Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

'Ενσταση προς το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Πολύ λογικό την στιγμή που δεν έχουμε να κάνουμε με λειτουργούν Κτηματολόγιο. 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συμφωνώ ως προς την διαδικασία. Εύλογο το ερώτημα ο μελετητής τι έκανε και τι θα κάνει που πληρώνεται αδρά. Θα πει στον πολίτη φέρε μου ένα σωστό Τοπογραφικό Διάγραμμα για να διορθώσω την μελέτη μου για την οποία πήρα κάποια εκατομμύρια αλλά δεν φθάνουν. Όσοι ισχυρίσθηκαν ότι αρκεί ένας απλός εντοπισμός ή 2 συντεταγμένες με το τηλέφωνο τι έχουν να πούν τώρα στον πολίτη. Κτηματολόγιο = συλλογή εμπράγματων δικαιωμάτων=κτηματολόγιο δικηγόρων, λογιστών,φοροτεχνικών,φωτοτυπάδικων. Ωραία !!!!

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, ΘΕΟΧΑΡΗΣ said:

συμφωνώ ως προς την διαδικασία.

 

Καλημέρα Θεοχάρη!Κι εγώ με τη σειρά μου θα συμφωνήσω με όσα παραθέτεις...Η μελέτη "μελέτη" και τα βάρη στον πολίτη,δυστυχώς...Μεγάλο ζήτημα...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Την αίτηση διόρθωσης ηλεκτρονικά θα πρέπει να την κάνουν όλοι οι συνιδιοκτήτες ή αρκεί ο ένας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημέρα, βρίσκομαι σε περιοχή όπου η περίοδος Ανάρτησης και ενστάσεων έληξε πριν από περίπου 1,5 μήνα. Στο e-κτηματολόγιο δεν υπάρχει πλέον η δυνατότητα ηλεκτρονικής ένστασης. Στο Κτηματολογικό γραφείο ανέφεραν ότι κάνουν δεκτές τις εκπρόθεσμες ενστάσεις αλλά κατά πάσα πιθανότητα δε θα ληφθούν υπ' όψιν και δε θα τις κοιτάξουν.

Το ερώτημά μου είναι κυρίως αν υπάρχει κάποιος που να βρίσκεται σε περιοχή που λειτουργεί ήδη το Κτηματολόγιο και γνωρίζει εκ πείρας αν οι εκπρόθεσμες ενστάσεις που έγιναν, δηλαδή οι διορθώσεις κτημ. στοιχείων που έγιναν μετά τη λήξη της Ανάρτησης και πριν τη Λειτουργία Κτηματολογίου, αν αξιολογήθηκαν και δόθηκε λύση χωρίς να αναγκαστούν οι ιδιοκτήτες όμορων ιδιοκτησιών να προχωρήσουν σε λύση με δικαστική απόφαση.

Επίσης αν δεν υπάρχει κανείς που να του έχει τύχει αυτό που ρωτάω, αν αξίζει σε κάθε περίπτωση να γίνονται εκπρόθεσμες ενστάσεις μετά τη λήξη της Ανάρτησης ή είναι χαμένος κόπος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.