεν αξίζει άλλο τον κόπο).

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

nilmabo τελικά δεν νομίζω να είσαι συνάδελφος...ή δεν το κατέχεις καθόλου. Λες πράγματα τα οποία δεν ευσταθούν.

Ο AlexisPap που είναι μηχανικός άλλου κλάδου ο άνθρωπος, και όχι μηχανολόγος-ηλεκτρολόγος, έχει βαθιά κατάρτιση σε ζητήματα ενέργειας και ούτε υποθέσεις έχει κάνει, ούτε "εμπειρικά" ποσοστά έχει πετάξει, ούτε λογικούς συσχετισμούς, τα έχει πεί όλα...Τό και τό... Ένα κι ένα κάνει δύο...

Δεν παίρνει άλλο...

Μην το κάνουμε σαν την μελέτη του ΑΠΘ για την υπέρυθρη θέρμανση, που ξεκινά από το ζητούμενο αποτέλεσμα και εφευρίσκει διάφορα επιχειρήματα για να πείσει ότι ισχύει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.