Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Εγώ αναλυτικά βγάζω 10200 kcal/kg * 0,827=8435,4kcal/lt *0,00116= 9,785kwh/lt * 0,9 βαθμό απόδοσης πάμε 8,81kwh/lt.

Αρα χρειαζόμαστε 1135lt*1,60€/lt=1816€

Και γιαυτό ρωτάω: μήπως κάνω κάπου λάθος;

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης (μετά τη συγχώνεψη των δυο προηγούμενων post)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν είναι λάθος.

 

Σύμφωνα με τα δεδομένα μιας διπλωματικής με Qλ= 35000 kcal/h, Hu = 10250 kcal/kg, η = 0,85, ρ = 0,85 kg/lt η ωριαία κατανάλωση καυσίμου είναι 4,02 kg/h. Το πρόγραμμα μου έδωσε 4,0172 kg/h.

Edited by aiche
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι λάθος.

 

Σύμφωνα με τα δεδομένα μιας διπλωματικής με Qλ= 35000 kcal/h, Hu = 10250 kcal/kg, η = 0,85, ρ = 0,85 kg/lt η ωριαία κατανάλωση καυσίμου είναι 4,02 kg/h. Το πρόγραμμα μου έδωσε 4,0172 kg/h.

Ποιο προγραμμα ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

dim10 οι πιστοποιήσεις που έχει είναι ως προς το ηλεκτρολογικό μέρος.

Το πιστοποιητικό που παραθέτει αυτή η εταιρεία για το COP, προέρχεται από κάποιο πανεπιστήμιο, στην Κορέα, βάσει μη τυποποιημένης μεθοδολογίας.

Και μόνο που λένε στο site τους ότι "γιατί αμβισβητείτε αυτό που σας λέμε εμείς για το COP και δεν αμφισβητείται το COP των LED έναντι των λαμπτήρων πυρακτώσεως", προκαλεί και προσβάλει την νοημοσύνη μας.

Κοινώς, ενώ σαν διατάξεις θέρμανσης μπορεί να είναι μια χαρά και να κάνουν δουλειά, το θέμα είναι ότι ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ, σε καμία περίπτωση δεν υπάρχει έννοια COP και πολύ δε περισσότερο της τάξης του 157 ή 204% και όλα αυτά είναι παραπληροφόρηση, παραπλανούν τον καταναλωτή και φυσικά, πρέπει να διωχθούν τόσο αγορανομικά όσο και ποινικά κατά την άποψή μου.

 

Όταν γράφω με στοιχεία και με ειρωνεύονται για τις γνώσεις μου επί της Φυσικής τότε ναι είμαστε όντως η χώρα της προχειρότητας, γιατί τους επιτρέπουμε να κυκλοφορούν στην αγορά τέτοια προϊόντα.

 

Τέλος να πω ότι έψαξα να βρω κι άλλες εταιρείες που εμπορεύονται λέβητες "ιόντων", και βρήκα. Οι περισσότεροι λένε περίπου τα ίδια.

Μόνο μια εταιρεία βρήκα που αυτοί διαφημίζουν βαθμό απόδοσης 0.98 και στηρίζουν την καμπάνια τους στο πόσο θα ακριβύνει το πετρέλαιο. Όχι στο ψέμα.

Μόνο μία!!!

Φίλτατε mechpanos, χαιρετώ.

Μια και βλέπω ότι οι συζητήσεις περί λέβητα ιόντων συνεχίζονται ατέρμονα, θα ήθελα απλώς να προσθέσω ότι κι εγώ που το έψαξα λίγο βρήκα όντως μία εταιρεία (ίσως μιλάμε για την ίδια) που η πιστοποίηση που δίνει (την έχω και φαίνεται αξιόπιστη) αποδεικνύει ένα βαθμό απόδοσης 97,3-98,3%. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα πώς δικαιολογεί τον (προφορικό) ισχυρισμό του περί σημαντικής εξοικονόμησης σε σχέση με το πετρέλαιο, μου είπε ότι "επειδή το λέβητα ιόντων τον αφήνουμε να λειτουργεί σε 24ωρη βάση, αυτό, τελικά, πετυχαίνει την οικονομία". Μα, του είπα, το ίδιο θα μπορούσε να κάνει κανείς με το πετρέλαιο. Η απάντηση; "Ναι, αλλά ο Έλληνας δεν το έχει στη συνείδησή του αυτό και το δουλεύει διακοπτόμενα. Ενώ σε αυτό, που είναι νέο σύστημα, θα κάνει ό,τι του πεις!!!".

Ομολογώ ότι έχω προσπαθήσει να υπολογίσω αν όντως υπάρχει κάποιο ποσοστό εξοικονόμησης αν κάποιος λειτουργεί ένα σύστημα σε συνεχή λειτουργία αλλά δεν κατάφερα να καταλήξω σε αξιόπιστα αποτελέσματα. Οι παράγοντες απροσδιοριστίας που υπεισέρχονται είναι πολλοί.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα ότι, σύμφωνα και με τη δική σου μελέτη, μοιάζει ότι υπάρχει σχετική ισοδυναμία κόστους σε σχέση με το πετρέλαιο, υπό την προϋπόθεση βεβαίως ότι θα επιλεχθεί ένα αξιόπιστο σύστημα, με αξιόπιστα πιστοποιητικά. Το να αγοράσει, όμως, κανείς ένα τέτοιο σύστημα για να αντικαταστήσει ένα λέβητα πετρελαίου, ελπίζοντας στο θαύμα, μάλλον είναι κουτό. (Η ελπίδα δημιουργεί φτωχούς!). Αν το έβαζε κανείς εξαρχής, θα ήταν συζητήσιμο (θα γλίτωνε μάλιστα και το χώρο του λεβητοστασίου).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας για το υπέροχο θέμα που έχετε αναπτύξει.

Δεν γνώριζα το θέμα θέρμανσης ιόντων μέχρι που το αντίκρισα σήμερα στην έκθεση conexpo (κάτι είχα ακούσει από πέρυσι βασικά αλλά δεν είχα ασχοληθεί).

Παραξενεύτηκα αρκετά, διάβασα ένα προς ένα όλα τα ποστ, και τώρα είμαι σίγουρος για την απάτη που τελείται.

Τα συγχαρητήρια μου σε όσους ασχολήθηκαν με το θέμα και μας μεταδίδουν την γνώση τους.

 

ΥΓ. Σήμερα στην έκθεση ο πωλητής μου δήλωνε COP 2,4.

Ναι, τον είδα και τον ξανασχολίασα...http://www.youtube.c...s/feed?filter=1

δεν εκπλήσσομαι που δεν υπάρχουν τα σχόλια

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μηχανικος δεν ειμαι και αρκετες ορολογίες να πω την αλήθεια δεν τις εχω κατανοήσει... αυτό που κατάλαβα απο όλη αυτην την κουβέντα σας είναι ότι, ο καυστήρας ιόντων, μπορει να ζεστάνει ενα σπίτι, αλλα χωρις να κάνει καποια οικονομία χρηματική σε σχέση με έναν καυστήρα πετρελαίου (με βαση την σημερινη τιμη πετρελαίου) όπως διαφημίζουν...

η σύγκριση αυτή να υποθέσω είναι με έναν σωστά ρυθμισμένο καυστήρα, οπότε αυτό που μου έρχεται σαν δεύτερη σκέψη είναι πως σε σχέση με κάποιον κακοσυντηρημένο καυστήρα που δεν αποδίδει σωστά, μπορεί να φαίνεται πιο οικονομικός ο ιόντων, χωρίς να είναι στην πραγματικότητα! Δεν ξέρω αν και σε διαμερίσματα με κοινόχρηστους λέβητες πετρελαίου, συμβαίνει το ίδιο...

Επιπλέον μειονεκτήμα αν θυμαμαι, ότι υπάρχει ένας επιπλέον κίνδυνος ηλεκτροπληξίας σε κακή τοποθέτηση, ότι αφήνει κατάλοιπα στις σωληνώσεις και τα σώματα καθώς επίσης χάνει την δύναμή του ήδη μετά απο τον δευτερο χρόνο λειτουργείας του...

 

Έτσι έχουν τα πράματα συνολικά? καλά κατάλαβα? :confused:

Link to comment
Share on other sites

το αν συμφέρει συγκριτικά με το πετρέλαιο, εξαρτάται από τις αντίστοιχες τιμες.

Θα μπορούσε να είναι οικονομικότερος από τον λέβητα πετρελαίου, αλλά δεν σίγουρα δεν είναι οικονομικότερος από άλλες ηλεκτρικές συσκευές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σωστότατες οι παρατηρήσεις του spy...Νομίζω ότι η ηλεκτρική θέρμανση έχει νόημα μόνο σε συνδυασμό με νυχτερινό τιμολόγιο και δοχείο αδράνειας, όσον αφορά εξοικονόμηση.

Τους τα έγραψα τους τα έγραψα και στο κανάλι τους στο youtube...

Τους έβαλα τιμή 1.60 €/lt για το πετρέλαιο και 0.15/kwh για το ρεύμα.

Επίσης η θερμογόνος ικανότητα του diesel είναι 11.9 kwh/lt.

 

 

Ο βαθμός απόδοσης των λεβήτων “ιόντων” (ηλεκτρικοί λέβητες) που ψευδώς ανακοινώνεται COP 1.57 (157%), είναι η = 0.99 (ή 99%).

Επίσης, η εξοικονόμηση προκύπτει αποκλειστικά για παλιό και κακοσυντηρημένο λέβητα πετρελαίου και χωρίς να συνυπολογίζουμε ενδεχόμενες αυξήσεις τιμών της ΔΕΗ, και είναι το πολύ 10% και σε καμία περίπτωση, 50-70% όπως ψευδώς διαφημίζεται.

 

Συγκριτική αξιολόγηση μεταξύ λέβητα πετρελαίου, και λέβητα “ιόντων”, για κατανάλωση 10.000 kwh.

 

Λέβητας πετρελαίου (καλοσυντηρημένος), βαθμός απόδοσης 0.9 ή 90%

Αποδιδόμενη ενέργεια 10.000 kwh

Απαιτούμενη ποσότητα πετρελαίου 933,7 lt

Κόστος/lt πετρελαίου 1,60 €

Κόστος αποδιδόμενων 10.000 kwh με λέβητα πετρελαίου: 1.493,93 €

 

 

Λέβητας “ιόντων”, βαθμός απόδοσης 0.99 ή 99%

Αποδιδόμενη ενέργεια 10.000 kwh

Απορροφούμενη ενέργεια 10101,01 kwh

Κόστος/kwh (τιμολόγιο Γ1) συμπεριλαμβανομένων όλων των χρεώσεων:

0,15 €/kwh, για κατηγορία κατανάλωσης >2000 kwh/τετράμηνο

Κόστος αποδιδόμενων 10.000 kwh λέβητα “ιόντων”: 1.515,15 €

 

 

Εξοικονόμηση: Προκύπτει επιβάρυνση κατά 21,22 €

Απόσβεση: ΠΟΤΕ!!!

 

πολυ ενδιαφεροντα αυτα που εγραψες. Διαβαζω ωρα τωρα το φορουμ, επιλεκτικα γιατι εχει πολλες αναφορες, και παρατηρησα οτι η ενσταση των περισσοτερων ειναι στο cop 1,57.. πιστευω οτι αληθευουν οι συντελεστες που εχεις αναφερει παραπανω οποτε θα κανω την δικια μου τοποθετηση.

 

Διαφορά στο κοστος καταναλωσης ενεργειας δεν υπαρχει σημαντικη, παρα μόνο στην τιμη εγκαταστασης αυτων. Οικονομικότερο είναι το συστημα ιόντων.

Επισης με την είσοδο στο εμπόριο των ΑΠΕ, πλεον και με συστηματα αποθηκευσης ενεργειας, η ηλεκτρικη ενεργεια μπορει να παραχθει απο τον καθενα αυτόνομα. Οποτε με δεδομένη την δωρεαν ενεργεια ενα συστημα θερμανσης βασιζόμενο στην ηλεκτρικη ενεργεια καθισταται η οικονομικοτερη λυση. Σε συνδυασμο και με την πωληση αυτης της ενεργειας στην ΔΕΗ καθισταται και κερδοφορα επενδυση.

Γενικως πιστευω πως πρεπει να ωθησουμε την αγορα στις ΑΠΕ και την χρησιμοποιηση της ηλεκτρικης ενεργειας ολοενα και περισσοτερο. Βεβαια υπαρχει το θεμα των νοικοκοιριων με χαμηλα εισοδηματα. Μηχανικοι ειμαστε και χρεος μας ειναι να βρουμε λυσεις και για τους οικονομικα ασθενεστερους.

Θα περιμενα απο καποιον μηχανολογο/ ηλεκτρολογο να παραθεσει μια μελετη ενος συνδυαστικου συστηματος παραγωγης ενεργειας απο ΑΠΕ και θερμανσης απο αυτην την ενεργεια. Κοστοι εγκαταστασης, λειτουργιας..

 

Χαιρετώ την κοινότητα του φορουμ.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

σαλαβου μας τα μπερδεβεις...

τα εμπλεξες ολα μαζι ΑΠΕ - θερμανση - τιμολογια - γνωμες... μετα θες και μια μελετη...

Καπου μπερδευτηκες, ή πας να μπερδεψεις;

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μας πεις ποια ειναι αυτη η δεδομενη δωρεαν ενεργεια απο ΑΠΕ?

 

 

Το κοστος αποκτησης/αποσβεσης δεν το υπολογιζεις?

 

Γιατι μπερδευεις την πωληση της παραγωγης ηλεκτρισμου απο ΑΠΕ με τη θερμανση?

 

δεν θα περιεμνα ενας συναδελφος να ζητα απο εναν αλλον μια μελετη εκτος και αν αεχει σκοπο να τον πληρωσει.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.