Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λαμαρίνα σε όψη


Sparrow

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδελφοι,

θέλω να χρησιμοποιήσω εμφανή λαμαρίνα σε όψη. Δηλαδή πάνελ απο ατσάλι, αλλα με ενδιαφέρει η υφή της ανεπεξέργαστης- μαύρης λαμαρίνας. Έχω ψάξει πολύ για να δώ πως θα το πετύχω χωρίς απλώς να το βάψω μάυρο: με τεχνητή οξείδωση, με βερνίκια? αλλα έχω μπερδευτεί. Επίσης επειδή πρόκειται για κτήριο δημόσιας χρήσης δεν θέλω να καταστραφεί σε 5 χρόνια αν αφεθεί χωρίς συντήρηση.

Έχει κανείς συνάδελφος εμπειρία απο κάτι παρόμοιο?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μιλήσει με εταιρίες που έχουν το αλουκομπόμ ή παρόμοια?

 

Διότι πέρα από θέματα επιφανειακής διάβρωσης και αισθητικής υπάρχουν και σοβαρά θέματα στήριξης στον χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

αν πληρώσεις σου φιάχνουν ότι customιά θέλεις....

 

Έχουν την τεχνογνωσία και την υποδομή για ένα βιομηχανοποιημένο και πιστοποιημένο προϊόν. Αν πας σε «πατέντα» αλουμηνά ή σιδερά κινδυνεύεις να πρέπει να ανακαλύψει στην πλάτη σου το ΑΒ

 

Οπότε αν μετά από 20 χρόνια ένα από αυτά που θα έχεις τοποθετήσει, με δική σου μελέτη εφαρμογής (custom-made) και δική σου επίβλεψη, απογειωθεί και πέσει σε κεφάλι περαστικού, θα έχεις πέρα από την ηθική ευθύνη και την αστική.

 

Άποψη μου φυσικά, δικό σου το έργο....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εταιρείες που ειδικεύονται σε εφαρμογές χαλκού και zinc (τινανιούχος ψευδάργυρος) και υποθέτω ότι θα το κάνουν και για λαμαρίνα.

 

Με κάποια από αυτές είχα ασχοληθεί για κάποιο κτίριο επενδεδυμένο με χαλκό, ο οποίος θα αφεθεί να πάρει το χαρακτηριστικό πράσινο χρώμα με το πέρας του χρόνου.

Υπάρχουν και επεξεργασμένα υλικά με ό,τι χρώμα θέλεις ακριβώς.

 

Οι εν λόγω εταιρείες απαντούν στα ερωτήματα της στήριξης που σε απασχολούν με αξιόπιστες και δοκιμασμένες λύσεις.

Η δουλειά που κάνουν είναι κυρίως handmade.

 

Δημόσια δεν θα αναφέρω εταιρεία για ευνόητους λόγους, μπορώ όμως να σε βοηθήσω μέσω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάξεις αρκετά υπάρχουν αχρωμα βερνίκια ικανα να θωρακίσουν απο τις διαβρώσεις το μέταλλο και να διατηρήσουν την αρχική του εμφάνιση. ειχα χρησιμοποιήσει κατι αντίστοιχο πριν καποια χρόνια αλλα ειχε γινει απευθείας προμήθεια από τον εργοδότη οποτε δυστυχώς δεν εχω περισσοτερες πληροφορίες για αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.