Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απασχόληση Μηχανολόγου - Ηλεκτρολόγου μηχανικού


ckiriako

Recommended Posts

Αυτο που τονιζει ο συναδελφος ειναι το αποσταγμα και πρεπει να χαρακτει στη συνειδηση σου (και οχι μονο). Κατι ψευτοβιομηχανικες μοναδες (βασικα βιοτεχνικης ταξης) που απαιτουν 10-12 ωρη εργασια και αμοιβουν με ποσα της ταξης των 900 € μεχρι να "μαθουν" την δουλεια οι νεοι μηχανικοι, προσπαθησε να τις αποφυγεις.

Θα μου πεις και μεχρι να βρω κατι τι θα κανω? Εκει βεβαια ισως παρεις και μια μικρη εμπειρια αλλα κατα βαση δεν θα εχεις κανεναν προθυμο ουσιαστικα να σε διδαξει-εκπαιδευσει και η αντιμετωπιση που θα εχεις θα ειναι απαξιωτικη. Παρουσιαζονται σε αγγελιες του τυπου "ζητειται μηχανολογος/ηλεκτρολογος αποφοιτος ΙΕΚ(!!)/ΤΕΙ/ΑΕΙ" και ουσιαστικα δεν ψαχνουν για μηχανικο (αφου δεν ειναι διατεθιμενοι να πληρωσουν μαλιστα αναλογα αυτον) αλλα καποιον που να τα κανει ολα, να ειναι στοιχειωδως ευστροφος και να του φορτωσουν ενα σωρο ευθυνες για ψιχουλα. Ειδικα σε αυτο το τελευταιο εχουμε πολυ μεγαλη ευθυνη και εμεις που επιτρεπουμε στους εαυτους μας να εμπορευομαστε τον εαυτο και τον κοπο των σπουδων μας χωρις αυτοσεβασμο. Δεν θα συναντησεις δικηγορους, γιατρους, καθηγητες μ.ε. να υποβιβαζουν εαυτους, οσο οι ειδικοτητες μας και ειναι μονο στο χερι μας να απαιτησουμε να σταματησει αυτος ο επικινδυνος κατηφορος.

Στις -λιγες- βιομηχανιες που εχουμε θα εκπαιδευτεις αρχικα για μεγαλο σχετικα διαστημα, θα αξιολογεισαι για το εργο σου απο καταλληλους ανθρωπους για αυτη την δουλεια, θα εχεις ευκαιριες για ανελιξη, θα αμοιβεσαι αρκετα εως πολυ ικανοποιητικα σε χρημα και ειδος και κυριως θα εχεις στοιχειωδη αντιμετωπιση ενος ανθρωπου που δινει ή αναμενεται να προσδωσει προστιθεμενη αξια στην επιχειρηση.

Ολα τα αξιολογεις και επιλεγεις φυσικα, αναφερομενος κυριως στις δικες σου αντιδρασεις εντασσομενος μεσα στον καθε χωρο και οχι πρωιμα απο εξω.

 

Με συγχωρεις/ειτε αν πλατειασα, αλλα νομιζω οτι για ενα νεο συναδελφο η επαφη εξ επαγωγης με τον εργασιακο χωρο, απο εμας, ειναι μεγαλη βοηθεια.

 

φίλε μου τα είπες όλα. έτσι ακριβώς σε αντιμετωπίζουν.

 

επειδή έχω πέσει στην περίπτωση όπου θέλει να λέγεται βιομηχανία (με 12 άτομα και μόνο 00:08- 16:00 ωράριο) με έχουν εδώ και τέσσερις μήνες και κάνω τον μουτζούρη.

 

πιάνω πένσες και τανάλιες (τις οποίες ήξερα να χειρίζομαι απο μικρός λόγω κατασκευαστικών ενδιαφερόντων, οπότε για μένα είναι μια λαμακία και μισή) και επίτης ουσίας δεν έχω χρόνο να καθίσω να ψάξω πράγματα ώστε να βελτιστοποιήσω την κατάσταση εκεί μέσα.

 

συντηρητή δεν έχουν και περιμένουν από εμένα να κάνω τα πάντα.

 

δηλαδή το αφεντικό μας (65 χρόνων μπάρμπας) πείθεται όταν έρθει ένας μηχανουργός και του πει τη γνώμη του παρά όταν του λέω εγώ το ίδιο πράμα με μικρότερο κόστος από την προσφορά του μηχανουργού.

 

είναι να γελάς με τα χάλια μας και ιδίως με το που καταντάμε.

 

αντί να μας χρησιμοποιούν για το μυαλό μας ώστε να επενδύσουν σε εμάς προτειμούν να είναι στάσιμοι σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.