Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Καλά, ξεμπερδέψαμε με το "σε εκτός σχεδίου περιοχής που έχει χαρακτηρισθεί παραδοσιακός οικισμός" και συνεχίζουμε με το "δεν εχουν οριοθετήσει τον οικισμο οπότε το θεωρούμε εντος ορίων"? Ποιός το λέει αυτό? Ένα μη οριοθετημένο οικισμό τον θεωρούμε οριοθετημένο?

 

Ξεκαθάρισε πρώτα το πολεοδομικό καθεστώς που εφαρμόζεται στην περιοχή και μετά συνεχίζουμε. Νομίζω ότι πρέπει να συμβουλευτείς την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω..από το δήμο Ραχών στον οποίων ανήκουν οι περιοχές μου είπε ο μηχανικός ότι δεν εχουν καθοριστεί ακόμα τα όρια του οικισμού (φαντάσου βουνό,χωματόδρομος, με 7 σπίτια).Και η θεία μου που είχε χτίσει της είχαν πει να το βάλει εντός παραδοσιακού οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μη οριοθετημένος οικισμός αν δεν προϋφίσταται του 1923 θεωρείται πως δεν υφίσταται. Πιθανόν να βρίσκεσαι εκτός και όχι εντός ορίων!!!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό σου λέω..από το δήμο Ραχών στον οποίων ανήκουν οι περιοχές μου είπε ο μηχανικός ότι δεν εχουν καθοριστεί ακόμα τα όρια του οικισμού (φαντάσου βουνό,χωματόδρομος, με 7 σπίτια).Και η θεία μου που είχε χτίσει της είχαν πει να το βάλει εντός παραδοσιακού οικισμού.

 

Διάβασα το κείμενο του από 9.9.2003 πδ για το χαρακτηρισμό του οικισμού Ακαμάτρα του δήμου Ευδήλου κλπ (ΦΕΚ 961/Δ/2003) και από τα λεγόμενά σου προκύπτει ότι ο οικισμός που αναφέρεσαι δεν περιλαμβάνεται σ' αυτούς.

 

Επομένως, ουδέποτε κρίθηκε από τη Νομαρχία ότι συντρέχουν οι προϋποθέσεις για το χαρακτηρισμό του συγκεκριμένου οικισμού είτε ως προϋφιστάμενου του 1923 (εγώ θα το έψαχνα στην πολεοδομία) είτε, πολύ περισσότερο, ως <2000 κατ.

 

Άρα, ισχύουν οι διατάξεις εκτός σχεδίου τις οποίες μπορείς να διαβάσεις εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΓΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΟΔΟΥ ΩΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ΄Η ΚΟΙΝΟΤΙΚΗΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗ ΑΡΧΗ

 

ΣΤΕ 1291/2008

Για το χαρακτηρισμό οδού ως δημοτικής ή κοινοτικής δεν έχουν αρμοδιότητα τα όργανα των δήμων και κοινοτήτων. Τυχόν εκδιδόμενη από το δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο πράξη χαρακτηρισμού οδού ως δημοτικής ή κοινοτικής δεν αποτελεί εκτελεστή διοικητική πράξη, ούτε δεσμεύει την πολεοδομική αρχή που είναι αρμόδια για την έκδοση της σχετικής πράξης.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση 1291/2008 του ΣτΕ αφορά σε κρίση επί απόφασης ενός δημοτικού συμβουλίου για χαρακτηρισμό ενός δρόμου του σχεδίου πόλης ως δημοτικού. Ολόκληρη η απόφαση και τα συμπεράσματα από την ανάγνωσή της περιγράφονται αναλυτικά εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση σε συνεχεια των προηγουμενων..

 

Αγροτεμαχιο περιπου 3στρ. το 1975 με προσωπο σε αγροτικη οδο περιπου 3μ..

Ο ιδιος ιδιοκτητης αγορασε απο διαφορους αλλα 2,5στρ, τυφλα και συνορευοντα με το πρωτο αγροτεμαχιο, κατα την περιοδο 1986-1987..

 

Συνολικο εμβαδον λοιπον 5,5στρ.. Το ερωτημα ειναι αν μπορουν τα 4-5 διαφορετικα τμηματα να θεωρηθουν ως ενα σημερα και να οικοδομησουν με τους ορους προ 2003 και αρα να ειναι αρκετο το προσωπο των 3μετρων..

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα...έλεγξε ζοε ή γπσ αν υπαρχει καθώς και αν κάποια από τις αγορές του 86 87 δεν έχουν θέμα παράνομης κατάτμησης και........έφυγες......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συναδελφοι καλησπερα και θα θελα τη βοηθεια σας

εχω δυο ομορα Αγροτεμαχια το ενα 700 μ2 και το αλλο 3500

Το 700αρι εχει προσωπο 27μετρα σε κοινοχρηστη οδο (οχι προ του 1923) αλλα διανοιγμενη απο τη Νομαρχια, το 3500 δεν εχει προσωπο σε οδο

Εαν συννενωθουν θα εχω ενα >4000 με προσωπο 25 μετρα σε κοινοχρητο δρομο , το ερωτημα μου ειναι δεν θα πρεπει το νεο αγροτεμαχιο να εχει προσωπο 45 μετρα η 25 μετρα???

Π.Δ 24/31.5.1985 (ΦΕΚ 270 Δ)

Ν.3212/24/31,12.2003(ΦΕΚ 308 Α)

Εν ολιγοις η απορια μου ειναι ποτε ισχυει το προσωπο 45 μετρων?? Ισχύει και σε Αγροτεμαχια που αποκτουν σημερα την κατα κανονα αρτιοτητα επι δημοτικης οδου??

Link to comment
Share on other sites

Αφού συνενώνεις σήμερα πρέπει να είναι συνενώσεις στον κανόνα.

Αν το δίκτυο είναι χαρακτηρισμένο (Εθνικός Επαρχιακός Κύριος Δημοτικός Κοινοτικός θέλεις 45πρ. 50βάθος 4000τ.μ.

Αν είναι σε μη χαρακτηρισμένο δρόμο θες 25πρ. 4000τ.μ

Προσοχή σε τυχόν Γ.Π.Σ η Ζ.Ο.Ε που θέτει νέες μεγαλύτερες αρτιότητες και επίσης διασφάλισε πρώτα ότι δρόμος που έχεις πρόσωπο είναι δρόμος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.