Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιδοτούμενα προγράμματα LEADER


Recommended Posts

Σε προγραμμα LEADER μου ειχαν βγαλλει το λαδι στις επιμετρησεις.

140τμ συμβατικο κτηριο και εκανα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ 35-40 σελιδες επιμετρησεις.

.......

Μπορουν, μπορουν....

πχ σε ξυλινη στεγη: επιφανεια πετσωματος  και ενα-ενα τα ζευκτα (ευτυχως ηταν μονορριχτα)

 

επειδη για να εγκριθεις πρεπει να εχει κανει τις επιμετρησεις του προυπολογισμου για να δουν τι κουρπανα θα σου δωσουν...αναρωτιεμαι αν υπαρχει διαφορα με την πραγματικοτητα ....τοτε μπορεις να αλλαξεις τα πχ μετρα?

Παραδειγμα: τους δινω τωρα με την αιτηση 100τμ πλακες καρυστου...αλλα τελικα ειναι 110τμ (ειτε τα ανακλυψα εγω-ειτε αυτοι οταν ηρθα να το δουν) μπορει να αλλαξει ο προυπολογισμος. Το τελικο ποσο? ή οπως αναφερεις για τα ζευκτα...στο βερνικομμα αν κατι εχω λαθος..μπορει να αλλαχτει μετα?

 

 

Ένας φίλος φτιάχνει νοικιαζόμενα με Leader. Του έχουν αλλάξει τα φώτα με τα τιμολόγια και τις επιμετρήσεις.

Πρέπει να κάνει καταστάσεις, να μαζεύει τα τιμολόγια, να ελέγχει αν είναι σωστά κομμένα ή αν θέλουν διόρθωση (να είναι αναλυτικά το τι αφορά το τιμολόγιο), κτλ.

πιστευω ολα αυτα μετα την εγκριση και μετα τον προυπολογισμο.

Εστω οτι του εγκριθηκε 100.000 για τα ενοικιαζομενα συμφωνα με τις επιμετρησεις του......μετα ειδε οτι τελικα ξεχασε ή δεν μετρησε σωστα ή βγηκαν και αλλες εργασιες...και το κοστος εφτασε 110.000 τι γινεται? αλλαζει τον προυπολογισμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τότε μιλάμε για ΠΡΟμετρήσεις!

 

Ναι, μπορούν να αλλάξουν και οι ποσότητες αλλά και οι τιμές ανά μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο εγκεκριμένος προϋπολογισμός του έργου δεν μπορεί να αλλάξει όμως,τουλάχιστον στο ΕΣΠΑ που γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ασφαλως και μπορει να αλλαξει αλλα μονο προς τα κατω, στα περισσοτερα προγραμματα.

Καποια προγραμματα, βλ αναπτυξιακος, προβλεπουν και αυξηση προυπολογισμου, πχ λογω αυξησης τιμων, απροβλεπτα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με πληροφορησαν οτι μπορει να αλλαξει αλλα μονο προα τα κατω.

Επομενως τι κανω βαζω εργασιες παραπανω απο αυτες που εχω υπολογισει? Κια τις εργασιες που δεν μπορω να προβλεψω?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προς τα πάνω εννοούσα.Φυσικά και προς τα κάτω επιτρέπεται στο ΕΣΠΑ.

Δυστυχώς πρέπει να τα προβλέψεις όλα από πριν.

Όλα πάνε βάσει οδηγού προγράμματος!

Link to comment
Share on other sites

Και στο leader το ίδιο ισχύει.

 

Αν ξεπεράσεις τον αρχικό προϋπολογισμό την διαφορά την βάζεις από την τσέπη σου.

Αν πέσεις κάτω από τον αρχικό προϋπολογισμό τότε χάνεις το αντίστοιχο ποσοστό της επιδότησης.

Υπάρχει δυνατότητα μεταφοράς τμημάτων του προϋπολογισμού από μια κατηγορία σε άλλη αν το τεκμηριώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ναι. Το ποσο της συνολικης δαπανης του αρχικου προυπολογισμου δεν αλλαζει προς τα πανω. Το ποσο της καθε δαπανης αλλαζει και προς τα πανω. Αφου φυσικα αφαιρεθει απο καποια αλλη. Στην αναπτυξιακη εδω, επιτρεπουν να αλλαξεις την καθε κατηγορια μονο μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.