Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μετατροπή αρχείων tek σε dxf


Recommended Posts

Έχω βρεθεί με κάποιο αρχαίο ηλεκτονικό υπολογιστή ο οποίος έχει αρχεία τέκτωνα (Master).Αυτά τα αρχεία αποτελούν το παλίο Αρχείο του Γραφείου.Χρηάστηκε να ανοίξω κάποιο από αυτά αλλά δεν εχώ το Μaster.Χρησιμοποιώ το autocad και θέλω να ξέρω εάν υπάρχει free τρόπος να σώσω αρχεια .tek σε .dwg για να τα επεξεργαστώ.Ευχαριστώ.

 

Παρατήρηση: Αναρτήστε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία. Το θέμα σας μεταφέρθηκε στην παρούσα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει μέσω του tekton να σώσεις το σχέδιο σε dxf και μετά να το διαβάσεις μέσω AutoCAD.

Ακόμα και μέσω tekton δεν μπορείς να το αποθηκεύσεις κατ΄ευθείαν σε dwg.

 

Δοκίμασε να κατεβάσεις τη Δοκιμαστική Έκδοση του Fespa-Τέκτων αλλά κάπου αναφέρει πως δεν μπορείς να ανοίξεις άλλα αρχεία.

Δεν έχεις να χάσεις και κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Έχω ένα αρχείο σε μορφή .tek το οποίο θέλω να επεξεργαστώ με το Autocad. Δυστυχώς ο συνάδελφος που το έφτιαξε αρχικά λόγω βλάβης του υπολογιστή του δεν μπορεί να μου το σώσει σε .dxf και να μου το στείλει.

Μήπως κάποιος συνάδελφος που έχει το ΤΕΚΤΩΝ μπορεί να με βοηθήσει σώζωντας μου το αρχείο σε μορφή .dxf?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Κατά την μετατροπή tek  σε dxf , R12
οι γραμματοσειρές Arial ,  παρουσιάζουν μια κατακόρυφη μετάθεση με αποτέλεσμα ατο dxf να  θέλουν διόρθωση.

Ξέρει κανείς σε τι οφείλεται και πως το αποφεύγουμε  ?

Link to comment
Share on other sites

avgoust όχι ... αλλά έχω ένα πολύ γρήγορο τρόπο διόρθωσης του dxf στο AUTOCAD:

1. επιλογή όλων --> δεξί κλικ --> properties

2 στα properties πάνω-πάνω εκεί που γράφει All(6666) επιλέγουμε Text(459) ..... έτσι ορίζουμε ιδότητες για τα text μόνο

3. Στην ενότητα Text και συγκεκριμένα στην μεταβλητή justify ορίζουμε τιμή Top left (αντί για Left που έχει).

Με την παραπάνω διαδικασία τα κείμενα του dxf από tek έρχονται στη θέση τους...

Edited by ppanag
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παλιά που είχαμε δουλειές είχα κάνει ένα script για γρηγορότερα αλλά δεν μπορώ να το βρω που το έχω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.