Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πολεοδομίες τέλος?


Alessio

Recommended Posts

JTB

συνυπευθυνότητα;;;

 

σε εποχές που πινεις νερό σε πλαστικό μπουκαλακι διπλα από πηγη και σου κλέβουν το μπουκαλακι....

 

 

----------------

ο houlio λέει μια τεράστια αλήθεια :

Έχει γίνει ο μηχανικός δικηγόρος,έμπορος και διεκπεραιωτής φακέλων!

 

αλλά εδώ έχω να επισημάνω το εξής:

 

εμείς φταίμε (ως πλειοψηφια μιλάω καιω και χλωρα και ξερά)για αυτό γιατί κάποια στιγμή δεν θέλαμε να είμαστε μηχανικοί αλλά έμποροι

 

 

το έχω γράψει και σε άλλα ποσταρίσματα σε αλλα θεματα

 

κατάργηση πολυνομίας

(πχ άσε με ησυχο κράτος είμαι αρχιτέκτονας και τιμάω το πτυχίο μου και ξέρω πως θα φτιαξω μια καλή και ανθρωπινη πολυκατοικία)

 

διαχωρισμός εμποριου και μηχανηλικιου

(πχ τελειώνει η κατασκευή περναει οποιος πρεπει την θεωρει και δινει το πιστοποιητικο του η κατασκευή παίρνει και ένα α/α και πλεόν αντιμετωπίζεται ως προϊόν

χάλασε παίρνεις τον κατασκευαστή τηλεφωνο

συνειδητοποιείς οτι ο τάδε κατασκευαστής φτιάχνει ελαττωματικά προϊόντα καταγγελία)

 

 

--------------------------

 

δεν νομίζω να γλιτωσουμε terry τα περαδωθε

 

μην ξεχνας υπάρχουν και φωτοτυπαδικα που πρεπει να κάνουν τζιρο :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Αν δεν υπάρξει απλοποίηση της νομοθεσίας δεν μπορεί να γίνει τίποτα...εκτός και αν και με το νέο νόμο όταν λέει έλεγχο διαγράμματος κάλυψης και τοπογραφικού υποννοεί τον έλεγχο κατα ΓΟΚ όπως γίνεται και σήμερα.Αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ πως θα γίνετε ο έλεγχος της οικοδομής από κάποιον άλλον ιδιώτη μηχανικό.Υποθέτω όλοι μας έχουμε κατα νου πολλές περιπτώσεις που το διάβασμα της νομοθεσίας δεν αρκούσε και απευθυνόμαστε σε συναδέλφους και σε πολεοδομίες για να βγάλουμε άκρη σε μπερδεμένα οικόπεδα και σε νόμους που αλληλοεπικαλύπτονται....άλλωστε μια ματιά στις συζητήσεις της παρούσης ιστοσελίδας το αποδεικνύει περίτρανα...

 

Όποιος θέλει να νομοθετήσει ουσιαστικά ας ξεκινήσει από εκεί αν η πραγματική του πρόθεση είναι να κάνει κάτι καλό......

 

Πόσο δύσκολο είναι π.χ. να θεσμοθετηθεί ένας επιτρεπόμενος όγκος κτιρίου ανά οικόπεδο και ότι είναι εκεί να μετράει στη δόμηση χωρίς σκαλίτσες - προεξοχές κλπ κλπ κλπ

 

Αν δεν γίνει κάτι προς αυτή την κατεύθυνση μπορώ να φανταστώ πολλά τραγελαφικά σενάρια κατά τον έλεγχο του κτιρίου από τον τρίτο μηχανικό....

 

Άραγε ο ελεγτής μηχανικός θα ελέγχει και τις μελέτες; πχ τι συντελεστή ενδοτικότητας έβαλες στο κτίριο;

 

Ας ευχηθούμε να μην είναι έτσι....η πρώτη εντύπωση που αποκόμισα πάντως διαβάζοντας το προσχέδιο νόμου είναι πως πρόκειται για μια ακόμα φορά κάτι πρόχειρο καλυμμένο πίσω από βαρύγδουπες λέξεις...(π.χ. κατάργηση πολεοδομιών - επαε - άδεια σε 3 μέρες κλπ)

 

Βέβαια αυτά τα βαρύγδουπα είναι πολύ "πιασάρικα" στα κανάλια και είναι από μόνα τους πρωτοσέλιδα εφημερίδων...άραγε πίσω από αυτά υπάρχει και η αντίστοιχη δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μου έχει ξεφύγει στην ανάγνωση αλλά θα σας πω τον προβληματισμό μου.

Πως και από ποιον θα επιλέγεται ο ελεγκτής δόμησης;

Θα επιλέγεται από τον κύριο του έργου ή θα ορίζεται με κάποια διαδικασία;

Θα έχει δικαίωμα άρνησης ελέγχου για κάποιο κτίριο; (μπορεί να είναι μαλωμένος με τον μηχανικό/ιδιοκτήτη)

Θα συνεχίσει να ασκεί το επάγγελμα του ελεύθερου επαγγελματία μηχανικού;

Ποιος θα τον πληρώνει και πως;

Ποιος θα ελέγχει τον ελεγκτή δόμησης;

 

Και ξαναρωτάω μήπως κάποιος συνάδελφος το έχει δει. Υπάρχει δημόσια διαβούλευση για αυτό το θέμα ή τους πήρε το ποτάμι των μεταρρυθμίσεων;

Link to comment
Share on other sites

H οποία για κάποιο λόγο πλέον περιγράφεται μαζί με τις διαδικασίες ελέγχου και κατά τη κατασκευή.... δεν είναι άσχετο λοιπόν...

Κανείς δεν θέλει να πηγαινοέρχεται αλλά όχι και να είμαστε όμηροι της πολυνομίας και των αντιφατικών διατάξεων και μάλιστα με τον πέλεκυ της ποινής μέχρι και αφαίρεσης αδείας!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ετσι και εφαρμωστει κατι τετοιο θα γινεις της κακομηρας .....δεν ειμαι υπερ της γραφιοκρατιας αλλα θα ψαχνω εγω πελατολογιο και θα δινω τις επιβλεψεις σε τριτους ....στο τελος καταληγουμε στο ''Να καει ..να καει το μπου$$λο η Βουλη''' ...το εχω ξανα πει πως οσο ποιο γρηγορα εφαρμωσουν ολες αυτες τις νομοθεσιες-προσχεδια νομου τοσο ποιο γρηγορα θα ανατραπουν ....δεν ειναι η φορολογιση που θα μας επιβαλουν τελικα αυτη που θα φερει τα πανω κατω ...αλλα η ανικανοτητα τους να εξιχρωνισουν το ''ριμαδι'' το συστημα και να γινει ανταξιο των προσδοκιων μας ....συζηταω απο το μεσημερι με συναδελφους για το συγκεκριμενο θεμα και ολοι γελανε ....στην τελικη ο Σιφουνακης ειναι υπουργος τυπου Μαγγινα ..δεν θελω πω περισοτερα ..αυτος θα φερει την καθαρση στις πολεοδομιες? ...νυχτα θα φυγει και αυτος:mrgreen::mrgreen:

 

...αρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ ...τελικα οι Ελληναραδες ειναι στα υπουργεια και οχι εξω οπως μα λενε οι πολιτικοι ....καντε προγραματισμο σωστο ..γιατι θα σας παρει και θα σας σηκωσει

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω!

 

Και πώς θα εξασφαλιστεί η συμμετοχή των τεχνολόγων;;;

 

Που είστε συνάδελφοι!!!.... πλακώνεστε με τους ΠΜ, ΑΜ κλπ και τώρα που επίσημα το κράτος θα σας κόψει και τα ελάχιστα που έχετε, δεν έχετε σχόλιο;;;

 

Αν νομίζετε ότι έχει κομμάτι της πίτας και για εμάς στο σχέδιο αυτό, γελιέστε!

 

ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Και με τις άδειες που θα είναι τότε στη διαδικασία έκδοσης τι θα γίνει? ακόμη μεγαλύτερο ερωτηματικό τι θα γίνει με τις άδεις που έχουν εκδοθεί αλλά δεν έχουν αρχίσει οι εργασίες? Αν ο πελάτης έχει πληρώσει είδη επίβλεψη τι θα γίνει? Ποιος θα επιβλέψει?θα πρέπει να ξαναπληρώσει γιατί για να δώσει ο μηχανικός τα λεφτά πίσω λίγο δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.