Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πλαίσιο φορέα


 
sundance

Recommended Posts

το εμπρος γκρι πλαισιο εχει μπει στη προσομοιωση?

 

μου κανει εντυπωση που πανω δεν συνδεεται με δοκους με το υπολοιπο κτιριο...

 

3631ii9.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειάζεται να μπει στην προσομοιωση αν είναι αυτοφερομενο και δεν συμμετέχει στον υπόλοιπο φορέα. εδώ μάλλον βλέπω δυο δοκάρια στην οροφή ισογείου

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι βλέπω το πλαίσιο αυτό είναι διακοσμητικό και δεν έχει σημασία για την ασφάλεια του κτιρίου. Συνεπώς θα μπορούσες να μην το βάλεις στο υπολογιστικό σου μοντέλο.

 

Συμφωνώ με τον EEFTHIM ότι στην οροφή ισογείου συνδέεται με δοκούς με το υπόλοιπο κτίριο.

 

Πιστεύω ότι η ζημιά που θα πάθει σ' ένα ενδεχόμενο σεισμό θα είναι στα ξύλινα ( ; ) δοκαράκια της πέργκολας που συνδέουν το διακοσμητικό πλαίσιο με το κτίριο στην οροφή του ορόφου.

 

Από μια δεύτερη ματιά και αν θέλεις να είσαι πιο ακριβής, το βάζεις στο μοντέλο σου καθότι τα τοιχία του πλαισίου συνεισφέρουν στη δυσκαμψία του κτιρίου στη στάθμη του ισογείου και κατά τη διεύθυνσή τους. Δεν νομίζω δα ότι είναι τόσο δύσκολο ή χρονοβόρο για να το σκέφτεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Ως δοκό το θέτεις δηλώνοντας παράλληλα ότι είναι ενισχυμένη ζώνη (Fespa) για να μην έχεις τους υπολογισμούς δοκού "με αυξημένες απαιτήσεις πλαστιμότητας".

 

Κάνεις ανάλυση και διαστασιολόγηση με το χέρι ή με ένα απλό προγραμματάκι όπως το "FRAME2DExpress" της Runet. Μια "ελαφριά" ΔΩΡΕΑΝ έκδοση υπάρχει ΕΔΩ.

Για τη διαστασιολόγηση δεν ξέρω κάποιο δωρεάν προγραμματάκι. Μπορείς να την κάνεις με το χέρι από πίνακες, μέσω Excel ή να αγοράσεις πχ τo "BΕΤΟΝεxpress", επίσης της Runet.

Link to comment
Share on other sites

γιατι χωρις αυξημενες απαιτησεις?

 

στην προκειμενη παντως πρεπει να μπει στι=ο προσομοιωμα γιατι μεσω των δοκων εχουμε συνεργασια με το υπολοιπο κτιριο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τελικά είναι πλάκα και όχι δοκός και γιατί δεν έχει καμιά σημασία για την ασφάλεια του κτιρίου αν θα έχει πλαστιμότητα ή όχι.

 

Για το δεύτερο ερώτημά σου απάντησα στην τελευταία παράγραφο της προπροηγούμενης απάντησής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λιγο καθυστερημενα η απαντηση μου.

Εγω θα το εβαζα στην προσομειωση αλλα επειδη δεν εχει πλακα που να συνδεεται με το υπολοιπο κτιριο θα επρεπε να αποσυνδεσω τους 2 κομβους των υπ/των απο τον κομβο διαφραγματος σε καθε οροφο (πλην της σταθμης του εδαφους ενδεχομενως).

Και πιστευω οτι πρεπει να μπει στην προσομειωση γιατι συνδεεται με 2 δοκαρια στην οροφη ισογειου.

Αληθεια ολη αυτη η επιφανεια-ογκος. μεταξυ του πλασιου και του κτιριου τι θεωρειται? Που μετραει? Δομηση, καλυψη? Ειναι ημιυπαιθριος? Στον 2ο οροφο τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.