Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΜΕΑ κτιριου με μεταλλικό φ.ο και ytong (4M)


i.evl.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θα κάνω μια Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης για Ισόγεια κατοικία με μεταλλικό φέρων οργανισμό (τύπου IPE) και πλήρωση με τούβλα ytong.

Εχω συναντήσει αρκετές δυσκολίες, όσον αφορά στο συγκεκριμένο θέμα:

1.) Δεν ξέρω πως επιτυγχάνεται κατασκευαστικά η συνδεση μεταλλικού υ/σ και ytong, και συνεπώς δεν ξέρω τι γίνεται με τις θερμογέφυρες στο συγκεκριμένο σημείο.

2.) Έστω οτι ορίζω νέα υλικά στη βιβλιοθήκη του υπολογιστικού (μεταλλικά στοιχεία και εξωτερικές τοιχοποιίες) που τα υπολογίζω στο χέρι. Μπορώ να είμαι σίγουρη οτι οι θερμογέφυρες θα υπολογιστούν επακριβώς, εφ'όσον ακόμα και τα υ/σ θα πρέπει να τα σχεδιάσω με polyline και να ορίσω ιδιότητες?

 

Θα ήθελα βοήθεια από όποιον μπορεί να μου δώσει μια ιδέα και επίσης, αν κάποιος έχει κατασκευαστικές λεπτομέρειες για τέτοιας ή παρεμφερούς κατασκευής κτίρια...θα με εξυπηρετούσε πολύ!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

To Ytong επαρκεί αρκεί να έχει πάχος :

A. 22,5cm... 1/Λ = d/λ = 0,225/0,095 = 2,368

 

1/k = 1/ai + 1/Λ + 1/aa = 0,14+2,358+0,05

k = 0,391 kcal/m2hC

 

B. 25cm... 1/Λ = d/λ = 0,225/0,095 = 2,632

1/k = 1/ai + 1/Λ + 1/aa = 0,14+2,632+0,05

k = 0,354 kcal/m2hC

 

Aυτά με βάση τον υπολογισμό με τον παλιό Κανονισμό Θερμομόνωσης.

Τώρα νομίζω το όριο του kmax από 0,600 είναι 0,380 ( προσοχή αναγωγή σε kcal και όχι σε Watt σύμφωνα με το SI.) Το παράδειγμα του ΤΕΕ είναι σε Watt.

 

Άρα τοιχοποιία από Υtong πάχους 25cm σε καλύπτει σύμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ.

Το κόστος είναι περίπου της ίδιας τάξης με μία διπλή δρομική με εσωτερική θερμομόνωση και πολύ μικρότερη από μία μπατική με εξωτερική θερμομόνωση.

 

Πάμε τώρα στο θέμα των θερμογεφυρών.

Στα σημεία όπου υπάρχουν τα μεταλλικά υποστυλώματα υπάρχουν θερμογέφυρες.

Επειδή μου έχουν τύχει παρόμοια κτήρια θέλει πολύ προσοχή στο κατασκευαστικό κομμάτι για να συμπίπτουν τα σχέδια της μελέτης με την κατασκευή και να υπάρχει η πρόβλεψη εξ αρχής.

Στα σημεία όπου υπάρχουν τα μεταλλικά υποστυλώματα είτε θα έχεις θερμογέφυρα είτε όχι αν επιλέξεις να τα μονώσεις.

1. Eξωτερική θερμομόνωση στα σημεία των μεταλλικών υποστυλώματων με κάποιο συμβατικό υλικό , όπως αφρώδης εξηλασμένη πολυστερίνη.

Ένα θέμα έχει να κάνει με τη στήριξη του μονωτικού υλικού πάνω στο μέταλλο.

Ένα άλλο θέμα είναι αν θα εξέχει στην όψη (7-8 cm) ή αν θα είναι σόκορο με την τοιχοποιία.

Αν η μόνωση είναι στην ίδια περασιά με την τοιχοποιία , τότε θα πρέπει η πλάκα του δαπέδου σου να εξέχει 7-8cm (για αυτό μιλάω για πρόβλεψη) από το υποστύλωμα.

Αν τώρα έχεις υποστύλωμα ΙPE400 και χιαστί (κεντρικά των υποστυλωμάτων) π.χ. CHS101x6 , τότε η τοιχοποιία σου δε θα καλύψει τα χιαστί (αντιανέμια).

2. Θα μπορούσες να καλύψεις περιμετρικά τα μεταλλικά υποστυλώματα με διπλήγυψοσανίδα που εσωτερικά θα έχει πετροβάμβακα και έτσι και δε θα έχεις θερμογέφυρες και δε θα χρειαστείς πυράντοχη βαφή για τον μεταλλικό σκελετό.

Αλλά το παραπάνω έχει κάποιο κόστος και αυξάνει τις διαστάσεις των υποστηλωμάτων.

Π.χ. αν έχεις ΙPE400 , δηλαδή 40x20cm περίπου , μετά την επένδυση με γυψοσανίδες θα έχει διαστάσεις 60x40cm. κτλ..................υπάρχουν πολλά θεματάκια

 

3. Επίσης εξαρτάται πως έχει μελετηθεί στατικά ο μεταλλικός σκελετός.

Ο μεταλλικός σκελετός παίρνει μεγαλύτερες μετακινήσεις από ότι αντέχει η τοιχοποιία είτε είναι από Υtong είτε είναι από οπτόπλινθους.

Συνήθως παρεμβάλλεται ένα ελαστικό παρέβυσμα ανάμεσα στην τοιχοποιία και τον μεταλλικό σκελετό , απο΄αφρό πολυουρεθάνης. Αν θεωρήσεις ότι πληρώνεις με πολυουρεθάνη το κενό ανάμεσα στο άνω και κάτω πέλμα των μεταλλικών υποστυλωμάτων (είτε αυτά είναι Ι ΙPE , είτε Η ΗΕΑ). Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις θερμογέφυρα ίση με το πάχος του κορμού του μεταλλικού υποστυλώματος ( συνήθως από 10-20mm).

Σε αυτή την περίπτωση δείξει το Υ-Tong μέχρι μια απόσταση 1-2 cm από το μεταλλικό υποστύλωμα και μετά δείξε αφρό πολυουρεθάνης. Αν θέλεις να εξαλείψεις τις θερμογέφυρες θα πρέπει να επενδύσεις το υποστύλωμα με κάποιο μονωτικό υλικό.

 

Εντέλει θα πρέπει να δώσεις παραπάνω λεπτομέρειες για το πως έχεις επιλέξει να γίνει η κατασκευή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@spy1551: ήσουν κατατοπίστικότατος...ευχαριστώ!

Απλώς στη συγκεκριμένη κατασκευή εγώ κάνω μόνο ΜΕΑ, και τα στατικά γίνονται ταυτόχρονα από άλλο μηχανικό. Παρα ταύτα αποκλείω την περίπτωση να προκύψει μεταλλική διατομή ΙΡΕ (ισόγειο με μέτρια ανοίγματα)που να έχει μεγαλύτερο πλάτος από την εξωτερική τοιχοποιία με ytong, η οποία στα αρχιτεκτονικά έχει σχεδιαστεί 30cm. Επομένως υπάρχουν δυο ζητήματα:

1.)θερμομονώνεται το υ/σ? ή ξεκινάμε με τη θεώρηση οτι ανάλογα με το τι θα προκύψει από τα στατικα και σε τι βαθμό καλύπτονται τα φέροντα στοιχεία,δημιουργούνται στα σημεία αυτά θερμογέφυρες και βλέπουμε αν βγαίνει Β κατηγορία.

2.) Σε περίπτωση θερμομόνωσης με τα γνωστά συμβατικά υλικά...Ειχα υπ'όψιν και είδα οτι και ο συνάδερφος spy1551 έχει τον ίδιο προβληματισμό...Ξέρει κανείς πως στηρίζεται εξωτερική θερμομόνωση σε πέλμα μεταλλικοού υ/σ? Δε νομίζω οτι τα συμβατικά πλέγματα θα δημιουργούν επαρκή συνάφεια ανάμεσα στα 2 υλικα...

Link to comment
Share on other sites

offtopic///

 

Εγω γτ δεν γουσταρω καθολου την ιδεα μεταλλικου σκελετου και υτογκ????

Ειμαι ο μονος???? Παω οποιον θελει στοιχημα οτι για συνηθη εργα το κοστος ειναι ιδιο με την επιλογη Φ.Ο απο ΩΣ....

 

offtopic///

Link to comment
Share on other sites

Mαζί σου Τerry , μεγάλος μπελάς στην μελέτη.

Για το δε κόστος μπορεί να είναι και μεγαλύτερο στο τέλος. Απλά γλιτώνουν κάποια ένσημα από το ΙΚΑ.

Σε κάποιες περιπτώσεις γλιτώνουν κάτι από τη στέγη τοποθετώντας κατευθείαν πάνελ τύπου κεραμίδι , το οποίο μοιάζει αλλά ,προσωπικά, νομίζω ότι δεν δίνει το ίδιο αισθητικό αποτέλεσμα.

Εμένα μου άρεσε η ιδέα των CFT , αλλά στην Ελλάδα δεν τα πολυχρησιμοποιούμε και είναι πιο ακριβά ως υλικό.

@i.evl. , ρώτα αν υπάρχει κόλλα που να συνδέει θερμομονωτικό υλικό με μέταλλο.

 

Παρα ταύτα αποκλείω την περίπτωση να προκύψει μεταλλική διατομή ΙΡΕ (ισόγειο με μέτρια ανοίγματα)που να έχει μεγαλύτερο πλάτος από την εξωτερική τοιχοποιία με ytong, η οποία στα αρχιτεκτονικά έχει σχεδιαστεί 30cm.

Σύμφωνα με ΚΕΝΑΚ , 25εκ. Υ-tong σε καλύπτουν , το πιθανότερο είναι να χρησιμοποιήσεις πλατύπελμες διατομές ΗΕΑ και όχι υψίκορμες ΙPE , γιατί οι πλατύπελμες έχουν μεγαλύτερη αντοχή σε θλίψη και έχουν και μεγαλύτερη ροπή αδράνειας στον ασθενή άξονα.

Άρα με ΗΕΑ260 (252mm) θα έχεις ακριβώς το ίδιο πλάτος.

Link to comment
Share on other sites

spy1551

τι ειναι το CFT???

 

terry

μεταλλικη κατασκευη γλιτωνεις το ΙΚΑ σε μερικα σε αλλα λενε οικοδομικο ειναι θα τα πληρωσεις ολα

και βολευει σε καποιες περιπτωσεις για μεγαλα ανοιγματα

και ισως λιγο γρηγοροτερα ίσως

 

το YTONG εμενα γενικοτερα μου αρεσει ως υλικο

 

υπαρχει αλλη εταιρεια με αντιστοιχο προϊον πορομπετον ?

Link to comment
Share on other sites

Concrete Filled Tubes.

Tα ένσημα είναι περίπου τα μισά.

Αυτά που γλιτώνεις είναι αυτά του φέροντος οργανισμού.

Για εργασίες αποπεράτωσης (τοιχοποιίες,χρωματισμοί κτλ) είναι τα ίδια.

Εννοείται ότι θα τελειώσεις πιο γρήγορα.

Ο Τerry αναφέρεται σε μικρές κατοικίες όπου ο πάραγοντας χρόνος δεν είναι σημαντικός.

Για επιχειρήσεις όπως κλινικές , ξενοδοχεία όπου το ετήσιο κέρδος της επιχείρησης είναι σημαντικό, ο παράγοντας χρόνος είναι σημαντικός.

@Τerry ,για το κόστος θα έχω συγκριτικά αποτελέσματα αναλυτικά στο μέλλον από 4 κατοικίες (μεταλλικές και από Ο/Σ).

Αλλά άλλο είναι το δικό μου ερώτημα.

Ας πούμε ότι γλιτώνεις 3-4.000Ε στις 100.000.

Αξίζει το ρίσκο; (για κατασκευαστικά προβλήματα)

Άσε που κανονικά και η μελέτη και η επίβλεψη θα έπρεπε να χρεωθεί παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

st2

 

Δεν ξερω που εχεις χρησιμοποιήσει το υτογκ αλλα εχω δει ΤΡΕΛΑ προβληματα...

Επισης σου κανω ανοιγμα και 10μ απο ΟΣ ευκολα...

Το ΙΚΑ ειναι κοροιδια..

Γτ αν μετρησεις τα πραμγατικα μεροκαματα θα δεις οτι ειναι παραπανω...

Αλλα ποιος πληρωνει τα πραγματικα???

 

spy

Αν οργανωσεις την κατασκευη σωστα η διαφορα στο χρονο ειναι αστεια..

Σκεψου οτι αν εχεις σχεδια στα χερια, για ΟΣ ξεκινας την ιδια μερα...

Αν εχεις μεταλλικο ποσες μερες θες για να ξεκινησεις??

Link to comment
Share on other sites

@Τerry , Δεν είναι το θέμα αν κάνεις εύκολα δοκό Ο/Σ 10μ.

Η σύμμεικτη ή μεταλλική δοκός είναι πιο οικονομική.

Όπως αντίστροφα και τα υποστυλώματα από Ο/Σ είναι πιο οικονομικά από τα μεταλλικά.

Τα παραπάνω είναι STANDARD.

Tα πραγματικά είναι λιγότερα γιατί η κατασκευή των μεταλλικών στοιχείων γίνεται στο εργοστάσιο και γιατί τα μεροκάματα της ανέγερσης πληρώνονται πάλι από το εργοστάσιο. Αλλά δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Ούτε στο χρόνο συγκρίνεται.

Σκέψου Terry να έχεις ένα τετραώροφο και να κάνεις ταυτόχρονη σκυροδέτηση πλακών.

Θυμηθείτε το βίντεο με το 20ώροφο στην Κίνα που έγινε σε μία εβδομάδα.

Αλλά για μένα η διαφορά στο κόστος δεν είναι μεγάλη.

Ούτως ή άλλως ο φέρων οργανισμός αποτελεί το 30% του συνολικού κόστους.

Οπότε για μένα δεν αξίζει το ρίσκο.

Δηλαδή κρίνω από τον εαυτό μου.

Δε θα ρίσκαρα μία επένδυση 100.000Ε για 3.000Ε.

Επίσης υπάρχουν και προκάτ από σκυρόδεμα.

Αλλά δεν ξέρω το κόστος γιατί θα πρέπει να ετοιμάσεις μία ολόκληρη γραμμή παραγωγής για ένα μικρό έργο.

 

 

@Τerry , ξεφύγαμε , δεν μεταφέρονται τα τελευταία σε κάποιο συναφή thread.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.