Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Η λωρίδα αυτή με την απαλλοτρίωση έχει αποζημιωθεί πλήρως, δεν είναι δουλεία αλλά πλέον έκταση ΕΥΔΑΠ. Στο ΦΕΚ δεν αναφέρει τίποτα για το αν αυτή η έκταση θα λειτουργεί ως δρόμος κλπ. Έχει μορφή χωματόδρομου, κάτω από τον οποίο έχει κατασκευαστεί ο εγκιβωτισμένος αγωγός υδάτων της ΕΥΔΑΠ. Το πλάτος του είναι περίπου 8-9μ.

Η πλάκα είναι ότι, κατά μήκος αυτής της απαλλοτρίωσης, συνολικού μήκους χιλιομέτρων, υπάρχει μεγάλο τμήμα που έχει ασφαλτοστρωθεί κανονικότατα, περίπου 200μ από τα γήπεδα που εξετάζω.

Συνολικά λοιπόν, αν αποκτηθεί πρόσβαση σε αυτή την λωρίδα, προκύπτει πρόσβαση και στο υπόλοιπο βασικό οδικό δίκτυο της περιοχής.

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

εάν και αφου θεωρειται "δρομος",

τοτε, το ενα εχει προσωπο σε "δρομο" ασφαλτοστρωμενο

Ως προς το αλλο,

εγω θα αφηνα την ανταλλαγη κατα μερος

και θα πηγαινα με  δουλεία ...

απλα και χωρις πιθανες "επιπλοκες"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα, σε ποιο νόμο θα μπορέσω να βρω την προ 7.7.93 παρέκκλιση που αναφέρετε εδώ μέσα ώστε να μελετήσω δια τα περαιτέρω.

Μελετώ περίπτωση με αγροτεμάχιο άνω των 4 στρεμμάτων, και επειδή καθυστερεί ο οικείος δήμος να δώσει απάντηση για το χαρακτηρισμό του δρόμου έμπροσθεν, και επειδή είναι και μακρόστενο γεωμετρικά και θέλω να ξεκαθαρίσω με ζητήματα του απαιτούμενου βάθους, θέλω να δω την περίπτωση προ 7.7.93. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ποιο ευνοϊκή από αυτή του 2003 που επίσης έχει αναφερθεί, πάντως σίγουρα υπάρχει συμβόλαιο αγοραπωλησίας του 1999, και αν προτρέξω πίσω θα βρεθεί σίγουρα και σαν προ του 1993. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχοντας διαβάσει όλο το νήμα, μπορώ να πω ότι οι πληροφορίες ήταν διαφωτιστικές για να καταλάβω πολλά βασικά θέματα. Και ενώ κάποιες περιπτώσεις που αναφέρθηκαν ήταν πολύ "ιδιαίτερες" δεν κατάφερα ωστόσο να εκμαιεύσω -έστω έμμεσα- ασφαλές συμπέρασμα για μία tricky περίπτωση που έχω.

Κάποια δεδομένα:

- Γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου >4000τμ σε περιοχή με ΓΠΣ, το οποίο κατόπιν διευκρίνισης της πολεοδομίας, βρίσκεται σε ζώνη ΠΟΑ (πολεοδόμηση Α' κατοικίας), και όπου "δομείται με τους όρους της εκτός σχεδίου δόμησης, πλην του ορίου κατάτμησης που ορίζεται στα 8 στρέμματα και παρέκκλιση αρτιότητας 4 στρέμματα μόνο για χρήση κατοικίας".

- Το γεωτεμάχιο συνορεύει με "αγροτικό δρόμο", κατά το συμβόλαιο του 1985, που εξυπηρετεί τα παρόδια τεμάχια και ο οποίος κατά την ανάρτηση του κτηματολογίου έχει πάρει ΚΑΕΚ, συντηρείται από τον δήμο (φωτισμός) εδώ και τουλάχιστον 30 χρόνια, αλλά παρ' όλα αυτά δεν είναι με την πολεοδομική έννοια αναγνωρισμένος, αλλά προήλθε από παραχώρηση κατόπιν συνεννόησης των γειτονικών ακινήτων (κάτι σαν άτυπη δουλεία διέλευσης).

Ερωτήσεις:

- Έχω καταλάβει ότι το παραπάνω γήπεδο θεωρείται τυφλό (η αγροτική οδός δεν παίζει κάποιο ρόλο, παρά τα παρπάνω δεδομένα) και θεωρείται κατά παρέκκλιση άρτιο λόγω μεγέθους και ως προϋφιστάμενο του 2004. Εφόσον το ΓΠΣ δεν αναφέρει κατάργηση της συγκεκριμένης παρέκκλισης και το όριο μεγέθους του ΓΠΣ καλύπτεται, είναι όντως το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο (τηρουμένων φυσικά και των υπόλοιπων απαιτήσεων, -υπάρχει εξάλλου ήδη ο.α. του 1985);

- Σε νέο τοπογραφικό αποτύπωσης πώς θα χαρακτηριστεί η παραπάνω οδός; Έκρινα πως η σωστή περιγραφή είναι κάτι του τύπου "αγροτική οδός (τσιμεντοστρωμένη) προκύπτουσα από ιδιωτική παραχώρηση παροδίων". Συμφωνείτε;

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

Για να θέσω τη βασική ερώτηση πιο γενικά: Η συντήρηση ιδιωτικής οδού από τον δήμο για πολλά χρόνια και η ένταξή της στο κτηματολόγιο με δικό της ΚΑΕΚ επηρεάζει με οποιονδήποτε τρόπο τον χαρακτηρισμό ενός γηπέδου σε επαφή με αυτή στο να μην αποτυπωθεί ως τυφλό;

(έχω καταλάβει πως όχι, αφού δεν είναι αναγνωρισμένος ο δρόμος ως κοινόχρηστος με προεδρικό διάταγμα)

Edited by tettris
Link to comment
Share on other sites

"Η συντήρηση ιδιωτικής οδού "

Οταν το ερωτημα τιθεται ως ανω, η απαντηση ειναι -προφανως- αρνητικη

Παραμενει το ερωτημα εάν υπαρχει "παραχωρηση" αυτου του δρομου προς τον Δημο με συμβολαιογραφικη πραξη και αποδοχη κλπκλπ.

Τουλαχιστον, αυτο το συμπερασμα βγαινει  απο οσα λες.

Αυτο το ΚΑΕΚ του δρομου ποιός το δηλωσε;

Μπες στο κτηματολογιο και δες το.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση. Ένα συμβόλαιο (του 1985) και άλλο για το ίδιο γεωτεμάχιο (του 1964) την αναφέρουν ως αγροτική οδό και προφανώς τέτοια ήταν και πρόκειται για δρόμο 300 περίπου μέτρων που καταλήγει σε αδιέξοδο και η οποία δημιουργήθηκε λογικά από άτυπη παραχώρηση των παροδίων για να υπάρχει πρόσβαση που εξυπηρετούσε την καλλιέργειά τους. Αργότερα οικοδομήθηκαν κάποια από τα γήπεδα και έγιναν άτυπα ενέργειες για την βελτίωσή του (από χωματόδρομος σε τσιμεντόστρωση και ηλεκτροδότηση). Αυτό γνωρίζει και ο ιδιοκτήτης του γηπέδου που με ενδιαφέρει. Άλλο συμβόλαιο που έχω στα χέρια μου από άλλο γήπεδο που συνορεύει με την οδό (του 1977) δεν την ανφέρει καθόλου.

Πάντως αν τυχόν έγινε κάποια πράξη πώς θα μπορούσα να το διαπιστώσω; Εξάλλου τι πράξη θα μπορούσε να καθιστά τα παρόδια γήπεδα ως έχοντα πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο; Αυτό που με ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση είναι να περιγραφεί ορθά στο τοπογραφικό.

Περί κτηματολογίου δεν γνωρίζω πολλά. Πώς βρίσκουμε ποιος έχει δηλώσει ένα ακίνητο; Ούτε γνωρίζω πώς βρίσκουμε ως τί έχει δηλωθεί. Θα πρέπει να ρωτήσω λογικά στο αντίστοιχο γραφείο; Γενικά το ότι έχει πάρει ΚΑΕΚ παραπέμπει στο ότι χρειάζεται να διερευνηθεί περισσότερο ο τρόπος χαρακτηρισμού του ή μου αρκεί η περιγραφή του συμβολαίου (ως αγροτικός); Οι τοπογράφοι μας τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη η παραπομπη ...

κατα  τα λοιπα,

υπηρχε μια αρχικη ερωτηση, που δεν ειδα

και μια δευτερη στην οποια απαντησα.

"Ένα συμβόλαιο (του 1985) και άλλο για το ίδιο γεωτεμάχιο (του 1964) την αναφέρουν ως αγροτική οδό "

Επομενως, 

Ηταν ενα γηπεδο που συνορευε, με βαση το συμβολαιο του 1964, και μεχρι και σημερα,   με αγροτικο  δρομο, που προυπηρχε "ανεκαθεν"  και τον "αναγνωρισαν".

Ειχε δημιουργηθει πολυ πριν το 2003, ηταν και ειναι "τυφλο", χωρις ο δρομος να εχει χαρακτηρισμο απο τον Δημο. Αυτο το γηπεδο δηλωθηκε και πηρε ΚΑΕΚ.

Επίσης πηρε ΚΑΕΚ "δρομου" ο αγροτικος δρομος.

Επομενως, εχεις ενα αρτιο και οικοδομησιμο, λογω ετους δημιουργιας πριν το 2003, όπως αποδειχνεται απο τους τιτλους του.

Εαν υπαρχει καποιος -πιο πανω ή πιο κατω-  που δεν εχει στο συμβολαιο του σαν οριο τον δρομο, αυτος θα εχει περιλαβει στην δηλωση του καποια "λωριδα" και στο "σημειο" αυτο ο δρομος θα "κοβεται" ή θα δειχνει "κατι"

Προφανως, κατά αυτου,  υπαρχει χρησικτησια δουλειας διελευσης.

δξ εάν ειδες να υπαρχουν τπτπ δουλειες διελευσης...

Δες τα ΚΑΕΚ απο το ανω αρχειο και κανε μια απλη αποτυπωση του δρομου, των εκατερωθεν γηπεδων του δρομου,  και του δρομου μεχρι ποου "βγαινει" σε καποιον αλλο δρομο κοινης κυκλοφοριας.

Edited by Pavlos33
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.