Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

Διάβασα στο προσχέδιο του νόμου ότι οι ενεργειακοί επιθεωρητές θα γίνουν επιθεωρητές ενέργειας και δόμησης.

 

Δηλαδή όταν θα βγάζουν το ενεργειακό πιστοποιητικό θα ξετινάζουν το κτίριο για ατέλειες;

 

Ευτυχώς προβλέπεται τροποποίηση κατά την διάρκεια των έργων οπότε για κάθε τι που θέλει ο πελάτης θα πηγαίνουμε στην υπηρεσία να το δηλώνουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Σχεδόν μόνιμη επωδός στο σχέδιο νόμου είναι ότι ο μηχανικός βεβαιώνει πως "εφαρμόσθηκαν οι ισχύουσες διατάξεις".

 

Ρε παιδιά χρόνια τα λέμε όλοι ότι ούτε οι πολεοδομίες δεν συμφωνούν μεταξύ τους για το ποιές είναι αυτές.

 

Τι θα γίνει με διατάξεις που ανατρέπονται από το οποιοδήποτε διοικητικό δικαστήριο ?

 

Πως θα τα πάρουμε εμείς στην πλάτη μας όλα αυτά ?

 

Αλλά μου φάινεται ότι αυτή η κυβέρνηση νομοθετεί με το σκεπτικό το κάνω τώρα όπως να 'ναι και στην πορεία το διορθώνουμε. Ε τώρα αν έχουμε και "θύματα" αυτά είναι αποδεκτές "παράπλευρες απώλειες"

Link to comment
Share on other sites

Ευθέως να σε ρωτήσω, πόσους ιδιώτες ή συναδέλφους έχεις καταγγείλει;

Εγώ κανέναν και ντρέπομαι, σκέφτομαι όμως αν υπάρχει ΑΜΕΣΗ απόδοση δικαιοσύνης, ΑΜΕΣΗ κατεδάφιση ανεξαρτήτως σταδίου της οικοδομής, να αρχίσω.Αλλιώς αν περιμένεις την 6 ετία, δεν ασχολούμαι.

 

Κανέναν στο λέω και εγώ ευθέως. Φοβάμαι ότι μετά δεν θα μπορώ να βγάλω άδεια ούτε για κοτέτσι (μικρό όχι μεγάλο). Σε όλα τα άλλα συμφωνώ άμεση δράση και ευθύνες και στους εκάστοτε δημάρχους και πολιτευτές που μαζε΄θουν ψήφους από αυτή την ατολμία των μηχανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς προβλέπεται τροποποίηση κατά την διάρκεια των έργων οπότε για κάθε τι που θέλει ο πελάτης θα πηγαίνουμε στην υπηρεσία να το δηλώνουμε.

 

Μα οι πελάτες συνήθως θέλουν παρανομίες και όχι απλές διαφοροποιήσεις.

 

 

 

Σχεδόν μόνιμη επωδός στο σχέδιο νόμου είναι ότι ο μηχανικός βεβαιώνει πως "εφαρμόσθηκαν οι ισχύουσες διατάξεις".

Ρε παιδιά χρόνια τα λέμε όλοι ότι ούτε οι πολεοδομίες δεν συμφωνούν μεταξύ τους για το ποιές είναι αυτές.

Γιαυτό λέω, ότι είναι λάθος η σειρά... Αν δεν λύσεις τί ισχύει και πότε και πώς, δεν είναι δυνατόν να αποδίδεις ευθύνες... Αν οι σημερινοί μηχανισμοί με τόση εμπειρία και ιστορία, δεν έχουν καταφέρει να έχουν μια ενιαία αντιμετώπιση των θεμάτων που προκύπτουν από την ερμηνεία του κάθε νόμου, πώς θα την έχει ο μηχανικός και μάλιστα έχοντας και το φόβο της τιμωρίας;

Μοιραία ότι έξω από την πεπατημένη και τα συνηθισμένα μοτίβα θα αποφεύγεται. Αυτό σημαίνει ότι θα υπάρξει νέο πλήθος άχρηστον εγκυκλίων και διατάξεων που μέχρι σήμερα μπορούσαν να δικαιολογήσουν κάποια πράγματα... Θα περιοριστεί ακόμη περισσότερο η δημιουργικότητα των μελετητών αφού δεν θα θέλουν να ασχοληθούν με "αμφίβολης νομιμότητας" καταστάσεις.

 

Τι θα γίνει με διατάξεις που ανατρέπονται από το οποιοδήποτε διοικητικό δικαστήριο ?

 

Πως θα τα πάρουμε εμείς στην πλάτη μας όλα αυτά ?

 

Βασικά θα κάνεις τον σταυρό σου και θα προχωράς.

 

Αλλά μου φάινεται ότι αυτή η κυβέρνηση νομοθετεί με το σκεπτικό το κάνω τώρα όπως να 'ναι και στην πορεία το διορθώνουμε. Ε τώρα αν έχουμε και "θύματα" αυτά είναι αποδεκτές "παράπλευρες απώλειες"

Συμφωνώ, αν κρίνουμε από τον 3843.... νομίζω τα ίδια θα δούμε και για τα αυθαίρετα, μη πώ ότι θα είναι τρις χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και μεις αυτό θέλουμε myri? Να πρέπει και να μπορεί η γιαγιά να μας κυνηγά επειδή η σκάλα ήταν απότομη? Επειδή η αρμολόγηση στην πλακόστρωση δεν έγινε καλά?

βρε καλέ μου άνθρωπε

ειτε θέλουμε είτε όχι δεν ειναι δυνατόν να εξαλειφθούν σημερα οι προδιαγραφές

βλέπεις πως όλα τα πράγματα πάνε προς την πιστοποιηση, την τυποποίηση κλπ

γινεται στον σχεδιασμό να εξαλειφθούν και να "δημιουργούμε ελέυθερα";

 

εδώ κυκλοφορούν "φήμες" πως σε λίγο θα απαγορέυεται να φυτεύεις στον κήπο σου μαρούλια για οικιακή κατανάλωση γιατί δεν είσαι πιστοποιημένος παραγωγός

 

δε λέω πως οι προδιαγραφές ειναι πάντοτε "σωστές" ή "εφικτές", μπορώ να σκεφτώ άπειρα παραδείγματα που αποδεικνύουν πως είναι παράλογες ή και επικίνδυνες

 

 

Πως θα τα πάρουμε εμείς στην πλάτη μας όλα αυτά ?

Με την πείνα που θα πέσει, με μερικά κατοστάρικα ...

 

 

 

Πολύ σωστά. Βλέπεις κάτι υπέροχες κατασκευές στο εξωτερικό και βλέπεις 10 λόγους για τους οποίους εδώ στην Ελλάδα θα ήταν αυθαίρετα. Βλέπεις σπίτια μέσα στο δάσους και το ομορφαίνουν... αλλά εδώ ένα πουρνάρι φαίνεται και απαγορεύονται τα πάντα.

και για να ευθυμίσουμε λίγο :)

 

Νίκο, μετα τις διακοπές, από Σεπτέμβρη, και στην Ελλάδα θα γεμίσουμε ΟΜΟΡΦΙΕΣ στα δάση και τον αιγιαλό.

Με τον νεο νόμο του Παπακωνσταντίνου θα μπορεί ο κάθε έλληνας πια να αποκτήσει το εξοχικό των ονείρων του.

Με χαμηλό πρόστιμο θα μπορεί να "μπαλαμουτιάσει" το αυθαίρετό του για τα επόμενα 60χρόνια.

Δηλαδή όσα χρόνια θέλουμε για να βγούμε από την κρίση ! :P

 

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Φοβάται κανείς μήπως αρχίσουν να μας πουλάνε "προστασία" κάποιοι "επιθεωρητές δόμησης" ή μόνο εγώ έχω τέτοιες ανησυχίες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τις ανησυχίες κάποιων και τις καταγραυγές τους σε οποιαδήποτε μεταρύθμιση εκσυχρονιστική!

Επιτέλους ο μηχανικός να γίνει ο κύριος της οικοδομής και όχι έρμαιο στα χέρια των μεγαλοπολεοδόμων , εργολάβων , μαστόρων και ιδιοκτητών!

Επιτέλους αξιολόγηση όλων και όχι συντεχνιακοί καυγάδες για τα κατοχυρωμένα δικαιώματα που στις μέρες μας δεν έχουν καμία πρακτική αξία πλεόν στην αγορά!

Πιστοποίηση όλων των τεχνικών επαγγελμάτων από καλουπατζίδες,πλακατζίδες σοφατζίδες ,υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους μέχρι τους μηχανικούς.

Πηγαίνουμε στις πολεοδομίες και νομίζουμε ότι είμαστε στο σχολείο! Οχί τόσο παχία αυτή την γραμμή , εδώ σβήσε την διάσταση και βάλτη εδώ σου λέει ο ελεγκτής, και στην κατασκευή γίνεται πάρτυ, κάνει ο καθένας ότι του γουστάρει!

Μελέτες του κ.........λου..... στα περισσότερα ιδιωτικά έργα!

Ας μου απαντήσει κάποιος πόσες μελέτες του φακέλου γίνονται πράξη.Ούτε καν η στατική μελέτη πολλές φορές.Τα δε Η/Μ έιναι χαρτία για την τουαλέτα.Ας μου απαντήσει κάποιος σε τι ποσοστό τηρούνται τα Η/Μ στην κατασκευή? Καμία πρακτική εφαρμογή.

(Με εξαίρεση τα σοβαρά έργα που κάνουν μεγάλες εταιρίες).

Έχει γίνει ο μηχανικός δικηγόρος,έμπορος και διεκπεραιωτής φακέλων!

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν αρνείται κανείς ότι αυτό που περιγράφεις είναι η θετική εξέλιξη των πραγμάτων!

Απλώς - λογικά νομίζω - έχουμε πολλές αμφιβολίες για το αν ο τρόπος έκδοσης αδειών συνδιάζεται τόσο πολύ με τις ευθύνες των μηχανικών οι οποίες βέβαια υπάρχουν και σήμερα, χωρίς να:

1. Απλοποιηθεί και συμμαζευτεί η νομοθεσία

2. Εφαρμοστεί η νομοθεσία ΠΡΩΤΑ από το ίδιο το κράτος.

3. Πιστοποιηθούν τα συνεργεία και κάποια υλικά

 

Ετσι, όπως προείπα, είναι λάθος η σειρά... με αποτέλεσμα τα όποια οφέλη να ακυρώνονται και να μένει ΜΟΝΟ η τιμωρία του παραβάτη και άλλες τέτοιες βλακείες.

Πίστεψέ με δεν θα βρείς άλλον εδώ μέσα που να σιχαίνεται τόσο πολύ αυτά που περιγράφεις περί πάχους γραμμών, διαστάσεων κλπ...

 

Υ.Γ. σχετικά με την εφαρμογή της νομοθεσίας από το κράτος, όχι ότι χρειάζεται αλλά να σου δώσω ένα παράδειγμα.... ΠΟΣΑ κτίρια υπηρεσιών δεν πληρούν τις προδιαγραφές;;;

Να σου πώ λοιπόν π.χ. για το ΙΚΑ Κορυδαλλού, ότι λειτουργεί :

1. Χωρίς πρόσβαση ΑΜΕΑ (υπερυψωμένο ισόγειο χωρίς ράμπα, χωρίς καν κουπαστή)

2. Με σκάλα χωρίς πλατύσκαλα

3. Ασανσέρ προδιαγραφών 2 ατόμων...

4. Ανύπαρκτος φωτισμός ΕΧΙΤ στις σκάλες (λεπτομέρεια αλλά και φτηνό).

 

Τα επ. δικαιώματα είναι πολύ σημαντικά ακόμη και σήμερα, ίσως ειδικά σήμερα...

Η αξιολόγηση των μηχανικών που αναφέρεσαι είναι προσβλητική για εσένα τον ίδιο με το τρόπο που θα γίνει.

 

Αυτό που περιγράφεις περί εφαρμογής των μελετών, είναι δική σου ευθύνη, μη ξεχνιόμαστε! Τη μια λές ότι νιώθεις σαν το σχολείο και την άλλη θέλεις δάσκαλο να σε μαλώνει για τα λάθη και τις παραλείψεις σου!

Πάντως για τα Η/Μ θα συμφωνήσω, ότι οι συνάδελφοι κάνουν μελέτες έτσι, γιατί χρειάζονται... Στο 99% των περιπτώσεων ούτε που έχουν δεί ποτέ τον πελάτη... και αυτό γίνεται γιατί συνήθως είναι ο ΠΜ που μανατζάρει όλο το θέμα και οι ΜΜ,ΗΜ είναι απλώς συνεργάτες του... ή οι υπάλληλοι της πολεοδομίας. !!!!!!!!!!!!!!

 

Ο μηχανικός να γίνει κύριος της οικοδομής, συμφωνώ, αλλά με νέο σύστημα αμοιβών, με νέο τρόπο συμφωνιών, με νέο τρόπο λειτουργίας του εργοταξίου...

 

Αυτό που λείπει από το νομοσχέδιο, ή τουλάχιστον δεν περιγράφεται τώρα είναι κάποια χρήσιμα πράγματα που θα είχαν και οικονομικό όφελος για το κράτος και που περίμενα ο νέος υπουργός ως πρώην αρπακτικό του ΥπΟικ να τα βάλει σε προτεραιότητα.

π.χ.

Τρόπος υπολογισμού ενσήμων από τα σχέδια και όχι από πίνακα.

Τρόπος υπολογισμού τιμολογίων με τιμές αγοράς και όχι ΕΚΚΟ της ...αρχαίας ελλάδας.

ίσως προστεθούν σε άλλον σχ. νόμου αλλά νομίζω ότι είναι και μέρος της έκδοσης αδειών από την άποψη της προμέτρησης και της υποχρέωσης κατάθεσης αυτής στη πολεοδομία.

Ετσι, ο ιδιοκτήτης δεν θα κλέβει τόσα ένσημα και δεν θα χάνονται τόσοι φόροι.

Ετσι, ίσως, ίσως λέω, να μπορούμε να ζητάμε και φοροελαφρύνσεις στην οικοδομή.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα ακολουθήσουν και άλλα νομοσχέδια σχετικά με τα πολλά και καυτά θέματα του τεχνικού κόσμου!

Πίστεψέ με σε καμία περίπτωση δεν θέλω τον τύπο αυτό να παρεμβαίνει στις μελέτες μου γιατί πολύ απλά δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα να πάρω πάνω μου την ευθύνη της μελέτης που κάνω ο ΙΔΙΟΣ και υπογράφω!

Τέτοιου είδους ανασφάλειες περί δασκάλων δημιουργούν οι φόβοι περί ικανότητας!Τους δικούς μου φόβους προσωπικά τους σβήνω με τη μάθηση και τη συνεχή κατάρτιση!

Όσο για το ΙΚΑ όπως πολύ σωστά αναφέρεις το θεωρώ μεγάλο νταβατζιλίκη (όχι αυτό καθ' αυτό το ΙΚΑ για να εξηγούμε) σε βάρος του ιδιοκτήτη.

Γιατί εκτός των άλλων πολλών χαρτίων για την τουαλέτα έρχερται να πληρώσει ένα πολύ μεγάλο ποσό για ασφαλιστικές εισφορές που θα έπρεπε να πληρώνουν άλλοι!

Για αυτό μιλάω για κατάρτηση και πιστοποίηση όλου του τεχνικού κόσμου!

"Τι είσαι κύριε σοφατζής να ανοίξεις σοφατζίδικο,να πιστοποιηθείς για τις υπηρεσίες που παρέχεις να πληρώνεις τις ασφαλιστικές σου εισφορές και αν χρειάζεσαι 3 υπαλλήλους να πληρώνεις ΕΣΥ τις εισφορές τους στο ΙΚΑ όπως κάνουν όλοι οι ελεύθεροι επαγγελματίες".Υπάρχει πολύ μαύρο χρήμα στην οικοδομή που κανείς δεν ήθελε να πειράξει στις καλές εποχές της! κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

houlio

Γιατί εκτός των άλλων πολλών χαρτίων για την τουαλέτα έρχερται να πληρώσει ένα πολύ μεγάλο ποσό για ασφαλιστικές εισφορές που θα έπρεπε να πληρώνουν άλλοι!

Για αυτό μιλάω για κατάρτηση και πιστοποίηση όλου του τεχνικού κόσμου!

 

Πολύ σωστά. Υπάρχει ένσημο 80+ ευρώ, που είμαστε? Να μειωθούν οι τιμές και να αυξηθεί ο αριθμός στις πραγματικές ημέρες και αναλόγως συνεργείου. Επίσης να βρεθεί τρόπος, οι μηχανικοί να μην εμπλέκονται στη διαδικασία υπολογισμού του ΙΚΑ, ΕΚΚΟ κλπ, γίναμε η τσατσά-λογίστρια του κράτους. Δεν μας φτάνει όλη η βαβούρα με όλα τα άλλα τα κ@λοχαρτα και τις 3.551,5 υπογραφές που βάζουμε για μια άδεια, λες και θα αγοράζαμε αεροπλάνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.