Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Γεια σας,

εχω την εξησ υποθεση:3 στρεμ. εκτος σχεδιου πολεως και σε αποσταση μικροτερη των500μ απο τα ορια του συνοικισμου τοτε ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?ποιοι οροι δομησης ισχυουν?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

γεια σας,

εχω μια πελάτησα η οποια εχει στην κατοχή της γεωτεμαχιο εκτος σχεδιου υφιστάμενο προ του 30 το οποιο ηρθε στην κατοχη της με συμβολαιο το '83. εχει εκταση 10000 τ.μ. χωρις προσβαση (τυφλό). τμημα της ιδιοκτησιας απαλλοτριωνεται απο την ιονια οδο. πριν την απαλλοτριωση ηταν αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση προσωπου συμφωνα με το 270δ/85 και το Ν.3112/03. το ερωτημα μου ειναι αν μετα την απαλλοτριωση παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο. το εναπομενον τμημα εχει εμβαδο 6401,28 τ.μ.

 

αν μπορουσατε να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας! η δικη μου γνωμη ειναι οτι γινεται μη αρτιο και μη οικοδομησιμο συμφωνα με το 270δ/85. γιατι συμφωνα με την παραγραφο που αναφερεται σε γηπεδα που απομειουνται συνεπεια απαλλοτριωσεων δεν καλυπτει καμια απο τις προυποθεσεις α και β

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

εχω μια πελάτησα η οποια εχει στην κατοχή της γεωτεμαχιο εκτος σχεδιου υφιστάμενο προ του 30 το οποιο ηρθε στην κατοχη της με συμβολαιο το '83. εχει εκταση 10000 τ.μ. χωρις προσβαση (τυφλό). τμημα της ιδιοκτησιας απαλλοτριωνεται απο την ιονια οδο. πριν την απαλλοτριωση ηταν αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκκλιση προσωπου συμφωνα με το 270δ/85 και το Ν.3112/03. το ερωτημα μου ειναι αν μετα την απαλλοτριωση παραμενει αρτιο και οικοδομησιμο. το εναπομενον τμημα εχει εμβαδο 6401,28 τ.μ.

 

αν μπορουσατε να μου πειτε και εσεις τη γνωμη σας! η δικη μου γνωμη ειναι οτι γινεται μη αρτιο και μη οικοδομησιμο συμφωνα με το 270δ/85. γιατι συμφωνα με την παραγραφο που αναφερεται σε γηπεδα που απομειουνται συνεπεια απαλλοτριωσεων δεν καλυπτει καμια απο τις προυποθεσεις α και β

 

το νέο γήπεδο που δημιουργείται έχει πρόσωπο 45 μ. επί του ορίου απαλλοτρίωσης και 50 μ βάθος?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

εχω την εξησ υποθεση:3 στρεμ. εκτος σχεδιου πολεως και σε αποσταση μικροτερη των500μ απο τα ορια του συνοικισμου τοτε ειναι αρτιο και οικοδομησιμο?ποιοι οροι δομησης ισχυουν?

ευχαριστω

 

Υποθέτω πως εννοείς οικισμό; Αν το γήπεδο δεν έχει πρόσωπο σε κάποια αναγνωρισμένη οδό ωστε να εξεταστεί η κατά παρέκκλιση αρτιότητα λόγω προσώπου, τότε θα πρέπει να ελεχθει εαν ο οικισμός είναι αναγνωρισμένος προ 23 και εφοσον είναι να αποτυπωθούν τα περιμετρικά όρια (συνήθως παλιά κτίσματα) του συνεκτικού τμήματος (προ 23) στη περίπτωση που ο οικισμός έχει οριοθετηθεί. Μετά ελεγχείς αν το γήπεδό σου ευρίσκεται εντός ζώνης των 500 μ. και εάν το γήπεδο προυφίσταται πριν την 24-4-77. Η οικοδομησιμότητά του θα ελεχθεί λαμβάνοντας υποψή τις υποχρεωτικές πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις που ορίζονται στα κατά παρέκκλιση γήπεδα, με την υποχρεωτική δόμηση που ορίζει το ΠΔ 209/98 σε περίπτωση προσώπου με οδό και μέσα σε όλα αυτά θα εξετάσεις εαν στην περιοχή έχει καθοριστεί αρτιότητα και χρήσεις γής μέσω ΣΧΟΟΑΠ ή εμπίπτεις σε περιοχή νατούρα κλπ. Γενικά για τα εκτός σχεδίου γήπεδα έχει εφαρμογή το ΠΔ/ 24-5-85 ΦΕΚ 270/Δ/31-5-85 και Ν. 3212/03, Ν 3937/2011

Link to comment
Share on other sites

το νέο γήπεδο που δημιουργείται έχει πρόσωπο 45 μ. επί του ορίου απαλλοτρίωσης και 50 μ βάθος?

 

ΟΧΙ στο σημειο αυτο ο αυτοκινητοδρομος ειναι κλειστος και χωρις παραπλευρη οδο. οποτε δεν θεωρουμε προσωπο επι αυτου

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 209/98 όπου όριο οδού θεωρείται το όριο απαλλοτρίωσης (εκτός των περιπτώσεων που δεν έχει καθοριστεί). Όσο αφορά τα άρτια κατά κανόνα γήπεδα του άρθρου 1 β (ΦΕΚ 270 Δ), αναφέρεται κάπου η περίπτωση όπου το πρόσωπο ενός γηπεδου σε μια οδό θα πρέπει να είναι ανοιχτό ή χωρίς μπάρες;

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε και μένα το θέμα του προσώπου σε κλειστό αυτοκινητόδρομο και κατά πόσο το γεγονός αυτό επηρρεάζει την αρτιότητα, καθώς είχα ακριβώς την ίδια κουβέντα πρόσφατα. Το δεδομένο είναι όπως πολύ σωστά είπε ο συνάδελφος Pavlos33 οτι πρόσωπο επί της οδού θεωρείται το πρόσωπο επί του ορίου απαλλοτρίωσης η οποία απαλλοτρίωση ακόμα και για την δημιουργία κλειστού αυτοκινητόδρομου να έχει συντελεστεί, σπάνια ταυτίζεται με το πραγματικό όριο του δρόμου.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το ΠΔ 209/98 όπου όριο οδού θεωρείται το όριο απαλλοτρίωσης (εκτός των περιπτώσεων που δεν έχει καθοριστεί). Όσο αφορά τα άρτια κατά κανόνα γήπεδα του άρθρου 1 β (ΦΕΚ 270 Δ), αναφέρεται κάπου η περίπτωση όπου το πρόσωπο ενός γηπεδου σε μια οδό θα πρέπει να είναι ανοιχτό ή χωρίς μπάρες;

 

κατ'αρχας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την αμεση απαντηση στο ερωτημα που εθεσα.

η δικη μου γνωμη ειναι οτι η εννοια του προσωπου ταυτίζεται με την ιδιοτητα της πρόσβασης... αλλιώς για ποιο άλλο λόγο να απαιτείται πρόσωπο επι κοινόχρηστου δρόμου? ουσιαστική χρησιμότητα του προσωπου ειναι η δυνατοτητα προσβασης στην ιδιοκτησια. στην περιπτωση του κλειστου αυτοκινητοδρομου θα μπορουσε αυτος να ειναι υπερυψωμενος και εσυ απλα να γειτνυαζεις με τη βαση του πρανους. σε αυτη την περιπτωση εσυ θα θεωρουσες πρόσωπο? δυστυχως δεν έχω στα χερια μου τη διατομη της οδου, εχω στα χερια μου όπως το κτηματολογικο διαγραμμα στο οποιο δεν απεικονιζεται παραπλευρη οδος η οποια θα σου έδινε προσβαση οποτε θα μπορουσες να θεωρησεις προσωπο σε αυτη. αν καποιος συναδελφος εχει εμπειρια σε κατι παρομοιο ας μας δωσει τα φωτα του!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Φίλε μου,

Εφόσον είσαι > 4000τμ και δημιουργημένος προ της 31-12-2003 έχεις ένα ΑΡΤΙΟ ΚΑΤΑ ΚΑΝΟΝΑ γήπεδο στο οποίο δεν ενδιαφέρει το μήκος του προσώπου. Η απαίτηση προσώπου μπήκε με τον Ν. 3212/2003 (ημερ δημοσ ΦΕΚ 31-12) και αφορά τόσο στα κατατμηθέντα όσο και στα συννενούμενα γήπεδα μετά αυτή την ημερομηνία.

 

Που το λέει ότι ο Ν.3212/2003 ισχύει για τα αγροτεμάχια που δημιουργήθηκαν ΜΕΤΑ την ισχύ του; Γιατί όχι για όλα τα αγροτεμάχια, είτε έχουν δημιουργθεί πριν, είτε μετά την ισχύ του νόμου;

 

Σημείωση: Μετά από έρευνα δίνω την απάντηση μόνος μου: Το λέει η παρ.3 του αρ.23 του ίδιου νόμου. Αλλάζω όμως την ερώτηση: Έχει γίνει καμία μεταβολή; Γιατί με την 551/08 απόφαση του ΣΤΕ ήταν να αλλάξει η παρ.3 του αρ.23 του Ν.3212/2003.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.