Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χονδρεμπορική αγορά ενέργειας


teachertza

Recommended Posts

Καλησπέρα.

 

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς σχετικά με την χονδρεμπορική αγορά ενέργειας στην Ελλάδα.Πώς λειτουργεί, τί κάνει ο παραγωγός και ο προμηθευτής και τί είναι τα ΑΔΙ και τα ΣΔΙ.

 

Πραγματικά τα ψάχνω και δέν μπορώ να βρώ πώς δουλεύει το ρημάδι...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο internet κάποιες ενδιαφέρουσες διπλωματικές φοιτητών που σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Πλήρως θα καλυφθείς αν διαβάσεις τον Κωδικα Διαχειρισης του Συστηματος &Συναλλαγών Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΚΔΣ&ΣΗΕ) από το site της ΡΑΕ.

Και από το καινούργιο site του ΔΕΣΜΗΕ θα βοηθηθείς.

 

Τα ΑΔΙ(Αποδεικτικά Διαθεσιμότητας Ισχύος) εκδίδονται από τους παραγωγούς και εκφράζουν την καθαρή ισχύ κάθε μονάδας,ενώ τα ΣΔΙ (Συμβάσεις Διαθεσιμότητας Ισχύος) συνάπτονται μεταξύ Παραγωγών-Προμηθευτών.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές,είναι λίγο πιο σύνθετο βέβαια το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ακριβώς θες να ρωτήσεις? Όλα τα λέει το site του ΔΕΣΜΗΕ

 

ΑΔΙ: Αποδεικτικά Διαθεσιμότητα Ισχύος. Έγγραφα στα οποίο ο παραγωγός ηλεκτρικής ενέργειας εγγυάται στο διαχειριστή του συστήματος για την διαθέσιμη προς το δίκτυο ισχύς που θα παράγει για μια συγκεκριμένη περίοδο.

 

Στειλε μου όμως σε Pm το email σου ώστε να σου στείλω αρκετό υλικό...

 

kafros77, με πρόλαβες... :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν στο internet κάποιες ενδιαφέρουσες διπλωματικές φοιτητών που σίγουρα θα σε βοηθήσουν.

Πλήρως θα καλυφθείς αν διαβάσεις τον Κωδικα Διαχειρισης του Συστηματος &Συναλλαγών Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΚΔΣ&ΣΗΕ) από το site της ΡΑΕ.

Και από το καινούργιο site του ΔΕΣΜΗΕ θα βοηθηθείς.

 

Τα ΑΔΙ(Αποδεικτικά Διαθεσιμότητας Ισχύος) εκδίδονται από τους παραγωγούς και εκφράζουν την καθαρή ισχύ κάθε μονάδας,ενώ τα ΣΔΙ (Συμβάσεις Διαθεσιμότητας Ισχύος) συνάπτονται μεταξύ Παραγωγών-Προμηθευτών.

 

Αυτά σε γενικές γραμμές,είναι λίγο πιο σύνθετο βέβαια το θέμα.

 

Τα ΑΔΙ έχω ψιλοκαταλάβει τί είναι.Το ΣΔΙ?Γενικότερα πώς γίνεται?Εγώ είχα καταλάβει οτι ο κάθε παραγωγός πετάει την ενέργεια στη δεξαμενή του ΔΕΣΜΗΕ και απο εκεί πληρώνεται ανάλογα με την ενέργεια που θα δώσει.Γιατί χρειάζονται τα ΑΔΙ και τα ΣΔΙ?

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα πώς γίνεται?Εγώ είχα καταλάβει οτι ο κάθε παραγωγός πετάει την ενέργεια στη δεξαμενή του ΔΕΣΜΗΕ και απο εκεί πληρώνεται ανάλογα με την ενέργεια που θα δώσει.Γιατί χρειάζονται τα ΑΔΙ και τα ΣΔΙ?

 

Είναι τα έγγραφα με τα οποία το ΔΕΣΜΗΕ κάνει εκκαθάριση και μπορεί να προγραμματίσει την επόμενη μέρα, βάσει τον Ημερήσιο Ενεργειακού Προγραμματισμού.

 

Γενικά είναι μια πολύπλοκη διαδικασία...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl είσαι τουλάχιστον 1 κλικ μπροστά από μένα σε αυτά τα θέματα..... :P

Ε,ας σε προλάβω και εγώ κάπου...

 

Τα ΣΔΙ είναι οι συμβάσεις που υπογράφουν οι προμηθυετές με τους παραγωγούς.

Όταν για παράδειγμα ένας προμηθευτής πρέπει να καλύψει ένα φορτίο (X KW),μέσω των ΣΔΙ αποδεικνύει ότι μπορεί να καλύψει αυτό το φορτίο.

 

Το κόστος των ΑΔΙ ανέρχεται σε 45.000e/MW

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.