Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γρήγορος οδηγός ορθής αντιμετώπισης στατικών


 

Recommended Posts

ας πουμε οτι σας ερχεται η κατοψη απο ενα κτιριο (οχι κατι τρομερο οπως μουσεια,σχολεια,νοσοκομεια κλπ) 2οροφο ή πολυοροφο,ποιες ειναι οι πρωτες παρατηρησεις σας στο σχεδιο,οι σκεψεις,τα σημεια που προσεχετε,γενικα η πορεια για να καταληξετε στον ξυλοτυπο?

 

ας βγαλουμε εναν συντομο οδηγο...για εμας τους αρκετα απειρους...

Link to comment
Share on other sites

Έχει μαλακό όροφο (πχ pilotis); Αν ναι τότε πρέπει οπωσδήποτε να έχω επάρκεια τοιχίων και στις δύο διευθύνσεις, κάτι που για μένα είναι ζητούμενο σε κάθε περίπτωση, ειδικά αν το κτίριο είναι σε σεισμική ζώνη ΙΙ ή ΙΙΙ.

 

Είναι το κτίριο κοντά σε σεισμικό ρήγμα; Αν ναι τότε θα έχω επαύξηση των σεισμικών δυνάμεων κατά 20%.

 

Έχω πρόβλεψη και αν ναι, πόσους ορόφους;

 

Τι έδαφος έχω;

 

Αν κολλάμε στα όρια του οικοπέδου, τι κτίρια έχουμε στα όμορα οικόπεδα;

 

Ποια η ποιότητα της δουλειάς του εργολάβου που θα αναλάβει την κατασκευή;

 

Πρώτη δουλειά να τοποθετήσω τις θέσεις των υποστυλωμάτων και τις θέσεις που μπορούν να τοποθετηθούν τοιχία. Για το σκοπό αυτό, ορίζω περασιές (πλαίσια) και λαμβάνω υπόψη όλους τους αρχιτεκτονικούς περιορισμούς.

 

Συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το σεισμικό ρήγμα που αναφέρει ο Χάρης πως θα το

 

εντοπίσουμε.Ο ΕΑΚ δεν αναφέρει κάτι .Γιατί 20% ?.

 

Στα υπόλοιπα συμφωνω απόλυτα με την επισήμαση πως ο μαλακός

 

όροφος μπορεί να μην είναι μόνο στο Ισόγειο (PILOTIS η κατάστημα )

 

αλλά και σε όροφο (π.χ γραφείο χωρίς εσωτερικές τοιχοποιίες ή

 

γυμναστήριο ).

Link to comment
Share on other sites

Ουπς. Έκανα λάθος. Δεν είναι 20% αλλά 25% η επαύξηση των σεισμικών δράσεων όπως αναφέρεται στην §5.1.3[3] του ΕΑΚ.

 

Επίσης, έπρεπε να είμαι πιο σαφής και να μιλάω για ενεργά σεισμικά ρήγματα.

 

Πώς θα ξέρεις που υπάρχουν τέτοια; Θα τα βρεις στους νεοτεκτονικούς χάρτες του ΟΑΣΠ που διαθέτει το ΙΓΜΕ. Τους είχα ζητήσει πριν από 4-5 χρόνια μέσω e-mail και μου τους έστειλαν τότε ΔΩΡΕΑΝ. Σήμερα ίσως τους πουλάνε ή να μην τους δίνουν.

Τηλεφώνησε ή καλύτερα πήγαινε στα κεντρικά γραφεία του ΙΓΜΕ στην Αθήνα ή σ' ένα από τα παραρτήματά του σε Θεσσαλονίκη, Ξάνθη, Κοζάνη, Πρέβεζα, Τρίπολη ή Ρέθυμνο και ζήτησες τους χάρτες που σε ενδιαφέρουν. Τηλέφωνα και διευθύνσεις ΕΔΩ.

Η χώρα μας είναι χωρισμένη σε τομείς όπως φαίνεται ΕΔΩ. Ζήτησε τα φύλλα των περιοχών, αν υπάρχουν, στις οποίες δραστηριοποιείσαι.

Οι νεοτεκτονικοί χάρτες εκδίδονται όπως είπα από τον ΟΑΣΠ αλλά ο ΟΑΣΠ δεν τους δίνει σε ιδιώτες (αν είναι δυνατόν, το απαράδεκτο Ελληνικό δημόσιο!!!). Γι αυτό και εγώ τους ζήτησα και τους πήρα μέσω του ΙΓΜΕ. Αν τελικά δεν καταφέρεις να τους προμηθευτείς από το ΙΓΜΕ, πιθανόν να τους έχουν στην Πολεοδομία.

 

Για τον μαλακό όροφο έχεις δίκιο και μάλιστα θα έλεγα ότι λόγω μελλοντικών τροποποιήσεων όλοι οι όροφοι είναι εν δυνάμει μαλακοί, άρα πρέπει να επιδιώκουμε πάντοτε την επάρκεια των τοιχίων.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας...από την πολύ καλή προσέγγιση του Χάρη,

 

σε επίπεδο προσομοίωσης προσέχω

 

-την σωστή μόρφωση του συστήματος σε κάτοψη σύμφωνα με την λογική της παρ 4.1.7.1 [2] του ΕΑΚ

-που χρειάζονται κόμβοι (περίεργα μπαλκόνια και πλάκες ) ώστε να τους τοποθετήσω από την αρχή

-προσδιορισμός φορτίων

 

 

 

Χάρη δεν βάζεις τους χάρτες στα downloads? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Χάρη μου είχε συμβεί σε τριόροφο κτίριο κατοικιών ( Ισογειο ,Α Όροφος

 

και Β Όροφος) να είναι κατοικίες να ζητήσει η πολεοδομία επάρκεια

 

τοιχείων γιατί θεώρησε πως οι ημιυπαίθριοι δημιουργούνε ασυνέχεια .Εγώ

 

το είχα αντιμετωπίσει χωρίς τοιχεία.Είναι πολυ μεγάλο θέμα γενικά.Με την

 

πιθανή έννοια μελλοντικών τροποποιήσεων όλα τα διώροφα και άνω κτίρια

 

θα πρέπει να έχουνε επάρκεια τοιχείων γεγονός που δημιουργεί πολλά

 

αρχιτεκτονικά προβλήματα σε στενά οικόπεδα και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα

 

σε απλά διώροφα ή τριόροφα χωρίς εμφανείς ασυνέχειες λόγω

 

τοιχοπληρώσεων .

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βρίσκω παράλογο αυτό που σου ζήτησαν στην πολεοδομία.

Απ' την άλλη έχω υποστηρίξει στην πολεοδομία και το αντίθετο. Ότι δηλαδή σε κτίριο με pilotis δεν υπάρχει απαίτηση επάρκειας τοιχίων διότι λόγω των ημιυπαιθρίων και της έλλειψης στους ανώτερους ορόφους τοιχοπληρώσεων εντός των πλαισίων, δεν έχω μαλακό όροφο.

 

Είναι όντως μεγάλο θέμα και πράγματι δημιουργείται πρόβλημα σε μικρά και μακρόστενα οικόπεδα.

 

Αυτό που έγραψα ότι όλοι οι όροφοι είναι εν δυνάμει μαλακοί όροφοι είναι ένας προβληματισμός μου που βασίζεται στην εμπειρία μου από τις τροποποιήσεις και διαρρυθμίσεις που γίνονται σε υπάρχουσες κατασκευές σήμερα. Σε κτίρια της δεκαετίας του '50, '60 και λιγότερο του '70 όπου οι τοιχοποιίες ήταν καλής γενικά κατασκευής (καλύτερης της σημερινής) και έπαιζαν ένα σημαντικό ρόλο στη στιβαρότητα του κτιρίου και στην ανάληψη σεισμικών δυνάμεων και που πολύ εύκολα τις καθαιρούμε σήμερα για να μεγαλώσει το σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δεν βάζεις τους χάρτες στα downloads? :smile:

Νομίζω ότι έχω δείξει μέχρι τώρα ότι δεν έχω πρόβλημα να μοιραστώ τις όποιες γνώσεις και "εργαλεία" έχω. Γι αυτό μη με παρεξηγήσετε αν αρνηθώ γιατί θα βρεθώ κατηγορούμενος για κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας και πολλά άλλα που αγνοώ.

 

Αλήθεια, τους ζήτησες από τον ΟΑΣΠ ή το ΙΓΜΕ και αρνήθηκαν να στους δώσουν;

Μήπως θα έπρεπε να στείλουμε ένα e-mail στο ΤΕΕ, ΤΕΕ/ΤΚΜ, ΣΠΜΕ, ΣΠΜΘ και να τους ζητήσουμε απ' αυτούς;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Χάρη σε καμμία περίπτωση δεν σε κατηγόρησα για την διάθεση σου να δώσεις πράγματα. Έχεις απόλυτο δίκιο να προστατέυεις τον εαυτό σου ...Να σου πώ, έχω και γώ τους ενδοιασμούς μου για τα αρχεία που ανέβασα με τους Eυρωκώδικες, αλλά θεωρώ απαράδεκτο το ποσό που ζητάει ο ΕΛΟΤ για την αγορά αυτών την στιγμή που πρόκειται για εν δυνάμει νόμο του κράτους αλλά και για προϊόν ερευνητικών προγραμμάτων δημόσιων πανεπιστημίων...Αλλά ίσως αυτό αποτελεί ένα θέμα από μόνο του...

Link to comment
Share on other sites

ο φίλος Χάρης έχει δώσει τον παραπάνω οδηγό για το τι κάνω όταν έχω ένα κτίριο να λύσω, και επειδή μάλλον έχουμε παρόμοια ηλικία με τον Χάρη, σας λέω ότι αυτά που γράφει είναι εν ολίγοις (δηλαδή τηλεγραφικά αλλά πολύ ουσιαστικά) όλη η ουσία που ενδιαφέρει ένα μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.