Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

Στα τελευταία posts μπαίνουν στην συζήτηση και οι ασφαλιστικές. Αυτό το λέω από την αρχή. Πρέπει να γίνουμε οι απόλυτοι υπεύθυνοι των έργων που αναλαμβάνουμε. Ας μπουν και οι δικηγόροι στο παιχνίδι μέσω των αστικών ευθυνών και μετά να δούμε αν κάποιος τολμήσει να αυθαιρετήσει όταν θα πληρώσει αφού το κράτος θα βγει από το παιχνίδι (αν και όχι τελείως). Πως θα τα κάνουμε όλα αυτά αυτό είναι θέμα προς συζήτηση.

Σήμερα λένε στις ειδήσεις ότι η κυβέρνηση θα δώσει την δυνατότητα σε εταιρίες να κάνουν φορολογικούς ελέγχους. Ας γίνει κάτι παρόμοιο στον κλάδο μας (όχι 300 εκ. ευρώ αλλά 30δις θα βγάλουν από τα αυθαίρετα) και ο κάθε κατεργάρης στο πάγκο του...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

ναι μπήκαν τότε οι ασφαλιστικές στα δημόσια ενόψει πίτας 2004, ώρα είναι ναρθούν καπέλο και στα ιδιωτικά..

μου φαίνεται πολύ σύντομα θα πούμε πολεοδομίες και πάλι πολεοδομίες, κάθε πέρσι και καλύτερα..

 

όσο για τα αυθαίρετα, οι αστικές απαιτήσεις είναι το ακριβώς αντίθετο από τις κρατικές περαιώσεις..

Link to comment
Share on other sites

myri,

 

ελπίζω να γίνει το επόμενο διάστημα εποικοδομητικός διάλογος για το θέμα του ελέγχου ή μη των μελετών και των επιβλέψεων. Γνώμη μου είναι ότι ήρθε η ώρα να ζητήσουμε πιστοποίηση για κάθε τι που γίνεται στο χώρο των κατασκευών. Ετσι το επάγγελμα που επιλέξαμε να κάνουμε θα ξαναβρεί τη θέση που του αξίζει.

 

Επίσης ας τοποθετηθούν οι συνάδελφοι στο θέμα της ασφάλισης έναντι αστικών ευθυνών.

 

Σε κάποια ανάρτηση πρέπει να μπουν τα θέματα σε ...διαβούλευση. ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι μπήκαν τότε οι ασφαλιστικές στα δημόσια ενόψει πίτας 2004, ώρα είναι ναρθούν καπέλο και στα ιδιωτικά..

μου φαίνεται πολύ σύντομα θα πούμε πολεοδομίες και πάλι πολεοδομίες, κάθε πέρσι και καλύτερα..

 

Γιατί? Έχεις συνηθίσει την σημερινή άθλια κατάσταση? Θα αλλάξουμε νοοτροπία? Τι κακό έγινε που μπήκαν ασφαλιστικές στα δημόσια έργα? Ας μπουν και στα ιδιωτικά να απεμπλακούν οι ρουφιάνοι του κράτους. Και ειδικά ο μεγαλύτερος ρουφιάνος ...το κράτος!

Έχουμε συνηθίσει το κράτος να εμπλέκεται παντού.. Αυτό τελείωσε. Όποιοι κατάλαβαν, κατάλαβαν. Οι άλλοι θα καταλάβουν στην συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

ο μηχανικός "πιστοποιείται" στο Πολυτεχνείο

 

Ο μηχανικός στο Πολυτεχνείο παίρνει βασικές γνώσεις.

 

Η "πιστοποίηση" προκύπτει μέσα από τις μελέτες. Είναι μια ενδιαφέρουσα και βασανιστική διαδικασία. Και η αξιολόγηση είναι ο μόνος τρόπος ώστε το επάγγελμα να καταξιωθεί και να προστατευθεί. Αξιολόγηση στο δικό μας χώρο σημαίνει αντικειμενικός έλεγχος μελετών από συναδέλφους που έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις για αυτό. Τόσο απλό και τόσο δύσκολο να υλοποιηθεί στη χώρα που ανθεί φαιδρά πορτοκαλέα.

Link to comment
Share on other sites

στο Πολυτεχνείο δεν παίρνεις τις βασικές γνώσεις .... μαθαίνεις να σκέφτεσαι για να αποκομίσεις γνώση

διότι η γνώση ειναι απεριόριστη

----

το έσβησα

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός πιστοποιείται στο πανεπιστήμιο, αλλά δεν πρέπει η διαδικασία μάθησης να σταματά εκεί. Πρέπει να ελέγχεται συνέχεια (μέσω της πληρότητας των μελετών του). Αν υπάρχει λάθος κάπου πρέπει να τιμωρείται ανάλογα με το λάθος (πρόστιμο, αφαίρεση αδείας για κάποιο χρονικό διάστημα κτλ). Υπάρχουν ενεργεικοί επιθεωρητές (πρόσφατο παράδειγμα) που δεν ξέρουν να ανοίγουν τον υπολογιστή.

Πρέπει να αξιολογούμαστε όλοι μας, συνέχεια! Τώρα για μηχανοραφίες κτλ δεν αξίζει να σχολιάσω. Μπορώ να πω ότι θέλω στο forum αλλά μπορώ και συγκρατώ τον εαυτό μου, σε αντίθεση...

 

Είμαι νέος συνάφελφος παρεπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.