Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υποβολή των αιτήσεων αντί του ιδιοκτήτη?


Highlander

Recommended Posts

Μπορεί να καταθέσει ο Αρχιτέκτονας το φάκελο αντί του ιδιοκτήτη? Ενοώ οτι οχι απλώς να καταθέσει τον φάκελο αλλά να υπογράψει και τις υπ. δηλώσεις και τις αιτήσεις... υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει?

Θεωρώ ότι θα πρέπει να είναι εφικτό καθώς όμως ο νόμος ορίζει πως οι κάτοικοι εξωτερικού θα πρέπει να προσφύγουν στην κοντινότερη προξενική αρχή ώστε να θεωρήσουν τα γνήσια υπογραφής μάλλον δεν θα είναι! Οπότε θα πρέπει ο πελάτης ο δικός μου κάτοικος νησιωτικής χώρας, να θεωρήσει τα γνήσια της υπογραφής σε δημόσια αρχή του νησιού του! Οπότε και βρίσκεται και κατόπιν να μου τα στείλει Αθήνα όπου είμαι εγώ και το ακίνητο ώστε να τα καταθέσω?

Γνωρίζει κανείς?

Πρέπει να μου στείλει υπογεγραμμένες τις αιτήσεις ή μπορεί και να μου κάνει εξουσιοδότηση να υπογράψω εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Του στέλνεις την αίτηση και τις δηλώσεις, τις υπογράφει όπως πρέπει (ΚΕΠ για δηλώσεις) και σου τις στέλνει πίσω.

Με το να σου κάνει μια εξουσιοδότηση, που θα πρέπει πάλι να σου στείλει, δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

επειδη καi μένα μούτυχε μια τέτοια περίπτωση,(ισως και να γίνεται αυτό που λες),εστειλα τα χαρτια με courier και σε δυο μέρες τάχα πισω,ειχα κλείσει ηδη και ραντεβού στην πολεοδομία,οπότε δεν χαθηκε καθόλου χρόνος.Συμφωνώ με faethona11......

Link to comment
Share on other sites

Σε δική μου περίπτωση (ακίνητο στη Θεσσαλονίκη - ιδιοκτήτης στην Κέρκυρα), έστειλα όλες τις δηλώσεις και την αίτηση με e-mail και τις παρέλαβα 2 ημέρες μετά υπογεγραμμένες και με θεώρηση της υπογραφή της εξουσιοδότησης από το ΚΕΠ με courier.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.