Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

δεν έχω σκοπο να σε προβάλλω σε προσωπικό επίπεδο

και ζητώ συγνώμη αν σε έκανα να νιώσεις έτσι

καταρχάς διότι δε σε γνωρίζω

-----

Το συστημα των Δημοσίων έργων που ειναι κτισμένο σε μια παρόμοια λογική, συμφωνείς πως δεν λειτούργησε όπως θα έπρεπε;

 

 

Ο τρόπος επιλογής των Προσωρινών Ενεργειακων Επιθεωρητών σε καλύπτει με το διαχωρισμό σε μηχανικούς με 10ετίη εμπειρία και σε νεότερους;

 

Λοιπόν θεωρώ πως όποιος σκέφτηκε αυτόν το διαχωρισμο σε μηχανικούς με 10ετίη εμπειρία και σε νεότερους το έκανε εκ του πονηρού για να περιορίσει τον ανταγωνισμό και να μικρύνει την πίτα.

 

ΥΓ αυτα που σε στεναχώρισαν τα διέγραψα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
..... Αξιολόγηση στο δικό μας χώρο σημαίνει αντικειμενικός έλεγχος μελετών από συναδέλφους που έχουν την εμπειρία και τις γνώσεις για αυτό....

 

Ποιοί είναι αυτοί και ποιός θα τους ορίσει ?

 

Συνάδελφε δες το εξής σενάριο :

 

Είσαι κατά το προφίλ σου Διδάκτωρ Πολιτικός Μηχανικός. Εγώ δεν είμαι , ούτε Master δεν έχω και μάλιστα πήρα δίπλωμα με 5 αλλά έχω 20 χρόνια στο επάγγελμα ,και επειδή είμαι γάτος και της πιάτσας οι δουλειές πηγαν πρίμα και έχω υπογράψει ισα με 500 μελέτες στατικών (τις οποίες δεν έκανα ο ίδιος αλλά συνάδελφοι 25αρηδες και 30αρηδες με μπλοκάκια και 500 Ε) και άδειες οικοδομών εν γένει.

 

Ως "έμπειρος" και "γνώστης" έρχομαι λοιπόν να σε πιστοποιήσω . Πως σου φαίνεται ?

 

Αυτό σε κάποιο βαθμό έγινε με τους ενεργειακούς επιθεωρητές. Μήπως έγινε σκόπιμα για να μοιραστεί κάπως μια νέα πίτα που εμφανίστηκε ?

 

Αυτό καταδεικνύει και η myri με την απάντησή της , και φυσικά ο διάλογος μέσω Internet έχει και κάποια προβλήματα ασάφειας και κατανόησης οπότε ίσως θα ήταν σκόπιμο να ξανασκεφτείς λίγο τα περί συκοφαντίας που είπες.

 

ΥΓ :Δεν είμαι ο τύπος του παραδείγματος που έφερα !!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε avgoust

 

ας αντιγράψουμε κάτι που δουλεύει σε άλλες χώρες. Κάτι θα σκέφτηκαν για τους "γάτους" όπως τους περιγράφεις. ;)

 

Συνάδελφε nik mourouzis χαίρομαι που δέχεσαι ως βασικό εργαλείο τη μόνιμη αξιολόγηση.

 

Τώρα για τους ενεργειακούς επιθεωρητές, δεν ασχολήθηκα καθόλου, για να το λέτε πρέπει να υπάρχουν σοβαρά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

 

ας αντιγράψουμε κάτι που δουλεύει σε άλλες χώρες. Κάτι θα σκέφτηκαν για τους "γάτους" όπως τους περιγράφεις. ;)

 

Συνάδελφε nik mourouzis χαίρομαι που δέχεσαι ως βασικό εργαλείο τη μόνιμη αξιολόγηση.

 

 

εγώ δεν γουστάρω μόνιμη αξιολόγησή μου

μια ζωή θα δίνω εξετάσεις? δεν το γουστάρω

 

δεν λέω όχι όμως στην αξιολόγηση-έλεγχο των έργων μου

έκανα πατάτα τιμώρησέ με αυστηρά

μη με βάζεις όμως σε μια διαδικασία διαρκών εξετάσεων

αυτό δεν γίνεται πουθενά

 

αυστηροί έλεγχοι των μελετών που υπογράφουμε και των έργων που κατασκευάζουμε

 

τίποτα άλλο

τότε θα δούμε προκοπή

 

και ας κάτσει ο καθένας στη γωνιά του άμα δεν μπορεί

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε chrisven

 

ας βρεθεί ένας τρόπος λειτουργικός, δεν θα τα χαλάσουμε στη διαδικασία. Το θέμα είναι να μην αφεθεί το σύστημα εντελώς ανεξέλεγκτο.

 

Θα ψάξω να δω τι λέει το ΤΕΕ επι του θέματος, αν λέει δηλαδή.

 

Και εμένα μου τη δίνουν οι εξετάσεις. :smile:

Link to comment
Share on other sites

thesmeletes

Σε αλλες χωρες δουλεψε γτ απλα ειναι αλλες χωρες και οχι Ελλαδα...

Ειναι σα να λες οτι αντιγραφω το γερμανικο κανονισμο ΟΣ στην Ελλαδα....μα η Ελλαδα εχει και το σεισμο..Ελα μωρε τωρα...αφου στη Γερμανια δουλεψε, κατι ξερουν αυτοι....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο έρμος ο σεισμός terry είναι ένας λόγος παραπάνω να είμαστε ...Γερμανικότεροι των Γερμανών. ;)

 

Είναι πολύ σοβαρή υπόθεση για να τον περνάμε με τον κλασσικό ελληνικό γρα@@ρχιδέ τρόπο. :D

 

Ας πούμε ότι επέμεινα στο θέμα γιατί ήθελα να βάλω έναν προβληματισμό.

 

Πάντως για να μην ανησυχούν ορισμένοι, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα γίνει τίποτα από αυτά που προτείνω.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν γουστάρω μόνιμη αξιολόγησή μου

μια ζωή θα δίνω εξετάσεις? δεν το γουστάρω

 

δεν λέω όχι όμως στην αξιολόγηση-έλεγχο των έργων μου

έκανα πατάτα τιμώρησέ με αυστηρά

μη με βάζεις όμως σε μια διαδικασία διαρκών εξετάσεων

αυτό δεν γίνεται πουθενά

 

αυστηροί έλεγχοι των μελετών που υπογράφουμε και των έργων που κατασκευάζουμε

 

τίποτα άλλο

τότε θα δούμε προκοπή

 

και ας κάτσει ο καθένας στη γωνιά του άμα δεν μπορεί

 

Αν διάβασες καλά αυτά που έγραψα δεν μιλαώ για αξιοόγηση μέσω εξετάσεων (και εγώ έχω βαρεθεί τις εξετάσεις. Μίλησα για ξιολόγηση μέσω της πληρότητας των μελέτών και κατασκευών.

 

Επίσης όταν κάτι πάει λάθος ή όχι και τόσο σωστά δεν το αλλάζουμε όπως στην Ελλάδα κάνουμε συνήθως αλλά το διορθώνουμε σύμφωνα με την καινούργια εμπειρία.

 

Δεν παρεξηγήθηκα καθόλου παιδιά. Όλοι θέλουμε το ίδιο πράγμα καλύτερες συνθήκες εργασίας και καλύτερες αμοιβές. Ο καθένας έχει την γνώμη του και είναι σεβαστή.

Απλώς όποιος διαφωνεί μαζί μου κάνει λάθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με αφορμή αυτό και ειδικότερα το Άρθρο 16 θεωρώ πως στο άμεσο μέλλον θα γίνει κάτι ανάλογο και με τις άλλες μελέτες π.χ αρχιτεκτονικά , στατικά Η/Μ κ.τ/λ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.