Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ελεύθερος Επαγγελματίας (ΜΕΚ) και Μισθωτός ταυτόχρονα


DIME

Recommended Posts

Έιμαι μηχανολόγος Μηχανικός, εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ από το 2001.

Έκτοτε εργάζομαι ώς ελέυθερος επαγγελματίας με ΔΠΥ.

Τα τελευταία χρόνια απέκτησα ΜΕΚ, με το οποίο έχω στελεχώσει το ΜΕΕΠ τεχνικής εταιρίας η οποία πληρώνει τις ασφαλιστικές εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, τις οποίες υποχρεούται να προσκομίζει κατά την συμμετοχή της σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων (δηλ. είναι υποχρεωμένη να τις πληρώνει).

Αυτη τη περίοδο διαπραγματεύομαι μία θέση μισθωτού μηχανικού σε άλλη εταιρία (όχι τεχνική εταιρία) στην οποία έχω αναφέρει ότι εγώ θα εξακολουθήσω να διατηρώ και χρησιμοποιώ το ΔΠΥ μου.

Τί γίνεται με τις ασφαλιστικές εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ, ποιος τις πληρώνει?

Υπάρχουν και άλλες (π.χ. ΙΚΑ ?). Είναι υποχρεωτικό και εάν ναί ποιός το πληρώνει αυτό ?

Μπορώ να διαπραγματευτώ καλύτερο ονομαστικό μισθό με την νέα ετιαιρία σε περίπτωση που αυτή απαλλάσσεται από την κάλυψη του ΤΣΜΕΔΕ μου ?

Παρακαλώ για την βοήθεια και τα σχόλια σας.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός δεν μπορείς να στελεχώνεις ΜΕΕΠ.

Ο εργοδότης σου σε ασφαλίζει και στο ΤΣΜΕΔΕ και στο ΙΚΑ. Μέρος των εισφορών πληρώνεται από τον εργοδότη και μέρος από εσένα (σου κάνει ο εργοδότης κρατήσεις και τις αποδίδει στα Ταμεία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.