Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
ARS

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο

Recommended Posts

Καλό θα είναι αν μπορεί να δημιουργηθεί μια δουλεία διόδου. Υπάρχουν υποθυκοφύλακες που δεν μεταγράφουν αν δεν αναφέρεται πρόσβαση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημερα θα ηθελα να ρωτησω κατι

οικοπεδο 26 στρ. εκτος σχεδίου τυφλό προ του 2003

θελω να κάνω τοπογραφικο για μεταβίβαση και σύμφωνα με 651/77 πρεπει να γραψω αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

θα πρεπει να εχω από δασαρχειο και οτι δεν ειναι δασικο?

το συμβολαιο δεν αναφερει στρεμματα απλά οτι είναι από ρεμα σε ρεμα και χερσο και συνορευει με δασικο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλο ειναι αφου συνορευει με δασικο να γινει πραξη χαρακτηρισμου.

Φανταζομαι οτι και ο ιδιοκτητης δε θα ξερει που ειναι ακριβως τα συνορα του..!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο νόμος που σ ενδιαφέρει george-k είναι ο 3212/2003 ΦΕΚ Α308/31-12-2003. Τον διαβάζεις και βλέπεις τι λέει...το άρθρο 10της αυτού λέει πωςαντικαθιστά το Π.Δ.24/31-5-1985ΦΕΚ Δ270. Το ΦΕΚ του 3212/2003εκδόθηκε στις 31-12-2003.Εσύ έκανες συμβόλαιο στις 14/2/2003. Άρα΄έχω την εντύπωση πως δεν σε πιάνει ο νόμος κι είσαι στην παρέκληση...το ρωτάς στην πολεοδομία για να σαι σίγουρος. Αν σου πει ο υπάλληλος το όχι δύσκολα τα πράγματα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζοντας το νόμο του 85 κατάλαβα ότι θες 4 στρέμματα και 25 μέτρα σε κοινόχρηστο δρόμο. Μέχρι πριν το 2003 λοιπόν, έχτισε κάποιος από εσάς σε τυφλό (χωρίς πρόσβαση σε κοινόχρηστο) γήπεδο πάνω από 4 στρέμματα ;

Διαβάζοντας την τροποποίηση με το νόμο του 2003 καταλαβαίνω ότι πάλι θέλουμε 4 στρ. και 25 μέτρα πρόσωπο.

Από που ακριβώς εξάγουμε τ' ότι μπορούμε να χτίσουμε ένα τέτοιο τυφλό γήπεδο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η αρτιότητα για τα εκτός σχεδίου γήπεδα αναφέρει : 4000 και πρόσωπο 25μ σε "κοινόχρηστη οδό". Η απαίτηση αυτή του προσώπου των 25μ, αφορά σε γήπεδα που προέρχονται από κατάτμηση μετά την 31-12-2003 και όχι σε γήπεδα προϋφιστάμενα της 31-12-2003 για τα οποία μόνο το εμβαδό των 4000τμ τα καθιστά άρτια.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το είδα που το έχεις ξαναγράψει, αλλά αν μπορείς να μου απαντήσεις στην εξής ερώτηση: πριν το 2003 μπορούσες να το χτίσεις 4 στρέμματα χωρίς πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φυσικά και ναι! Και τώρα σε προϋφιστάμενα γήπεδα της 31-12-03 (έστω και κατετμημένο την 30-12-03) "τυφλά" με εμβαδό 4000τμ ....οικοδομούνται!

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι,

έχω ένα αγροτεμάχιο με εμβαδόν μετά από δασαρχείο 2500 τ.μ. και ένα όμορο μετά από δασαρχείο γύρω στα 2000 τ.μ.. το ένα έχει τίτλο από το 1962+το άλλο από το 1968 αντίστοιχα + δεν βλέπουν δρόμο(διαφορετικοί ιδικτήτες). Άμα τα συνενώσουμε γίνονται άρτια και οικοδομήσιμα?πάνε βάση 3212/03 μετά την συνένωση?

>αν είχαν διατηρήσει τα πάνω από 4στρ. που κατείχαν πριν το δασαρχείο θα ήταν αρτια και οικοδομήσιμα βάσει ημ/νίας τίτλού?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.