Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

και μια λεπτομέρεια για να είμαστε πάντα πιο σίγουροι....πρέπει η μεταγραφή του Συμβολαίου να έχει γίνει προ της 31-12-03.....είχα περίπτωση με συμβόλαιο 23-12-03 και μεταγραφή του στις 12-01-04......ευτυχώς ο αγροτικός δρόμος προυπήρχε του 1923, που λέει ο λόγος.....(πάλι καλά που δεν μας ζητάνε και προ του 1821....)

A. H Περίπτωση που αναφέρετε για το δρόμο προ του 23, πως αποδεικνύεται ?

Με αεροφωτογραφία που δεν υπήρχε από τότε πως το δέχονται ?

Link to comment
Share on other sites

H Περίπτωση που αναφέρετε για το δρόμο προ του 23, πως αποδεικνύεται

 

Έχω την εντύπωση πως ο αρμόδιος Δήμος μπορεί να βοηθήσει.

Βέβαια έχω ακούσει και την άποψη πως εαν υπάρχει στο 5χίλιαρο της ΓΥΣ ο δρόμος μπορεί να θεωρηθεί και προ του 23 (βέβαια αυτά κατασκευάστηκαν τη δεκαετία 60' ή 70').

Ας μας βοηθήσει και κανένας παλαιότερος...

Link to comment
Share on other sites

H Περίπτωση που αναφέρετε για το δρόμο προ του 23, πως αποδεικνύεται

 

Έχω την εντύπωση πως ο αρμόδιος Δήμος μπορεί να βοηθήσει.

Βέβαια έχω ακούσει και την άποψη πως εαν υπάρχει στο 5χίλιαρο της ΓΥΣ ο δρόμος μπορεί να θεωρηθεί και προ του 23 (βέβαια αυτά κατασκευάστηκαν τη δεκαετία 60' ή 70').

Ας μας βοηθήσει και κανένας παλαιότερος...

 

Eπίσης θα μπορούσε κάποιος να μου πεί για συνένωση αγροτεμαχίων(εκτός σχεδίου και οικισμού) που είναι πάνω από 4 στρ, τη νομολογία που λέει ότι δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ το συμβόλαιο συνένωσης ?

Αναφορικά ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη (7 τεμάχια).

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ούτε υπάρχει χάρτης που να αναφέρει ποιοί αγροτικοί δρόμοι υφίστανται προ του 1923 ούτε θα ζει μετά από λίγο καιρό κάποιος για να το αποδείξει.....Αυτό που δέχονται οι πολεοδομίες και τα υποθηκοφυλακεία είναι να φαίνεται τουλάχιστον στους χάρτες 1:5000 της Γ.Υ.Σ. Το καλύτερο είναι να ζητήσετε και μία βεβαίωση από το Δήμο. Αν όντως ο δρόμος είναι παλιός έστω και αν παλαιότερα ήταν μονοπάτι και φαίνεται στο χάρτη ο Δήμος δίνει τη βεβαίωση την οποία επικαλείται και ο συμβολαιογράφος αν συνταχθεί συμβόλαιο και που καλό είναι να αναφέρεται και στο υπόμνημα του τοπογραφικού. (π.χ. έχει πρόσωπο μεγαλύτερο των 25.00 μ. σε αγροτικό δρόμο που προυφίσταται του 1923 και ο οποίος αποτυπώνεται στους χάρτες 1:5000 της Γ.Υ.Σ.)

Όλα αυτά βέβαια για οικόπεδο, 4άρι και άνω εκτός οικισμού φυσικά, που δημιουργείται μετά την 1-1-04 είτε για κατάτμηση είτε για συνένωση.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε υπάρχει χάρτης που να αναφέρει ποιοί αγροτικοί δρόμοι υφίστανται προ του 1923 ούτε θα ζει μετά από λίγο καιρό κάποιος για να το αποδείξει.....Αυτό που δέχονται οι πολεοδομίες και τα υποθηκοφυλακεία είναι να φαίνεται τουλάχιστον στους χάρτες 1:5000 της Γ.Υ.Σ. Το καλύτερο είναι να ζητήσετε και μία βεβαίωση από το Δήμο. Αν όντως ο δρόμος είναι παλιός έστω και αν παλαιότερα ήταν μονοπάτι και φαίνεται στο χάρτη ο Δήμος δίνει τη βεβαίωση την οποία επικαλείται και ο συμβολαιογράφος αν συνταχθεί συμβόλαιο και που καλό είναι να αναφέρεται και στο υπόμνημα του τοπογραφικού. (π.χ. έχει πρόσωπο μεγαλύτερο των 25.00 μ. σε αγροτικό δρόμο που προυφίσταται του 1923 και ο οποίος αποτυπώνεται στους χάρτες 1:5000 της Γ.Υ.Σ.)

Όλα αυτά βέβαια για οικόπεδο, 4άρι και άνω εκτός οικισμού φυσικά, που δημιουργείται μετά την 1-1-04 είτε για κατάτμηση είτε για συνένωση.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,

1. ο Δήμος πως θα το βεβαιώσει όμως ? Με μαρτυρίες ή έτσι απλά με αεροφωτογραφία ?

2. Υπάρχει και ένα θέμα χειμάρου ο οποίος βέβαια δεν πέφτει πάνω στον δρόμο, αλλά δεν έχει γίνει και οριοθέτηση...Ο Δ. Πολεοδομίας είπε στον Δήμαρχο αφού του κάναμε και αίτηση για την ονομασία του σε κοινοτικό, ότι ΄΄και να τον ονομάσεις εγώ θα σου ζητήσω οριοθέτηση χειμάρου΄΄. Με αεροφωτογραφία πώς θα λυθεί το θέμα μου ? Τι θα δεχτεί καλύτερα η Πολεοδομία. ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η αίτηση στο Δήμο θα συνοδεύεται και από τοπογραφικό στο οποίο θα υπάρχει και χάρτης της Γ.Υ.Σ. όπου και θα φαίνεται η θέση του ακινήτου με πρόσωπο στον αγροτικό δρόμο (αν όντως συμβαίνει αυτό). Πιθανότατα θα γίνει και μια αυτοψία από το Δήμο για να ελέγξει αν και τώρα είναι ανοιγμένος ο δρόμος (πολλές φορές δρόμοι που εμφανίζονται στους χάρτες και ήταν μονοπάτια παλαιότερα, τώρα έχουν καταπατηθεί).

Ως προς την αρτιότητα του γηπέδου ο χείμαρος δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Πάντως εφόσον το οικόπεδο είναι >4000 τ.μ. και δημιουργήθηκε προ της 31-12-03 όπως ανέφερε και ο GRTOPO δεν υπάρχει καμία απαίτηση για πρόσωπο 25μ. σε δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

1. Εχω χαρτί απο την Νομαρχία που λέει ότι μπροστά απο το γήπεδο υπάρχει δρόμος 4-4,5 μ αλλά δεν εμπίπτει στην αρμοδιότητά της.

2. Το πρόβλημά μου είναι για τον αγροτικό δρόμο, όχι για την αρτιότητα του γηπέδου μου. Η οριοθέτηση χειμάρου που θα ζητήσουν απο το Δήμο είναι το μέγα θέμα. Εάν προυπήρχε του 23 θα ζητήσουν ή όχι ?

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν υπάρχουν αεροφωτογραφίες αρκετά παλιές από κανένα φορέα για να πιστοποιήσουν ύπαρξη δρόμου προ του 23. Ο ασφαλέστερος τρόπος να αποδειχθέι είναι να αναφέρετα είτε σε συμβόλαιο του ιδιοκτήτη προ 23 ή όμορου που να έχει πρόσωπο στον ίδιο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ήθελα να επισημάνω το εξής.

Σύμφωνα με το ΠΔ ΦΕΚ 270/1985 για να είναι κατά κανόνα άρτιο και οικοδομήσιμο ένα τεμάχιο πρέπει να έχει, μεταξύ άλλων, ελάχιστο εμβαδόν 4.000 τετραγωνικά μέτρα και πρόσωπο σε

κοινόχρηστο δρόμο είκοσι πέντε (25) μέτρα.

Δεν απαιτείται ο δρόμος να είναι προ του 23.

 

Το αναφέρω αυτό επειδή σε δουλεία, στην οποία απαιτείται κατάτμηση γεωτεμαχίου, ζήτησα βεβαίωση από Δήμο ότι ο δρόμος κοινόχρηστος και υφιστάμενος προ 23. Η υπάλληλος μου είπε πως ο Δήμος χορηγεί μόνο βεβαίωση πως ο δρόμος είναι κοινόχρηστος και πως για βεβαίωση πως η οδός είναι προ 23 πρέπει να κάνω αίτηση στη Νομαρχία (να περάσει από ΣΧΟΠ - δηλ ζήσε Μάη μου να φας τρυφίλι :D ).

 

Συνεπώς, σκέφτομαι για να μην παιδεύομαι με αίτηση προς Νομαρχία να καλυφθώ με τη βεβαίωση που θα μου δώσει ο Δήμος (έτσι και αλλιώς από ότι καταλαβαίνω διαβάζοντας το Π.Δ. υπάρχει απαίτηση μόνο να έχουν φάτσα σε κοινόχρηστο δρόμο - και όχι σε οδό προ 23 - για να καταστούν άρτια και οικοδομήσιμα τα ακίνητα που δημιουργούνται)

 

Ήθελα να σας ρωτήσω:

(α) Ισχύει αυτό που υποθέτω, δηλ. πως αρκεί τα δημιουργούμενα ακίνητα να έχουν φάτσα σε κοινόχρηστη οδό και δεν απαιτείται σε δρόμο προ 23?

(β) Ισχύει αυτό που μου είπε η υπάλληλος πως εαν δρόμος είναι χαρακτηρισμένος προ 23 τότε αυτόματα θεωρείται και κοινόχρηστος?

(γ) Ισχύει πως δεν είναι ισοδύναμες έννοιες (κοινόχρηστη οδός & οδός προ 23) ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. από όσο γνωρίζω, καλώς ή κακώς , δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Οι κοινόχρηστοι δρόμοι που αναφέρονται στο δ/γμα καθορίζονται ποιοι είναι και αναφέρονται σε κάποια εγκύκλιο ή κάποιο άλλο έγγραφο το οποίο θα αναζητήσω και θα επισυνάψω. Εχω την εντύπωση πως ο συνάδελφος GRTOPO το έχει ήδη αναφέρει σε κάποιο post. Αναφέρεται εκεί πάντως πως κοινόχρηστοι δρόμοι είναι οι δρόμοι προ του 23 ( το οποίο αποδεικνύεται ασφαλώς μόνο από παλαιά συμβόλαια ), δρόμοι που έχουν ανοιχθεί με ευθύνη της πολιτείας και οδηγούν σε αντίστοιχα δημόσια έργα και κάποιες άλλες περιπτώσεις. Στα λέω συνοπτικά, θα αναζητήσω το έγγραφο στο οποίο αναφέρομαι και θα το επισυνάψω, εκτός και το έχει κάποιος άλλος συνάδελφος πρόχειο. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.