Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

'Ενσταση προς το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Δεν έχω κάνει εγώ το τοπογραφικό ούτε την ένσταση. Ο μόνος ''χονδρικός'' έλεγχος που έκανα ήταν να τσεκάρω τις συντεταγμένες με τους ορθοφωτοχάρτες μήπως και είχε γίνει κάποιο χονδροειδές λάθος στην εξάρτηση, αλλά ''έκατσε μια χαρά''.

 

Ούτε την άδεια έχω αναλάβει εγώ, αλλά επειδή ο πελάτης άκουσε ότι παίζει κολεγιά με τον μηχανικό που του έχει αναλάβει τώρα την άδεια και τους υπαλλήλους της πολεοδομίας, υποψιάζεται ότι τον καθυστερούν με σκοπό περισσότερα λεφτά και έτσι ήρθε σε εμένα.

 

@dimitris GM δεν την γνώριζα την διαδικασία που περιέγραψες, αλλά γιατί να το κάνω αφού είμαι εξ' αρχής εντός της αποδεκτής απόκλισης. Μην κοιτάς που είναι ο πελάτης μερακλής και πλήρωσε για να το διορθώσει. Ακόμα και πριν την ένσταση είχε τίτλο 60τμ και κτηματολόγιο 57τμ όπως και τώρα αφού του την απέρριψαν.

 

Και η ενέργεια της πολεοδομίας είναι για εμένα αδικαιολόγητη. Αν ισχύει κάτι τέτοιο ακυρώνεται η έννοια της αποδεκτής ανοχής και πρέπει να τρέξουν να κάνουν διόρθωση ΟΛΟΙ γιατί σχεδόν πουθενά δεν συμπίπτει ακριβώς το κτηματολόγιο και το συμβόλαιο. Δεν μου αρέσει να κατηγορώ συναδέλφους χωρίς να γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι οι υποψίες του πελάτη μου έχουν βάση.

 

Άσχετο, αλλά ενώ έχω δηλώσει παρακολούθηση του θέματος δεν μου ήρθε ειδοποίηση όταν απαντήσατε. Φαντάζεται κανείς τι μπορεί να φταίει;

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν διαφωνω για την "αποκλιση"

 

-αν βεβαια μπορεις να τεκμηριωσεις την εννοια της "αποδεκτης ανοχής" και πού ακριβώς την στηριζεις...-

 

Δεν ξερεις ποια διαδικασια ακολουθησε..ο προηγούμενος....

 

Παντως, αφου ξεκινησε την "διορθωση" επρεπε να την "παει" κατα τον νομο...

 

Επομενως,

να ζητησετε απο την ΥΔΟΜ να σας απαντησει γραπτως σε ποια διαταξη νομου στηριζει την άρνηση της,..

 

υγ

και συμφωνω απολυτως με τον GRTOPO

 

αυτη η "παντοκρατορια" του κτηματολογιου και το "αλαθητο" που το περιέβαλε

προφανως οδήγησε σε αντιθετα αποτελεσματα...

αφου απο τις πρώτες εγγραφες , αρχισε να αποδεινυεται το πόσα και αδικαιολόγητα λαθη εχουν γινει...

 

Και τα οποία καλειται ο καθε ενδιαφερομενος να διορθωσει με πολύπλοκες διαδικασιες, προσκομιζοντας στο κτηματολογιο δεκαδες εγγραφα και πιστοποιητικά, τα οποία πληρωνει ο ίδιος -εστω και πρόκειται για ειναι λαθη άλλων-

 

αξιας πολλων δεκαδων ΕΥΡΩ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Απλά αυτή η περίπτωση με έχει εκνευρίσει.

Η αποδεκτή απόκλιση προκύπτει από τύπο και με μέγιστη το 10% του εμβαδού. Άρα για 60τμ είναι 6τμ.

 

 

-Αρχική δήλωση ιδιοκτήτη 60τμ με δικαιολογητικά το συμβόλαιο και τα τοπογραφικά 2 αδειών που έχει βγάλει.

-τελικά του το περνάνε 57τμ

-κάνει ένσταση το 2011 με καινούργιο τοπογραφικό (60τμ) ακολουθώντας την προβλεπόμενη διαδικασία.

 

Η απάντηση της κτηματολόγιο ήταν ότι απορρίπτουν την ένσταση επειδή θεωρούν πιο αξιόπιστη την μέτρηση την δική του (από αεροφωτογραφίες) από την επίγεια. Για αυτούς που γνωρίζουν, αυτό το επιχείρημα, για εμβαδά της τάξεως που συζητάμε είναι τουλάχιστον αστείο.

 

Και έρχεται τώρα η πολεοδομία πού έχει ήδη εγκρίνει 2 άδειες για αυτό το οικόπεδο (1980 και 1995) να λέει ότι για να εγκρίνει άδεια για περίφραξη με μανδρότοιχο πρέπει να συμπίπτει ακριβώς το κτηματολόγιο με τους τίτλους !!!!!!!!!

 

ΤΡΕΛΑ

 

Θα πάρω αύριο τα κεντρικά να δω τι μπορεί να γίνει (2 μέρες δεν σηκώνουν τηλέφωνα.....)

 

Ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε

Edited by cendroid
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω 2-3 πραγματάκια;

 

cendroid. Εγώ δεν στέκομαι στην μικρή διαφορά (60 ή 57μ²), το τελευταίο που ασχολούμαι έχει 300μ² διαφορά. Αλλά, αν ο ιδιοκτήτης-πελάτης σου θέλει να πολεμήσει για αυτή τη διαφορά, πρέπει να αποτυπώσει όλο το τετράγωνο, να βάλει κάτω τους τίτλους, να βάλει κάτω και τα στοιχεία του κτηματολογίου, να βρει που έχει πάει αυτή η διαφορά, και να αιτηθεί χωρική μεταβολή. Όχι απλή ένσταση.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά την τελευταία φορά που είδα, το ανηγμένο τετράγωνο ήταν στην διαβούλευση. Έγινε νόμος η αποδεκτή απόκλιση;

 

Και στα πιο σημαντικά, στο υπόδειγμα του τοπογραφικού (σχέδιο & περιεχόμενα) που έβγαλε το ΥΠΕΚΑ, για τις περιοχές όπου λειτουργεί Κτηματολόγιο χρειάζεται α. αναφορά στη δήλωση του μηχανικού και β. αναγραφή του ΚΑΕΚ.

 

Ούτε έλεγχο για απόκλιση, ούτε καταγραφή των συντεταγμένων του ΚΑΕΚ.

 

Επειδή λοιπόν η «δική» μου ΥΔΟΜ έχει κάνει αυτά τα υποδείγματα παντιέρα (αφίσες, κλπ), αν η ΥΔΟΜ του cendroid έχει αντίθετη άποψη ας μιλήσει με ΦΕΚ, νόμους, εγκυκλίους, κλπ.

 

Επίσης, βάσει των υποδειγμάτων, η ΥΔΟΜ μπορεί να δεχτεί τοπογραφικό με εξάρτηση είτε από τριγωνομετρικό ΓΥΣ, είτε από HEPOS. Τίποτε άλλο.

 

Ο GR TOPO έχει δίκιο, ειδικά για το πως το 1998 ό,τι μα ό,τι έβγαινε από το Πολυτεχνείο έμπαινε σε ένα γραφείο και το βάζανε να κάνει ψηφιοποίηση για 10 ώρες, για να το απολύσουνε κάποια στιγμή λίγο αργότερα. Τρομερό επαγγελματικό ξεκίνημα...

 

Αλλά, σε θέματα ακρίβειας, κάποια στιγμή πρέπει να ειπωθούν τα πάντα με το όνομά τους. Για τις ακρίβειες του Κτηματολογίου, των ορθοφωτοχαρτών, του HEPOS, των τριγωνομετρικών της ΓΥΣ, των συντεταγμένων στις πράξεις εφαρμογής, παντού.

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου 1000%.

 

Αυτό που προτείνεις για το Ο.Τ. μου πέρασε από το μυαλό. Έλα μου όμως που είναι μέσα σε παραδοσιακό οικισμό με δαιδαλώδη δόμηση και τα περισσότερα συμβόλαια δεν γράφουν εμβαδόν (ρώτησα και το ξέρω) οπότε είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί το που έχουν πάει τα 3τμ.

 

Και έχεις απόλυτο δίκιο για τα πρότυπα και το πρέπει να αναγράφεται στο τοπογραφικό. Άντε όμως να το εξηγήσεις στον υπάλληλο που δε θέλει να καταλάβει.

 

Επειδή όμως ο πελάτης έχει πεισμώσει, λέει ότι θα κινήσει ότι διαδικασία μπορεί. Να δούμε τότε που θα ζητηθούν χαρτιά τι δικαιολογία θα πουν και σε τι νόμο θα την στηρίξουν

Link to comment
Share on other sites

cendroid

Αν η ένταξη στο Κτημ/γιο είναι πρόσφατη (μετά το 2007), είναι πιθανό να μη δέχονται διορθώσεις με αυτή τη διαδικασία, λόγω του ότι είχαν, ενδεχομένως, θέσει προθεμία υποβολής διορθωτικών στοιχείων.

Αν η ένταξη έγινε πριν το 2007, κακώς δεν δέχονται τη διόρθωση. Αν τελικά επιμένεις, πήγαινε δικαστικά. Θα αργήσεις βέβαια, και θα στοιχίσει ακριβότερα, αλλά είναι υποχρεωμένοι να δεχτούν τη δικαστική απόφαση.

Ως προς την πολεοδομία, έχω αναρτήσει σε πρόσφατο post μου με συγκεκριμένα στοιχεία, το γιατί ΔΕΝ πρέπει να ζητάει κάτι τέτοιο. Δες τα, και ρώτα τον αρμόδιο υπάλληλο να σου εξηγήσει σε ποιά νομοθεσία βασίζεται. Επίσης, και για να τους τρίξεις τα δόντια λίγο, ζήτα να σου απαντήσουν γραπτώς, και άφησε υποννοούμενα ότι θα ελεγθούν για κατάχρηση εξουσίας και άγνοια νόμων.

 

Νομίζω (και απευθύνομαι σε όλους εδώ) πως δεν μπορούν κάποιοι ανεγκέφαλοι ή τεμπέληδες υπάλληλοι να μας ανεβάζουν την πίεση κάθε τόσο.

Αν δεν αντιδράσουμε, θα δούμε χειρότερα στο μέλλον.

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί δεν είναι τόσο απλό.

Αυτό που αναφέρει ο tetris αφορά τη μη υποχρέωση δήλωσης συμβατότητας.

Αυτό δε σημαίνει ότι η πολεοδομία δε θα ζητήσει και κτηματολογικό απόσπασμα όπου με βάση αυτό θα ισχυρίζονται ότι είναι διαφορετικά ακίνητα και να συνεχίσουν να ζητάνε τη διόρθωση.

Όπως σου είπα είναι να μην μπλέξεις.

Καταρχήν θα σου έλεγα να μιλήσεις με τις χωρικές μεταβολές πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.