Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

συνάδελφε roka

κατα την γνώμη μου βασιζόμενος και στη πρόσφατη απόφαση του Αρειου Πάγου

ο ιδιοκτήτης συνεχόμενων γεωτεμαχίων μπορεί να τα χειρισθεί όπως θέλει δεν απιτείται πράξη συνένωσης ούτε έκδοση οικοδομικής άδειας, η απόφαση είναι σαφής τα χειρίζεται πρός το συμφέρον του

τέλος η επανυποβολή του νέου διορθωμένου Τοπογραφικού Διαγράμματος δεν είναι νέα αίτηση αλλά συμπληρωματική-διευκρινιστική επανυποβολή

δοκίμασε τα και νομίζω θα τα καταφέρεις

τα ξαναλέμε

Υ.Γ με τον συνάδελφο Μακαρ γράφαμε σχεδόν ταυτόχρονα αν και χωρίς επικοινωνία μεταξύ μας διαπιστώνεις σχεδόν ταύτιση απόψεων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μερικοί συμβολαιογράφοι δεν συντάσσουν πια αυτούσιες πράξεις συνένωσης (παλιότερα το έκαναν) και οτι μερικοί (οι περισσότεροι) υποθηκοφύλακες δεν τις μεταγράφουν ακόμα και αν ο συμβολαιογράφος τις συντάξει. Το επιχείρημα είναι οτι η συνένωση οικοπέδων δεν μπορεί να εκληφθεί ως μεταβιβαστική δικαιοπραξία, άρα η μεταγραφή στερείται αντικειμένου. Επίσης, και στους ορισμούς του ΓΟΚ ως γήπεδο ορίζεται η συνεχόμενη έκταση γης που αποτελεί αυτοτελές και ενιαίο ακίνητο και ανήκει σε έναν ή περισσότερους κυρίους εξ΄ αδιαιρέτου. Ο ορισμός νομίζω πως με καλύπτει αφού έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρει τίποτα για περιγραφή σε τίτλους ιδιοκτησίας. Αρα νομίζω οτι η μη ύπαρξη συμβολαιογραφικής πράξης συνένωσης μπορεί και να παρακαμθεί. Το ζόρι της ιστορίας είναι, πώς (υποτίθεται) γνωρίζει η επιτροπή που θα χορηγήσει την εξαίρεση οτι το συνολικό γήπεδο είναι άρτιο και καλύπτει την προαπαίτηση της ΚΥΑ;

 

@Θεοχάρη, γράφαμε συγχρόνως.

@Μακαρ, παραπάνω απαντούσα σε σένα.

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας, γιατί αλληλοεπιβεβαιώνεστε και συμφωνείτε οτι όντως μπορεί να υποβληθεί διευκρινιστικό αίτημα του ιδιοκτήτη. Νομίζω πως θα το επιχειρήσω γιατί κι εμένα μου φαίνεται δίκαιο. (Αν και φοβάμαι οτι η πρόθεση είναι να ξεσκαρτάρουν ένα μεγάλο αριθμό αιτήσεων και να μην ασχοληθούν επί της ουσίας)

Link to comment
Share on other sites

Εγκ-71775/3573/34/18-7-91 Γνωμ-430/91 ΝΣΚ

"Συνεχόμενα άρτια οικόπεδα ή γήπεδα σε περιοχές εντός (σχεδίου) ή εκτός (σχεδίου) ρυμοτομικού σχεδίου".

@Roka Αυτή είναι η περίπτωση που σου αναφέρουν οι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

by the way, η ζοε υπερισχύει του γενικού κανόνα αρτιότητας στα εκτός σχεδίου έτσι?

δηλαδή αν έχουμε 33 στρ εκτός σχεδίου εντός ζοε με οριο κατάτμησης πχ 10 στρ τότε μπορούμε να κόψουμε 3 11αρια χωρίς πρόσωπο εφόσον δεν το ζητά η ζοε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Χαίρομαι που υπάρχει ένας χώρος να λύνουμε τις απορίες μας, αλλά και να συνεισφέρουμε και εμείς με τη σειρά μας με ό,τι γνωρίζουμε.

Οι ερωτήσεις μου είναι η εξής:

 

1. Άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα (>4 στρ. και προϋφιστάμενο της 31-12-2003) γήπεδο μπορεί να συνενωθεί με όμορο μη άρτιο και να διατηρήσει την οικοδομησιμότητα; Πού αναφέρεται κάτι σχετικό;

Σημειώνω πως αυτό αναφέρεται για τα εντός Σ.Π. κατά παρέκκλιση οικοδομήσιμα οικόπεδα (βελτιώνει την κατάσταση) και κάποιοι θεωρούν πως διασταλτικά θα πρέπει να ισχύει και τα εκτός, αλλά αναφέρεται κάπου; Επιπλέον, στην τοπική Πολεοδομία και σε σχετική μου (προφορική) ερώτηση πριν καιρό απάντησαν αρνητικά («εφόσον υπάρξει οποιαδήποτε μεταβολή στα όρια του γηπέδου μετά την 31-12-2003, το νέο γήπεδο πρέπει να πληροί τις νέες προϋποθέσεις (πρόσωπο)»).

 

2. Άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση γήπεδο με πρόσωπο σε δημοτική/επαρχιακή/εθνική οδό μπορεί να συνενωθεί με όμορο γήπεδο χωρίς πρόσωπο, είτε αυτό δεν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο είτε είναι (>4 στρ. και προϋφιστάμενο της 31-12-2003), και να διατηρήσει την κατά παρέκκλιση οικοδομησιμότητα,; Πού αναφέρεται κάτι σχετικό;

Σημειώνω πως σε προφορική ερώτησή μου (για συνένωση με μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο όμορο) η τοπική Πολεοδομία απάντησε ... νεφελωδώς («αν είναι μικρό το όμορο, εντάξει» - Και ποιο είναι το όριο μεγέθους; «δεν υπάρχει ορισμένο, τα ελέγχουμε κατά περίπτωση κλπ, εσύ πόσο θες να προσθέσεις» - Πού αναφέρεται κάτι, να το ψάξω; «μας είχε πει κάτι κάποιος σε μια ημερίδα» κλπ).

 

Για λόγους πληρότητας και για τους συναδέλφους αναφέρω πως:

- εάν τα δύο γήπεδα είναι οικοδομήσιμα (>4 στρ. και προϋφιστάμενα της 31-12-2003), τότε μπορούν να υποστηρίξουν πως «συνενώθηκαν» και λειτουργούν ως ένα πριν την 31-12-2003, αφού πράξεις συνένωσης για εκτός σχεδίου δε γίνονται

- εάν και τα δύο δεν είναι άρτια και οικοδομήσιμα και συνενωθούν τώρα ισχύουν οι τωρινές προϋποθέσεις (πρόσωπο).

 

Συγγνώμη για το μακροσκελές του post, αλλά νομίζω πως καλύπτουμε αρκετές περιπτώσεις που είναι απορίες και άλλων συναδέλφων και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας

Link to comment
Share on other sites

@dipi

Κατ' αρχάς, καλώς όρισες στο forum και καλό θα είναι, πριν απ' όλα, να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής. Ένας από αυτούς λέει ότι, ψάχνουμε καλά, με κατάλληλες λέξεις-κλειδιά, για απαντήσεις στο ερώτημά μας πριν το θέσουμε.

 

Για την περίπτωσή σου υπάρχουν αρκετά θέματα. Σε ένα από αυτά με τίτλο "Συνένωση εκτός σχεδίου", θα βρεις πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία για τα ερωτήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω γεωτεμάχιο εμβαδού 4.011 τ.μ., τυφλό, υφιστάμενο προ του 23 (τίτλοι δεν υπάρχουν - με άτυπη δωρεά από παππού). Η μία πλευρά του συνορεύει με ρέμμα (μη οριοθετημένο). Το τοπογραφικό γίνεται για συμβολαιογραφική πράξη.

Σύμφωνα με όσα έχουν αναφερθεί και προηγουμένως το ακίνητο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Ωστόσο, σε περίπτωση που μελλοντικά ζητηθεί η έκδοση οικοδομικής άδειας γίνεται προσωρινή οριοθέτηση του ρέμματος (δηλ. επακριβώς καθορισμός της οριογραμμής - φρυδιού) από την Πολεοδομία. Εάν τότε ο υπάλληλος θεωρήσει ότι η οριογραμμή είναι πιο μέσα από ότι εγώ έχω δείξει ή (όπως είναι το λογικό) με τα χρόνια το ρέμμα φάει λίγο από το γεωτεμάχιο και πέσω από τα 4.000 τ.μ τότε τι γίνεται?

 

(α) Θεωρείτε οτι υπάρχει κίνδυνος στη δήλωση του Ν.651/77?

 

(β) Μία λύση είναι να γίνει τώρα η οριοθέτηση του ρέμματος ωστόσο είναι διαδικασία χρονοβόρα και δαπανηρή (για τον ιδιοκτήτη)

 

Απόψεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα

Θα ήθελα να σας ρωτήσω..

Εχω τυφλό,σε εκτός σχεδίου περιοχής που έχει χαρακτηρισθεί παραδοσιακός οικισμός (Πέζι και Λαγκάδα Ικαρίας):

οικόπεδο α)4,1 στρέμματα, β)367μ2 που συνορεύουν με ρέμα(τίτλοι δεν υπάρχουν - με άτυπη δωρεά από παππού)

Στο τελευταίο ΠΔ 12/9/03 ΦΕΚ 961Δ αναφέρει ότι ισχύουν οι αρτιότητες και οι όροι δόμησης από ΦΕΚ 594Δ/13.11.1978 στο οποίο αναφέρει ελ.πρόσωπο 12μ, ελ.εμβαδόν 300μ2. Είναι άρτια?οικοδομησιμα?

Και κάτι ακόμα..στην ίδια περιοχή έχω οικόπεδο 400μ2 με 16μ φάτσα σε δρόμο (3,50μ)που έχουν ανοίξει να πηγαίνουν στα χωράφια τους εδώ και χρόνια.Τον αναφέρω ως δημοτική οδός?(επομένως ειναι άρτιο και οικοδομήσιμο?)

Link to comment
Share on other sites

Προκειμένου να βοηθήσουμε, πρέπει να διευκρινίσεις 2 στοιχεία:

1. τι εννοείς με την φράση "σε εκτός σχεδίου περιοχής που έχει χαρακτηρισθεί παραδοσιακός οικισμός"? Τα ακίνητα θα είναι είτε μέσα στα όρια του (παραδοσιακού) οικισμού (ο οποίος πρέπει να έχει οριοθετηθεί με απόφαση Νομάρχη) είτε εκτός των ορίων οπότε είναι εκτός σχεδίου. Σε κάθε περίπτωση ισχύουν διαφορετικά όρια αρτιότητας και όροι οικοδομησιμότητας.

2. δεν αναφέρεις το χρόνο δημιουργίας των ακινήτων που είναι βασικό στοιχείο για την αρτιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου..απ ότι μου είπαν για να χαρακτηρισθεί παραδοσιακός οικισμός πρέπει να είναι εντος σχεδίου.Απ ότι μου είπε ο μηχανικός στην τεχνική υπηρεσία του δήμου δεν εχουν οριοθετήσει τον οικισμο οπότε το θεωρούμε εντος ορίων.

Τα οικόπεδα είναι από πάππου προς πάππου.Δεν υπάρχουν συμβόλαια.

Και κάτι ακόμα..τα όρια είναι μέχι το ρέμα.Υπάρχει κάποια ελάχιστη απόσταση που πρέπει να αφήσω ή τα βάζω ακριβώς εκεί που αρχίζει το ρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.