Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιδοτούμενα προγράμματα LEADER


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος πόσο χρεώνεται η ετοιμασία φακέλου υποψηφιότητας σε επιδοτούμενο πρόγραμμα Leader από διπλωματούχο μηχανικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα είδα την ερώτησή σου! Δεν ξέρω αν σ' ενδιαφέρει ακόμα η απάντηση...

 

Οι χρεώσεις του μηχανικού γίνονται κανονικά με τα τιμολόγια του ΠΔ. Δηλαδή τι θα φτιάξεις; τοπογραφικά; αρχιτεκτονικά σχέδια; Όλα κανονικά. Τώρα υπάρχει ένα πρόβλημα με την τιμολόγηση. Δηλαδή, συνήθως τα

προγράμματα δεν επιδοτούν τιμολόγια που έχουν κοπεί πριν την υποβολή του φακέλου. Με λίγα λόγια, ΔΕΝ πρέπει να κόψεις τιμολόγιο για να μπορέσει να το επιδοτηθεί ο πελάτης...

 

Για τα υπόλοιπα του φακέλου (προυπολογισμοί, εξοπλισμοί κλπ) δεν ξέρω ανάλογα με την δουλειά που θα κάνεις. Εγώ συνήθως συνεργάζομαι με γραφείο που αναλαμβάνει την σύνταξη των οικονομικών στοιχείων του φακέλου. Έτσι, εγώ συντάσσω μόνο τον προυπολογισμό πρακτικά για τον οποίο δεν ζητάω εξτρά χρήματα (κάτσε να πληρωθούμε τα σχέδια...)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα. Τι χρειαζεται αρχικα για την καταθεση φακελου (οινοποιειο) για να μπει καποιος επαγγελματιας στο προγραμμα leader;;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Σε πινακα τιμων μοναδων εργασιων για LEADER εχει πχ

κατ αποκ 1.πληρες σετ λουτρου και σετ WC.

Εγω θα κανω αντρικες και γυναικιες τουαλετες γυμναστιριου που θα ειναι συνολο 5 λεκανες!! και 5 ντουζ...τι θα πρεπι να βαλω στον υπολογισμο του πινακα?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλεις 5 σετ κατά την γνώμη μου. Αν είναι να στο κόψουν, θα στο κόψουν....αλλά αν δικαιολογείται από τα σχέδια....ΟΚ!

Link to comment
Share on other sites

οκ. ευχαριστω.

1. Γνωριζει καποιος πως γινετε ο ελεγχος τον επιμετρησεων απο το leader. Δηλαδη εχω εργασιες που ειτε δεν μπορουν να φανουν πχ βοθρος ή καθαιρεση παλιου επιχρισματος ...ειτε δεν μπορουν να μετρηθουν πχ πολλα τμηματα διαφορετικα βερνικοχρωματισμων ξυλινων επιφανειαων.

Σου ελεγχουν μετρωντας τα ή ερχονται και ενδεικτικα βλεπουν?

2. επισης οταν εχω εργασιες που δεν υπαρχουν στον πικανα εργασιων τους ...τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Στις επιμετρήσεις θα βάλεις π.χ. Βόθρος 1 τμχ Διαμέτρου Χ & Ύψους Χ.

Ίσως σου ζητήσουν να το δείξεις και σε επιμετρητικό σχέδιο, σε ένα διάγραμμα κάλυψης.

Το ότι δε μπορούν να το δουν είναι δικό τους θέμα, αλλά για καλό και για κακό βγάζεις και μία φωτό πριν καλύψεις.

Τώρα για τα βερνίκια κτλ δε ξέρω πως μπορούν να επιμετρηθούν.

 

Προσθέτεις μία εργασία στο τέλος της ανάλογης κατηγορίας. Καλό θα είναι να κάνεις και μία ερώτηση πρώτα για το αν θα στο 'περάσουν΄.

Link to comment
Share on other sites

Σε προγραμμα LEADER μου ειχαν βγαλλει το λαδι στις επιμετρησεις.

140τμ συμβατικο κτηριο και εκανα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ 35-40 σελιδες επιμετρησεις.

 

Δεν ξερω αν ειναι γενικο το φαινομενο, αλλα σε ΕΣΠΑ, Αναπτυξιακο, Επενδυτικο του Υπ. Γεωργιας κτλ, δεν ειχα τετοιο προβλημα.

 

 

Τώρα για τα βερνίκια κτλ δε ξέρω πως μπορούν να επιμετρηθούν.

 

 

Μπορουν, μπορουν....

πχ σε ξυλινη στεγη: επιφανεια πετσωματος  και ενα-ενα τα ζευκτα (ευτυχως ηταν μονορριχτα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος φτιάχνει νοικιαζόμενα με Leader. Του έχουν αλλάξει τα φώτα με τα τιμολόγια και τις επιμετρήσεις.

 

Πρέπει να κάνει καταστάσεις, να μαζεύει τα τιμολόγια, να ελέγχει αν είναι σωστά κομμένα ή αν θέλουν διόρθωση (να είναι αναλυτικά το τι αφορά το τιμολόγιο), κτλ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.