Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

γήπεδο 10 στρεμματα που έχει πρόσωπο 5μ σε επαρχιακή οδό μπορεί να θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο αν προϋφίσταται της 31-12-2003;

Εγώ θεωρώ πως όχι αλλά απο κουβέντες που είχα με συναδέλφους μου λένε πως θεωρείται άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσωπο και σε αγροτικη οδο (κοινως χωματοδρομο).

Τιτλος ιδιοκτησίας δεν υπάρχει για να τεκμηριωθει η δημιουργια που λες.

Edited by giorgosv
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε βγάλε μία απόφαση χρησικτησίας με αρχή της νομής και κατοχής το 1979.

Είναι ο μόνος τρόπος που βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν, dimitris GM said:

επομένως,  αν δεν εχουμε ετος δημιουργιας, σε ποιο ερωτημα  καλουμαστε να απαντησουμε?

 

Σωστή παρατήρηση Δημήτρη. Εστω όμως ότι είναι προ του 2003 με προσωπο 5μ στον επαρχιακό. Είναι άρτιο ή όχι;

Εγώ διαβάζοντας το ΠΔ/24-5-85 καταλαβαίνω ότι τα γήπεδα που έχουν προκύψει απο κατάτμηση προ της 31-12-2003 δεν απαιτούν πρόσωπο σε δρόμο αλλά όχι στην περίπτωση του επαρχιακου-εθνικού κλπ. Άρα οταν έχω προσωπο σε επαρχιακό πρέπει να εμπίπτω σε μια απο τις περιπτώσεις της παρ. 2.β

Η περίπτωση θα παει για γονική παροχή με αιτία κτήσης χρησικτησία χωρις προγενέστερο τίτλο κτήσης.

Η απόφαση χρησικτησίας δεν προκύπτει μέσω της μεταβίβασης;

Link to comment
Share on other sites

 [για το α'  θελει διαβασμα...και να ξερουμε τι οικισμος ηταν τοτε....]

απαντω στο β' μερος

 λες: Η περίπτωση θα παει για γονική παροχή με αιτία κτήσης χρησικτησία χωρις προγενέστερο τίτλο κτήσης.

Ομως τοτε θα εχει σαν χρονο δημιουργιας την ημερα του συμβολαιου.

λες: Η απόφαση χρησικτησίας δεν προκύπτει μέσω της μεταβίβασης;

H διαδικασια ειναι οτι, θα πρεπει να στραφει με αγωγη κατα ..".εσου" οτι του διεκδικεις ενα αγρο 12  στρ. που τον εχει απο το 1970  και αμφισβητεις την χρησικτησια του και  θα γινει πρακτικο συμββασμου ή θα βγει δικαστικη αποφαση ερημην σου,

που θα λεει οτι ειχε ο εναγοντας  απο το 1970 την  νομη,

αρα "το λεει το δικαστηριο οτι το ετος δημιουργιας ειναι το 1970"

 

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Δημήτρη +1 για την διευκρινιστική απάντηση. Να προσθέσουμε ότι η απόφαση αυτή μεταγράφεται και μόνο με βάση αυτή την απόφαση ως μηχανικός μπορεί με βεβαιότητα να υπογράψει δήλωση Ν. 651/77 για κατά παρέκκλιση αρτιότητα του γηπέδου, καθώς αρτιότητα στον κανόνα δεν μπορεί να έχει λόγω έλλειψης απαιτούμενου προσώπου 45 μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη,

πρακτικό συμβιβασμού κάνει για να δεχτεί η πολεοδομία χρόνο δημιουργίας ή χρειάζεται τελεσίδικη δικαστική απόφαση;

 

11 ώρες πριν, dimitris GM said:

 [για το α'  θελει διαβασμα...και να ξερουμε τι οικισμος ηταν τοτε....]

Μπερδεύτηκες με το ΠΔ-24-4-85 καμία σχέση με οικισμούς. Εγώ έγραψα το ΠΔ 24-5-85 (ΦΕΚ 270/Δ)

Link to comment
Share on other sites

 

44 λεπτά πριν, giorgosv said:

Δημήτρη,

πρακτικό συμβιβασμού κάνει για να δεχτεί η πολεοδομία χρόνο δημιουργίας ή χρειάζεται τελεσίδικη δικαστική απόφαση;

και δικαστικη απόφαση

και το πρακτικο δεχεται

και υπαρχει και η  προσφατη  διαδικασια της συμβιβαστικης επιλυσης διαφορας,

που ειναι δικαστικη αποφαση και αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.