Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

Μετά από 5 χρόνια γράφω και εγώ σε αυτό το ξεχασμένο Post και ήθελα με την σειρά μου να ρώτησω για τους λέβητες ίοντων GALAN μετά από τοσους χειμώνες κάποιοι θα έχετε κατακτήσει τεχνική γνώση πάνω στο θέμα. Εχω ένα σπίτι 120m2 με κουφώματα διπλού τζαμιού 5εκ εξωτερική θερμοπροσωψη και ταβάνι με 10εκ πετροβάμβακα. Μέχρι και φέτος θα ζεσταίνομαι με τζακολέβητα από του χρόνου όμως θέλω να αλλάξω τρόπο θέρμανσης και ψάχνομαι να βάλω λέβητα ίοντων.. δεν γνωρίζω κανέναν να έχει κοντινό μου και δεν μπορώ να μαθω πληροφορίες. Ενημερωτικά το σπίτι μου με θερμοκρασία εξωτερική 2-5 βαθμούς η θερμοκρασία μπορεί να πέσει 2 βαθμους ανά 6-8 ώρες από 21 πχ 19. Η ερώτηση μου ειναι εξης θα μπορέσει ενας Galan 6kw να ζεστάνει το σπίτι μου? Φυσικά θα δουλευει παράλληλα με τον τζακολεβητα έτσι ώστε σε πιο χαμηλες θερμοκρασίες να πετάω και κανένα ξυλαράκι μεσα...Δεν μπορώ να τοποθετήσω πάνω απο 6kw λέβητα .. Επίσης αναφέρουν για ειδικό νερό...  Εαν είναι να τοποθετησω τετοιο λέβητα φυσικα θα μπει με ρελε συνδεμενο με ψηφιακο θερμοστατη χώρου. θέλω να απαλαχθω από το ξύλο μιας και σπίτι θα είναι πλεον στα χέρια,δεν υπάρχει και χρόνος και να κανω εγκατάσταση  με όσο πιο χαμηλό κόστος μπορώ..Την εγκατάσταση θα την κάνω ο ιδιος. Σας ευχαριστώ όσους θα ήθελαν να με απαντήσουν

Edited by Thanos Tsitsiroudis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η θέρμανση του σπιτιού με οποιοδήποτε ηλεκτρικό σύστημα (πλήν Αντλιών Θερμότητας) είναι ο πιο δαπανηρός τρόπος, σε κόστος χρήσης. (το μεγάλο μειονέκτημα)!!!

Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι υπάρχουν συσκευές, που έχουν κόστος αγοράς κάτω από 20€, και κόστος εγκατάστασης 0€ (απλά τα βάζεις στην πρίζα)!!!

Με το google θα βρείς πάρα πολλά!

Μη μπλέκεις με "αμφιλεγόμενες" εφευρέσεις, που δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από αυτά.

 

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 30/12/2018 at 3:14 ΜΜ, Thanos Tsitsiroudis said:

Μετά από 5 χρόνια γράφω και εγώ σε αυτό το ξεχασμένο Post και ήθελα με την σειρά μου να ρώτησω για τους λέβητες ίοντων GALAN μετά από τοσους χειμώνες κάποιοι θα έχετε κατακτήσει τεχνική γνώση πάνω στο θέμα. Εχω ένα σπίτι 120m2 με κουφώματα διπλού τζαμιού 5εκ εξωτερική θερμοπροσωψη και ταβάνι με 10εκ πετροβάμβακα. Μέχρι και φέτος θα ζεσταίνομαι με τζακολέβητα από του χρόνου όμως θέλω να αλλάξω τρόπο θέρμανσης και ψάχνομαι να βάλω λέβητα ίοντων.. δεν γνωρίζω κανέναν να έχει κοντινό μου και δεν μπορώ να μαθω πληροφορίες. Ενημερωτικά το σπίτι μου με θερμοκρασία εξωτερική 2-5 βαθμούς η θερμοκρασία μπορεί να πέσει 2 βαθμους ανά 6-8 ώρες από 21 πχ 19. Η ερώτηση μου ειναι εξης θα μπορέσει ενας Galan 6kw να ζεστάνει το σπίτι μου? Φυσικά θα δουλευει παράλληλα με τον τζακολεβητα έτσι ώστε σε πιο χαμηλες θερμοκρασίες να πετάω και κανένα ξυλαράκι μεσα...Δεν μπορώ να τοποθετήσω πάνω απο 6kw λέβητα .. Επίσης αναφέρουν για ειδικό νερό...  Εαν είναι να τοποθετησω τετοιο λέβητα φυσικα θα μπει με ρελε συνδεμενο με ψηφιακο θερμοστατη χώρου. θέλω να απαλαχθω από το ξύλο μιας και σπίτι θα είναι πλεον στα χέρια,δεν υπάρχει και χρόνος και να κανω εγκατάσταση  με όσο πιο χαμηλό κόστος μπορώ..Την εγκατάσταση θα την κάνω ο ιδιος. Σας ευχαριστώ όσους θα ήθελαν να με απαντήσουν

Κάνε την χάρη στον εαυτό σου και ψάξου για αντλία θερμότητας.

Αλλιώς, βάλε 2-3 καλοριφέρ λαδιού, ή 4 πιστολάκια μαλλιών, ίδιο (και καλύτερο) θερμικό και οικονομικό (από πλευράς κατανάλωσης) αποτέλεσμα με έναν "λέβητα ιόντων" 6 kw θα έχεις αλλά πολύ μεγαλύτερη ελάφρυνση στην τσέπη σου (από πλευράς κόστους κτήσης και εγκατάστασης).

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λεβητα ιοντων και κουραφεξαλα??? Ακομα ασχολουνται με αυτες τις απατες?

Οπως ειπε ο συναδελφος απο πανω, αντλια θερμοτητας και ξενοιασες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.