Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

αν και δεν είναι και πολύ on topic αλλά αφού το θίξατε αυτό με το ΙΚΑ, πείτε μου αν η παρακάτω σκέψη είναι λάθος.

 

Αυτή τη στιγμή η ευθύνη των ενσήμων βαρύνει αποκλειστικά τον κύριο ιδιοκτήτη του έργου, είτε πρόκειται για μια επισκευή σε σπίτι είτε για ενέγερση νέας οικοδομής, ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει τα ένσημα σύμφωνα με τις ημέρες του καθενός που μετέχει στην οικοδομή.

 

Στις περιπτώσεις επισκευών σε σπίτι τις πιο πολλές περιπτώσεις ο ιδιοκτήτης ή αυτός που κάνει το διακανονισμό (μπορεί να μην είναι το ίδιο πρόσωπο, εγώ και η γυναίκα μου δλδ) δεν ξέρει ότι απαιτείται ΙΚΑ και μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος σε καταγγελίες, έχω ήδη μια τέτοια εκκρεμή υπόθεση.

 

Στην ανέγερση, συνήθως έχεις κάποιο επιβλέποντα ή εργολάβο των όλων εργασιών, ειδικά αν είναι και μακριά το ανεγειρόμενο κτίριο, και επαφύεσαι ότι θα στα πουν σωστά, και ότι δεν θα βρεθεί κάποιος να κάνει καταγγελία αργότερα ή δεν θα γίνει κάποιος έλεγχος επί του έργου.

 

Ολο αυτό το θεωρώ μεγάλο παραλογισμό. Αυτός που προωτίστως πρέπει να ενδαιφερθεί για την ασφάλιση του είναι ο ίδιος ο ασφαλιζόμενος, όπου είτε στη λογική του μεροκάματου είτε στη λογική των επιτηδευματιών θα πρέπει να έχει την κάρτα ασφάλισης του, όπου θα έχει φροντίσει να δηλώσει έστω και προυπολογιστικά ότι τον επόμενο μήνα ή εβδομάδα σκοπέυω να κάνω περίπου τόσα μεροκάματα στο τάδε έργο του τάδε ιδιοκτήτη, και να φέρει και υπογραφή του ιδιοκτήτη η κάρτα. Στο τέλος του μήνα γίνεται απολογισμός και καταγράφονται τα πραγματικά ημερομίσθια που έγιναν πάλι με υπογραφή των δύο, και ευθύνη του ασφαλιζόμενου να πάει στο ΙΚΑ και να πληρώσει τα ένσημα του. Επίσης θα μπορούσε σε έργα ανέγερσης νεών κτιρίων η υποχρέωση υπογραφής να μεταβιβάζεται στον εργοδηγό ή επιβλέποντα μηχανικό του έργου, ή έστω τον εργολάβο κάθε πακέτου εργασιών.

 

Σε περίπτωση ανασφάλιστου σε έργο (χωρίς την κάρτα του, η χωρίς να έχει πληρώσει τα ένσημα του) θα πρέπει απλά ο ίδιος ο εργαζόμενος να πηγαίνει αυτόφωρο. Ακούγεται ίσως τρελό αλλά αυτός είναι που πρέπει να ενδιαφερθεί για την ασφάλιση του. Φυσικά μπορεί να ισχυριστεί, και να έχει και δίκιο, ότι το αφεντικό ή ο ιδιοκτήτης τον εκβίασε να δουλέψει ανασφάλιστα. Εδώ αν απλοποιηθεί η διαδικασία και ξέρω ότι για οποιαδήποτε τεχνική δουλειά θα πρέπει να συνυπογράψω μια κάρτα που είτε προυπολογίζει ένσημα ή λέει ότι δεν απαιτούνται ένσημα και απλά πρέπει να βάλω πάνω την υπογραφή μου εγώ ή ο μηχανικός μου με εξουσιοδότηση, τότε δέχομαι και τη συνυπευθυνότητα του ιδιοκτήτη ή του μηχανικού.

 

τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Το πιο καλό νέο που άκουσα τα τελευταία χρόνια. Μακάρι οι αλλαγές να σταθούν αντάξιες των προσδοκιών μας.

Link to comment
Share on other sites

...

...τι λέτε;

 

 

Όλα προβλέπονται (και βιβλίο εργοταξίου είναι υποχρεωτικό να υπάρχει στην οικοδομή) και όλα μπορούν να γίνουν.

Αλλά και όλα μπορούν να βρεθούν τρόποι να παρακαμφθούν μέχρι τώρα.

Ένα ένα τα προβλήματα.

 

Πρώτο για εμένα στην παρούσα φάση να μη υπάρχει διαπλοκή μελετητή οικοδομικής άδειας με ελεγκτή οικοδομικής άδειας.

 

Δεύτερο να μη υπάρχει διαπλοκή στην πρόοδο εργασιών και στο τελικό νόμιμο κτίσμα.

 

Τρίτο και σημαντικότατο. Το κάθε ακίνητο να έχει την δική του ταυτότητα. Σαν ΑΦΜ.

 

Τέταρτο για να μπορούν να γίνουν όλα αυτά. Καθαροί κανόνες κανονισμών. Άνευ ερμηνευτικών και παραπομπών. Όλα σε ένα. Και ότι δεν εμπεριέχεται στο ΕΝΑ δεν ισχύει.

Ας το ενημερώνουν κάθε μέρα.

 

Πέμπτο αν και πάει μαζί με το τέταρτο. Στο διαδίκτυο όλοι οι όροι δόμησης, αρτιότητες και τα άπαντα (δασικές, αρχαιολογικές) που απαιτεί ένα τοπογραφικό διάγραμμα οικοδομικής άδειας για να μπορεί να γίνει η όποια μελέτη δόμησης.

 

********

 

Το πώς θα εισπράξει τα λεφτά του το ΙΚΑ ή η εφορεία με τα ΦΠΑ και άλλα δεν είναι δουλειά του μηχανικού, αλλά λογιστών ή διοικητικών υπαλλήλων.

Ας το λύσουν οι ειδικοί και όχι διαμέσου της οικοδομικής άδειας και κατ επακολουθία του μηχανικού έμμεσα.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το ΙΚΑ είναι ότι για άλλη μια φορά το κράτος ζει σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν , καθώς θεωρεί ότι ο ιδιοκτήτης προσλαμβάνει ημερομίσθιους εργάτες για να του κατασκευάσουν φέροντα οργανισμό από σκυρόδεμα , τοιχοποιίες , επιχρίσματα κλπ.

 

Στο αληθινό σύμπαν είναι εργολαβίες , όπου ο ιδιοκτήτης αφ'ενός δεν προσλαμβάνει εργάτες , αφ'ετέρου δεν ξέρει ούτε πόσοι ούτε πόσες μέρες δουλεύουν , και δεν τον νοιάζει αφού πληρώνει με το m3 ή το m2.

 

Στην πραγματικότητα ο ιδιοκτήτης αντε να πάρει κάνα δυο εργάτες για χαμαλοδουλειές 2-3 ημερών.

 

Oι περισσότεροι υπεργολάβοι μπετατζήδες , αν το ψάξετε θα δείτε , φαίνεται να έχουν ως βασική πηγή εσόδων την ...ενοικίαση ξυλείας , άσε που φοροδιαφεύγουν κάργα.

 

Μια λύση θα ήταν το έντυπο που υποβάλλουμε στην αστυνομία για την έναρξη εργασιών και το οποίο γράφει το όνομα του εργολάβου να προσκομίζεται και στο ΙΚΑ και στην εφορία με μετακύλιση της υποχρέωσης πληρωμής των ενσήμων στον έργολάβο (ή υπεργολάβο).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

avgoust

Με 50Ε ελαχιστη και κοντα 80Ε μεγιστη ασφαλιστικη εισφορα καλα κανουν και δεν πληρωνουν...

Ειλικρινα αν πληρωναν ολα τα μεροκαματα στο ΙΚΑ θα τους στοιχισει περισσοτερο απο την κατασκευη...

Και αν ολοι οι εργατες, τεχνιτες κτλ καταχωρουσαν ολα τα μεροκαματα που εχουν δουλεψει, στα 35χρονια χτιζουν ο καθενας μια ιδιωτικη κλινικη και πληρωνουν και τους γιατρους 5 ειδικοτητων για αλλα 10 χρονια...

 

Ειναι απαραδεχτα τα κοστη....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... Πίστεψέ με σε καμία περίπτωση δεν θέλω τον τύπο αυτό να παρεμβαίνει στις μελέτες μου γιατί πολύ απλά δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα να πάρω πάνω μου την ευθύνη της μελέτης που κάνω ο ΙΔΙΟΣ και υπογράφω!

Συμφωνοι, πες μου τώρα λοιπόν πως θα αντιμετωπίσεις την εξής περίπτωση:

 

Βεβαίωση περιγραμματος κτιρίου προ 55 και μάλιστα σε κτίριο του 35:

 

  • Πολοεδομία Αθηνών: δεν ζητά στατικό έλεγχο
    καλύπτεται με τεχνική έκθεση αυτοψίας
  • Πολεοδομία Περισσού: θέλει στατικό έλεγο (δηλαδή να εγγυηθούμε ως μηχανικοί πως το κτίριο του 35 αντέχει για άλλα 50 χρόνια)
    ακόμη διερευνούμε με ποιον αντισεισμικο κανονισμό θα μπορούσε αυτο να γίνει

όταν λοιπόν οριστούν εγγράφως η διαδικασίες και τα δικαιολογητικά και κωδικοποιηθει η νομοθεσία

 

συμφωνώ και επαυξάνω !!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία λες εσύ? Εμένα αυτό μου το ζήταγε ο στρατός για πρωην σταύλο νυν αποθήκη, όχι του 1935 αλλά του 1835(!!) με πεσμένη σκεπή..

Πάντως θα έπρεπε όλα τα υπάρχοντα να χρειάζονται στατικό έλεγχο. Γιατί να μην χρειάζονται? Και στο τέλος τέλος, αν δεν μπορείς να το εγγυηθείς, τι πας να φτιάξεις? Αν απλά νομιμοποιείς πάω πάσο, όμως κόσμος δεν θα μείνει μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα έπρεπε όλα τα υπάρχοντα να χρειάζονται στατικό έλεγχο. Γιατί να μην χρειάζονται? Και στο τέλος τέλος, αν δεν μπορείς να το εγγυηθείς, τι πας να φτιάξεις?

δεν φτιαχνω τίποτα, κάνω βεβαίωση νομιμου περιγραμματος

 

δηλαδή ξελασπώνω το κράτος που έχει χάσει τα αρχεία του

 

Αν απλά νομιμοποιείς πάω πάσο, όμως κόσμος δεν θα μείνει μέσα?

κόσμος θα μείνει !!

με τη διαφορά πως κόσμος θα μείνει και όταν υπάρχει αρχειο και τότε δεν το σκαλίζει κανείς :(

----

δεν με πειράζει να ζητήσουν στατική μελέτη, απλά θελω να το ξέρω πριν μπω στη διαδικασία να πάρω την ευθύνη

δε ζητώ κάτι παράλογο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.