Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κυκλοφοριακη σύνδεση σε αγροτεμαχιο που εχει προσβαση απο δουλεία


giorgosv

Recommended Posts

Καλημέρα,

ένας πελάτης μου θέλει να βγάλει άδεια εμπορικής αποθήκης. Το ακίνητο βρίσκεται εκτός σχεδίου και είναι περίπου 7 στρέμματα αλλά τυφλό. Μπορεί να βγάλει άδεια ως προυφιστάμενο του 2003 αλλά το πρόβλημα μου είναι μην κολλήσει στην άδεια εισόδου εξόδου. Η πρόσβαση γίνεται μέσω άλλου χωραφιού που έχει πρόσωπο σε κοινοτικό δρόμο αναγνωρισμένο. Ξέρει κανείς τι προβλέπεται σε αυτή την περίπτωση;

Μπορεί να πάρει άδεια εισόδου εξόδου στην δουλεία του γειτονικού χωραφιού;

 

Υ.Γ. Το γειτονικό χωράφι μπορεί να το αγοράσει οποτε ας υποθέσουμε ότι θα επιτραπεί η είσοδος σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει η δουλεία μπορεί να πάρει έγκριση εισόδου - εξόδου από την τεχνική υπηρεσία του νομού αφού η δουλεία καταλήγει σε κοινοτικό δρόμο

Link to comment
Share on other sites

ΜΑι μικρη λεπτομερεια.Μαλλον θα υποχρεωθεις εκει που τελειωνει η δουλεια σου και βγαινεις σε καποιο δρομο να διαμορφωσεις εισοδο - εξοδο.Δηλαδη να αναγκαστεις να διαμορφωσεις την προσβαση αυτη που ουσιαστικα ειναι το γηπεδο του γειτονα.Θα θελει αυτος να το κανει?

Link to comment
Share on other sites

ναι πράγματι θα πρέπει να δείξεις στα σχέδια μια οπισθοχώρηση του ορίου και μια τραπεζοειδής μορφής , διαμόρφωση για είσοσο - έξοδο οχημάτων την οποία τυπικά θα πρέπει να διαμορφώσεις μετά στο ακίνητο του γείτονα αν έχει περίφραξη ή μόνιμο τοίχο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντήσεις,

το γειτονικό γήπεδο υπάρχει δυνατότητα να το αγοράσει οπότε δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

Το μονο που σκέφτομαι είναι μήπως τελικά δεν μπορέσει να πάρει είσοδο εξοδο οχήματος λόγω ορατότητας από τη δουλεία (υπάρχει στορφή λίγο πιο ανατολικά της δουλείας).Τα όρια νομίζω είναι 50 μέτρα από την είσοδο έξοδο;

Link to comment
Share on other sites

Εαν το αγορασει δεν μπορει να παει πιο κατω την εισοδο ωστε να αποκτησει την ορατοτητα ή δεν εχει αυτο το προσωπο για να κανει τετοια αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσωπο είναι μικρό ~6 μ. αλλά το έλεγξα σήμερα και είδα ότι έχει οριακά 70 μ. ορατότητα (τελικά το Π.Δ. λέει για 70 μέτρα, τα 50 είναι η απόσταση από συμβολή οδών) οπότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Το θέμα είναι αν μπορώ με κάποιο τρόπο να το εξασφαλίσω ότι θα πάρει την έγκριση πριν γίνει η αγοραπωλησία γιατι αν αγοράσει τα 2 γήπεδα (8 στρέμματα) και μετα δεν μπορεί να πάρει την άδεια λόγω εισόδου εξόδου την κάτσαμε...

Υπάρχει κάποιο είδος προελέγχου σε αυτές τις περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

νομίζω μια βόλτα από την δ/νση τεχνικών υπηρεσιών του νομού και συζήτηση με τον συνάδελφο υπάλληλο που Θα χειρίζεται ανάλογα θέματα θα σε βοηθούσε Ισως και υποβολή φακέλου για έγκριση και ας μην έχει αγοράσει ακόμα την άλλη ιδιοκτησία.

Link to comment
Share on other sites

τυχαίνει να είναι γνωστή μου η υπάλληλος αλλά επειδή είναι νέα δεν της έχει ξανατύχει περίπτωση με δουλεία.Το μονο που κατάφερα να αποσπάσω είναι ότι πηγαίνει με μετροταινία και ελέγχει τα 70 μ. ορατότητας και αν δεν υπάρχει προβλημα δινει την έγκριση.

Link to comment
Share on other sites

Αμα ητανε λιγο πιο παλια θα τα μετραγε απο το γκουγκλ ή απο το κτηματολογιο (σε όποιο η φωτογραφια ειναι πιο καινουρια) εκτος και αν θελει να ξεσκαει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.