Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

σε ξένο forum, χώρας που κυκλοφορεί το εν λόγω προϊόν και αμφισβητείται με τον ίδιο τρόπο από μέλη που έχουν ακόμα μνήμη σχολικής φυσικής, ερωτήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του lnmc περί της αυθεντικότητας του έγγραφου που αναφέρει cop=1.57. Απαντώντας την επιβεβαίωσε αλλά αρνήθηκε ότι αποτελεί πιστοποιητικό cop αφού για τις μετρήσεις δεν τηρήθηκε κάποιο πρότυπο αλλά οι υποδείξεις του κατασκευαστή

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..............Επίσης η θερμογόνος ικανότητα του diesel είναι 11.9 kwh/lt..................

 

Έχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. 11.9 kwh/Kg είναι άρα 9,87kwh/lt * 0,85 περίπου βαθμό απόδοσης πάμε 8,4kwh/lt.

 

Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος γιατί το βλέπω συχνά αυτό το νούμερο που λες και δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει.

(sorry για το off topic)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να ρωτησω και εγω , αν και δεν ειμαι σχετικος, οι Λέβηντες Ιοντων και οι Λεβητες επαγωγικού ρευματος ειναι το ιδιο και το αυτο? Αν οχι ποιες οι διαφορες. Πηγα στην έκεθεση οικονομικής θέρμανσης και οι Λεβητες επαγωγικού ρευματος ήταν αρκετα "πειστικοι".

Link to comment
Share on other sites

Την διάβασα.

Ας την παραθέσω για να την δουν και οι άλλοι συνάδελφοι... (όπως θα δείτε τα αγγλικά τους δεν είναι και πάρα πολύ καλά, αλλά νόημα βγαίνει)

Ερώτηση:

# Od: Petr Zika (seznam)

# Komu: info(at)LNMC(dot)lv

# Kopie:

# Předmět: LNMC protocol

# Datum: 11.3.2012 21:27:18

# ----------------------------------------

# Dear Sir.

#

# Can you please confirm or reject LNMC protocol

# http://www.stafor.lv...oilers_COP.pdf?

#

# Yours sincerely

#

# Petr Zíka

 

# Czech Republic.

Μετάφραση: Αγαπητέ Κύριε,

Παρακαλώ μπορείτε να επιβεβαιώσετε ή να απορρίψετε το κάτωθι έγγραφο του LNMC

http://www.stafor.lv...oilers_COP.pdf?

Με εκτίμηση

Petr Zika

Τσεχία

Απάντηση:

Dear Petr!

 

The test measurements was made with accordance of Stafor Ltd technical specification, to calculate heat and electricity power relation.

Measurements are made in not accredited field and a test protocol have only measurements results for heat and electricity power relation for measuring time and do not confirm that "equipment" are tested with full standard of calculating of Coefficient of performance.

Because, test report have not any information about test standard.

 

Measurements are made with heat-energy and electricity meters to calculate produced heat and expendable electricity power.

 

Ar cienu/Best regards,

Romans Zaharovs

LNMC SIA

Tehniskais direktors

Kr. Valdemara iela 157,

Latvia, Riga

talr. 67339213

 

mob.t. 26304136

Μετάφραση:

Αγαπητέ Petr,

Οι μετρήσεις τις δοκιμής έγιναν σύμφωνα με τις τεχνικές προδιαγραφές της εταιρείας Stafor Ltd, για τον υπολογισμό της συσχέτισης θερμότητας και ηλεκτρικής ενέργειας.

Οι μετρήσεις διεξήχθησαν σε μη πιστοποιημένο πεδίο και το πρωτόκολλο της δοκιμής περιέχει μόνο αποτελέσματα μετρήσεων συσχέτισης θερμότητας και ηλεκτρικής ενέργειας για τον χρόνο μέτρησης και δεν επιβεβαιώνεται ότι ο "εξοπλισμός" έχει δοκιμασθεί κατά τα πλήρη πρότυπα υπολογισμού του COP.

Για τον λόγο αυτό, η αναφορά της δοκιμής δεν περιέχει καθόλου πληροφορίες περί προτύπου που ακολουθήθηκε κατά την δοκιμή.

Οι μετρήσεις διεξήχθησαν με όργανα μέτρησης ενέργειας θερμότητας και ηλεκτρικής ενέργειας για τον προσδιορισμό της παραχθήσας θερμότητας και της καταναλισκόμενης ηλεκτρικής ισχύος.

 

Με εκτίμηση

Romans Zaharovs

LNMC SIA

Tehniskais direktors

Kr. Valdemara iela 157,

Latvia, Riga

talr. 67339213

 

 

Η απάντηση αυτή κατά την άποψή μου είναι άκρως αντιεπιστημονική, δηλαδή μας λέει ότι δέχτηκε το Εθνικό Κέντρο Μετρολογίας της Λετονίας, να διεξάγει μετρήσεις σύμφωνα με μεθοδολογία που τους υπέδειξε η εταιρεία που είχε παραγγείλει την δοκιμή, για να βγει η συσχέτιση θερμότητας - ηλ. ενέργειας σύμφωνα με την μεθοδολογία αυτή... Και εξέδωσε και σχετική βεβαίωση...

Κάνω κάπου λάθος εγώ μήπως κατά την ανάγνωση;;;

(πάντως όπως είπα, δεν θα μπορούσε να έχει δοκιμασθεί κατά κανένα πρότυπο υπολογισμού COP, καθώς COP σε αμιγώς ηλεκτρικές συσκευές δεν υφίσταται σαν έννοια - οπότε και δεν υπάρχουν σχετικά πρότυπα για τέτοιου είδους συσκευές, παρά μόνο για αντλίες θερμότητας/κλιματιστικές μονάδες).

Έψαχνα χθες να βρω πρότυπο για βαθμό απόδοσης ηλεκτρικής θέρμανσης και δεν βρήκα, ενώ για λέβητες στερεών, υγρών και αερίων καυσίμων υπάρχουν.

Μήπως γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι σχετικό;

Edited by mechpanos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

.... ερωτήθηκε ο τεχνικός διευθυντής του lnmc περί της αυθεντικότητας του έγγραφου που αναφέρει cop=1.57. Απαντώντας την επιβεβαίωσε αλλά αρνήθηκε ότι αποτελεί πιστοποιητικό cop αφού για τις μετρήσεις δεν τηρήθηκε κάποιο πρότυπο..

 

Δηλαδή το Inmc λέει ότι πράγματι συντάξαμε το εν λόγω έγγραφο (δεν είναι δηλ. πλαστό) αλλά δεν είναι πιστοποιητικό cop. Αρα , για την συζήτηση που κάνουμε ποια μπορεί να είναι η χρησιμότητα ενός εγγράφου το οποίο δεν πιστοποιεί κατά όπως λέει ο συντάκτης του τίποτα ? Μήπως καμμία ?

Link to comment
Share on other sites

Η χρησιμότητα είναι στο ότι καταδεικνύει πως πρόκειται για ένα κατά παραγγελία χαρτί, που βεβαιώνει αυτά που θέλει ο πελάτης να βεβαιωθούν.

Ότι πρόκειται δηλαδή, για ένα πολύ καλό δόλωμα που θα τσιμπήσουν οι λιγότερο ψαγμένοι και ενημερωμένοι καταναλωτές, και που μπορούν να επικαλούνται ανά πάσα στιγμοί οι λιανοπωλητές των συστημάτων αυτών που στο τέλος θα ακούσουν τα εξ αμάξης από τους πελάτες τους, ενώ στο μεταξύ οι χονδρέμποροι και το εργοστάσιο θα έχουν κονομήσει!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για να ρωτησω και εγω , αν και δεν ειμαι σχετικος, οι Λέβηντες Ιοντων και οι Λεβητες επαγωγικού ρευματος ειναι το ιδιο και το αυτο? Αν οχι ποιες οι διαφορες. Πηγα στην έκεθεση οικονομικής θέρμανσης και οι Λεβητες επαγωγικού ρευματος ήταν αρκετα "πειστικοι".

 

Όχι είναι διαφορετικά μηχανήματα. Και εγώ είχα κάνει την ίδια ερώτηση εδώ πρίν καιρό γιατί με είχε μπερδέψει η σελίδα μιας εταιρίας που έλεγε οτι η θέρμανση ιόντων είναι και η επαγωγική θέρμανση. Έρχεται ο καθένας και λέει οτι να ναι.......

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι κάνεις λάθος. 11.9 kwh/Kg είναι άρα 9,87kwh/lt * 0,85 περίπου βαθμό απόδοσης πάμε 8,4kwh/lt.

 

Διόρθωσέ με σε παρακαλώ αν κάνω λάθος γιατί το βλέπω συχνά αυτό το νούμερο που λες και δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει.

(sorry για το off topic)

 

 

Δεν νομίζω να έχει λάθος.

 

Με τους δικούς μου υπολογισμούς με θερμογόνο δύναμη 10250 kcal/kg και τα υπόλοιπα δεδομένα του mechpanos το πρόγραμμα έδωσε κόστος πετρελαίου 1.492,32 €. Δηλαδή σχεδόν όσο βρήκε και ο mechpanos 1.493,93 €.

Αν ο βαθμός απόδοσης του λέβητα είναι 0,85 το κόστος του πετρελαίου ανεβαίνει στα 1.580,11 €

 

----Συγχώνεψη----

 

Εγώ νομίζω ότι η λύση του μυστηρίου είναι να βρεθεί και να επεξηγηθεί θεωρητικά αυτή η συσχέτιση μεταξύ θερμικής και ηλεκτρικής ενέργειας.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.