Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

ρε παιδιά ποια κατάργηση των πολεοδομιών? επειδή θα πάνε στο δήμο και θα ονομαστούν Υπηρεσίες Δόμησης? και οι υπάλληλοι των πολεοδομιών εκεί θα μεταφερθούν..

τις αιτήσεις εκεί θα τις κάνουμε, τις μελέτες εκεί θα τις καταθέτουμε, εκεί θα εγκρίνονται, θα διορθώνονται κλπ κλπ, που η διαφορά δλδ?

ή μήπως νομίζεται ότι θα τακτοποιούνται όλα ηλεκτρονικά? πως να συνεννοηθείς ηλεκτρονικά με την υπάλληλο κ. Μαρία ετών 55 που με ψάχνει μια ώρα να βρει τον explorer στο desktop?

καλά όσο για τις 5 μέρες και τα σχετικά, τι να πω, ούτε μία στο εκατομμύριο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

AsiM, μακάρι να γινόταν αυτό που λές... φοβάμαι ότι θα σκορπίσουν οι υπάλληλοι σε διάφορες υπηρεσίες και θα καταντήσουμε να μας ελέγχουν οι μηχανικοί των δήμων, των τεχνικών υπηρεσιών... και καλά σε δήμους που ήδη έχουν πολεοδομίες, δεν θα αλλάξει τίποτα, πράγματι, αλλά στον δικό μου που δεν είχαμε ποτέ και τίποτε... το εννοώ, ποτέ και τίποτε... τί θα γίνει δεν ξέρω.

 

Για να μην αναφέρω τα περί ηλεκτρονικής υποβολής και αλληλογραφίας....

Δεν υπάρχει τίποτα!!! ούτε εξοπλισμός, ούτε λογισμικό, ούτε γνώσεις...

Επίσης, ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι δεν θα προβλέπεται έλεγχος της νομιμότητας του λογισμικού κατά τη κατάθεση των σχεδίων ή των μελετών.

Link to comment
Share on other sites

..εμενα γιατι κατι μου λεει εκει περι διακεκριμενοι Αρχιτεκτονες οτι θα μπουν κομματικα στελεχη κλπ κλπ? ..με βρισκει αρνητικο στο σημειο που οι αιτησεις δεν γινονται ηλεκρονικα ποτε περιμενουν να εξιχρονιστουν το 2050?

Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το ΙΚΑ είναι ότι για άλλη μια φορά το κράτος ζει σε ένα άλλο παράλληλο σύμπαν , καθώς θεωρεί ότι ο ιδιοκτήτης προσλαμβάνει ημερομίσθιους εργάτες για να του κατασκευάσουν φέροντα οργανισμό από σκυρόδεμα , τοιχοποιίες , επιχρίσματα κλπ.

 

 

 

Μια λύση θα ήταν το έντυπο που υποβάλλουμε στην αστυνομία για την έναρξη εργασιών και το οποίο γράφει το όνομα του εργολάβου να προσκομίζεται και στο ΙΚΑ και στην εφορία με μετακύλιση της υποχρέωσης πληρωμής των ενσήμων στον έργολάβο (ή υπεργολάβο).

 

:shock: χαχαχα ! :confused:..αυτα τα πργματα δεν νομιζω να γινονται εδω στην Ελλαδα ..εδω εξαλου ειμαστε προηγμενο κρατος ....στην Αμερικη προσπαθουν να βρουν τροπο να πανε στον Αρη και εμεις εδω ..προσπαθουμε να δουμε τι θα κανουμε με το ΙΚΑ ,τους δημοσιους υπαλληλους και την βουλευτικη ασυλία! ;)

 

..κατι αλλο οποιος ξερει ας απαντησει ....ουσιαστικα τωρα πληρωνόμαστε για μελετη και επιβλεψη ....στο μελλον θα πληρωνόμαστε μονο για μελετη; χανουμε ουσιαστικα το 50% των χρηματων;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω τις ανησυχίες κάποιων και τις καταγραυγές τους σε οποιαδήποτε μεταρύθμιση εκσυχρονιστική!

Επιτέλους ο μηχανικός να γίνει ο κύριος της οικοδομής και όχι έρμαιο στα χέρια των μεγαλοπολεοδόμων , εργολάβων , μαστόρων και ιδιοκτητών!

Επιτέλους αξιολόγηση όλων και όχι συντεχνιακοί καυγάδες για τα κατοχυρωμένα δικαιώματα που στις μέρες μας δεν έχουν καμία πρακτική αξία πλεόν στην αγορά!

Πιστοποίηση όλων των τεχνικών επαγγελμάτων από καλουπατζίδες,πλακατζίδες σοφατζίδες ,υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους μέχρι τους μηχανικούς.

Πηγαίνουμε στις πολεοδομίες και νομίζουμε ότι είμαστε στο σχολείο! Οχί τόσο παχία αυτή την γραμμή , εδώ σβήσε την διάσταση και βάλτη εδώ σου λέει ο ελεγκτής, και στην κατασκευή γίνεται πάρτυ, κάνει ο καθένας ότι του γουστάρει!

Μελέτες του κ.........λου..... στα περισσότερα ιδιωτικά έργα!

Ας μου απαντήσει κάποιος πόσες μελέτες του φακέλου γίνονται πράξη.Ούτε καν η στατική μελέτη πολλές φορές.Τα δε Η/Μ έιναι χαρτία για την τουαλέτα.Ας μου απαντήσει κάποιος σε τι ποσοστό τηρούνται τα Η/Μ στην κατασκευή? Καμία πρακτική εφαρμογή.

(Με εξαίρεση τα σοβαρά έργα που κάνουν μεγάλες εταιρίες).

Έχει γίνει ο μηχανικός δικηγόρος,έμπορος και διεκπεραιωτής φακέλων!

 

Φίλε μου είπες όλη την αλήθεια. Είχαμε χάσει την ουσία με τις ατέρμονες διαδικασίες και τις διάφορες λόξες των ελεγκτών.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γραφτεί εδώ τόσο ωραίες και τόσο χρήσιμες απόψεις! Αν το υπουργείο άνοιγε αυτό εδώ το thread πριν το σχέδιο νόμου και λάμβανε υπόψιν όλα αυτά που γράφουμε -που έχουν βγει απ'την πράξη- τα πράγματα θα γίνονταν πολύ καλύτερα. Το ότι το σχέδιο νόμου συντάχθηκε σε συννενόηση με το ΤΕΕ δεν είναι η πανάκεια. Αν όποιος νομοθετεί δεν έχει βρεθεί ποτέ στην από εδώ μεριά του πάγκου θα συντάσει συνεχώς ανεφάρμοστα και ημιτελή κείμενα. Δεν χρειαζόταν παρά να διαβάσει όσα γράφονται εδώ. Τουλάχιστον σκιαγραφούν τα...κακώς κείμενα του θέματος. Το ότι η άδεια θα βγαίνει σε 2 μέρες εμένα μου ακούστηκε πολύ...marketing. Δεν χάλασε ο κόσμος αν βγει σε 2 ή σε 10 μέρες. Να μπει επιτέλους ο μηχανικός στη θέση που πρέπει. Στην κορυφή της πυραμίδας. Ναι, να είναι υπεύθυνος. Αλλά τι γίνεται με την υπόλοιπη πυραμίδα? Με τα υπόλοιπα? Το ΙΚΑ? Τα συνεργεία και την πιστοποίησή τους? Η λέξη "υπεύθυνος" είναι η λέξη για το "αυτός που κάνει κουμάντο", ο καπετάνιος. Στο πλοίο ο καπετάνιος κάνει κουμάντο, όχι ο ιδιοκτήτης, ούτε ο επιβάτης που πλερώνει το εισητήριο. Όταν ο μηχανικός δει παγωνιά, ε, δεν θα σοβατίσουμε κύριε ιδιοκτήτη! Όταν αργήσει η βαρέλα με το μπετό και είναι Ιούλιος, ε, να πάει πίσω. Στην Ελλάδα τον μηχανικό τον είχαμε να είναι υπεύθυνος ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ αν γίνει ζημιά. Όχι κύριε! Οι ιδιοκτήτες στην Ελλάδα είναι έτομοι να αναλάβουν το πολλαπλάσιο κόστος όταν τα πράγματα γίνονται σωστά-όπως ορίζει ο μηχανικός? Η'..."τι σε νοιάζει εσένα αφού δικό μου είναι/εγώ πληρώνω?"...Υπάρχει μεγάλο κενό στο θέμα των συνεργείων. Να πιστοποιηθούν, να είναι συγκεκριμένος ο ρόλος και οι ευθύνες τους. Ωραία, εγώ είμαι υπεύθυνος -μελετητής ή επιβλέπων- αλλά αυτός είναι στον 5ο, έξω στη σκαλωσιά και κλείνει την τρύπα που είχε αφήσει για να στηρίξει τη σκαλωσιά του. Η αποκλειστική ευθύνη έπρεπε τώρα ειδικά να συνοδευόταν από κατοχυρωμένες ελάχιστες αμοιβές, σωστά διαβαθμισμένες. Έχει και τα καλά του αλλά ξεκίνησε να δημιουργείται ερήμην τόσων πολύτιμων,εφαρμόσιμων,ζωτικών και καλόπιστων κριτικών.

Link to comment
Share on other sites

AsiM, μακάρι να γινόταν αυτό που λές... φοβάμαι ότι θα σκορπίσουν οι υπάλληλοι σε διάφορες υπηρεσίες και θα καταντήσουμε να μας ελέγχουν οι μηχανικοί των δήμων, των τεχνικών υπηρεσιών... και καλά σε δήμους που ήδη έχουν πολεοδομίες, δεν θα αλλάξει τίποτα, πράγματι, αλλά στον δικό μου που δεν είχαμε ποτέ και τίποτε... το εννοώ, ποτέ και τίποτε... τί θα γίνει δεν ξέρω.

 

Για να μην αναφέρω τα περί ηλεκτρονικής υποβολής και αλληλογραφίας....

Δεν υπάρχει τίποτα!!! ούτε εξοπλισμός, ούτε λογισμικό, ούτε γνώσεις...

Επίσης, ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ότι δεν θα προβλέπεται έλεγχος της νομιμότητας του λογισμικού κατά τη κατάθεση των σχεδίων ή των μελετών.

 

 

Λυση: αξιολογηση των υπαλληλων (σας ακουω να γελατε) οποιος δεν ανταποκρινεται στις νεες καταστασεις, μεταταξη (ας παει και στο δημοτικο κινηματοθεατρο να κοβει εισιτηρια δεν με πολυενδιαφερει) ή συνταξη και 10προς1

 

 

εξοπλισμος κλπ και εκει υπαρχει λύση τους βάζεις να δουλεψουν απογευμα στα εργαστηρια πληροφορικης στο κοντινοτερο σχολειο

 

για το λογισμικο νομιζω οτι ειναι θεμα ΣΔΟΕ

 

------------------------------------------

 

δεν καταλαβαινω αυτο που λετε να πιστοποιηθούν τα συνεργεία ???

τι εννοείτε να έχει ο εργάτης πτυχίο εργάτη ?

ποιος θα του το δώσει?

 

----------------------------------------------

 

υπεύθυνος δεν γίνεται κάποιος με νόμο είναι στοιχείο του χαρακτήρα του

 

--------------------------------------------

 

οι ελάχιστες αμοιβές τι σχέση έχουν με την ευθύνη ??

 

Για μένα υπεύθυνος νομικά θα έπρεπε να είναι αυτός που κάνει τον ταρζαν και να λέει: άκου μάστορα επειδή εγώ έχω ακροβατικές ικανότητες και θα τις χρησιμοποιήσω για να βγει η δουλειά πιο γρήγορα θέλω 5% περισσότερα και αν πέσω έπεσα

 

εννοείται βέβαια τον ταρζάν εντός νομοθεσίας περί ασφάλειας σε εργοτάξιο

Link to comment
Share on other sites

@st2 : Πιστοποίηση συνεργείων και υλικών. Ενα καυτό θέμα και πράγματι όχι εξ ολοκλήρου ορισμένο.Αλλά δεν αναφέρεται στον εργάτη... αναφέρεται στον υπεύθυνο του συνεργείου που θα αναλάβει το Χ κομμάτι της κατασκευής. Αυτός ως πρόσωπο ή εταιρία θα πρέπει να ορίζεται ως συνυπεύθυνος, να έχει κάποια πιστοποίηση, όχι πτυχίο, κάτι σαν σεμινάριο, κάτι σαν επιμόρφωση κλπ... ώστε να θεωρείς ένα αριθμό ελάχιστης γνώσης ως δεδομένο.

Εγώ το εύχομαι αν και το θεωρώ δύσκολο... Αλλά πάλι, δεν είναι και το πρώτο σε προτεραιότητα θέμα... Το πιο κρίσιμο σημείο είναι η συνυπευθυνότητα... όχι να το παίζει βλάκας στα δύσκολα και να βγάζεις εσύ το φίδι από τη τρύπα!

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι το θεμα εδω ειναι η διαδικασια εκδοσης της ΟΑ...

Αφου τις ευθυνες τις εχουμε και τωρα..

Ας γλιτωσουμε τουλαχιστον το πηγαινε - ελα...

Το αυτονοητο δλδ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.