Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου. Διευκρίνηση σχετικά με το 1,5


jd

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη διαμόρφωση του περιβάλλοντος χώρου. Η νομοθεσία αναφέρει οτι μπορείς να κινηθείς συν πλην 1,5 μετρα. Η ερώτηση είναι η εξής μπορείς εκατέρωθεν μιας νοητής γραμμής από τη μια πλευρά μπαζώσεις 1,5 από το φυσικό και από την άλλη να αφαιρέσεις έδαφος κατα 1,5 μέτρα. Με αυτόν τον τρόπο προκύπτει τοιχείο ύψους 3 μέτρα. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Στις διαμορφώσεις εδάφους επιτρέπεται η δημιουργία επιπέδων με μέγιστο ύψος 1,5μ απο το φ.ε. και πλάτος > 5μ (για εκτός σχεδίου). Δεν μπορείς να έχεις μεγαλύτερο ύψος εκτός και αν στο επιτρέψει η ΕΠΑΕ για ειδικούς λόγους (δλδ φέξε μου και ...γλ...). Για να ξεμπερδεύεις, επειδή ο ορισμός του φ.ε. είναι χύμα, συνήθως παραμυθιάζεις τη γραμμή εδάφους στις τομές-όψεις με προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Τη διαμόρφωση 1,5 μετρα απο το φυσικό έδαφος με πλατος τη γνωρίζω. Η απορία είναι ότι αν εκμεταλλεύτουμε το γραμμα του νόμου, σε κάποια σημεία μπορούν να προκύψουν πλατώματα με υψομετρική διαφορά 3 μέτρα. Επιτρέπεται κάτι τέτοιο? Για διευκόλυνση επισυνάπτω σχέδιο.

Το πρόβλημα προκύπτει γιατί κατεβάζω δόμηση σε ένα μέρος της πρόσοψης του υπογείου. Και για να μπορέσω να έχω πρόσβαση στο υπόγειο πρέπει να έχω μια τομή ανάλογη αυτής που επισυνάπτω.

drawing1_model_1_182.pdf

Link to comment
Share on other sites

Με το γράμμα του νόμου, επιτρέπεται αυτό που δείχνεις. Από την άλλη υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρεται στο άρθρ. 17, και λέει ότι η διαμόρφωση εδάφους γίνεται για να προσαρμοσθεί το κτίριο στο έδαφος και όχι το αντίστροφο. Βλέπω μπλέξιμο. 'Αλλη εγκύκλιος πάλι λέει ότι κατασκευή τοπικής ράμπας ή σκάλας πρόσβασης στους υπόγειους χώρος, επιτρέπεται χωρίς να ''χάνει'' ο χώρος αυτός την ιδιότητα του υπογείου μετρώντας το ύψος από την στάθμη που καταλήγει η ράμπα ή η σκάλα μπροστά στην πόρτα του υπογείου. Προφανώς πρόκειται για εξωτ. σκάλα-ράμπα πρόσβασης στον ακάλυπτο. Τι να πώ, δεν ξέρω αν βοήθησα...ως συνήθως γίνεται αχταρμάς με την νομοθεσία, πρέπει να είσαι μέντιουμ!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ SIRADRAB για την αμεσότητα της απάντησης. Θα κάνω μια προσπάθεια να χρησιμοποιήσω το νόμο ευνοϊκα, μιας και στην προκειμένη περιπτωση δεν μπορώ να βρω μια άλλη λύση που να επιτρέπει πρόσβαση στον κάτων όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Από τη δική μου εμπειρία αυτό που δείχνεις δεν επιτρέπεται.

 

Όπως είπαν και πιο πάνω το κτίριο προσαρμόζεται στο οικόπεδο. Η εξάντληση των 1,50 μ χρησιμοποιείται εφόσον είναι αναπόφευκτο πχ λόγω επικλινούς οικοπέδου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια σε όλους,

έχω ένα οικόπεδο με μια συνολική υψομετρική διαφορά 70cm. Θέλω να διαμορφώσω το έδαφός στο 1,00m (από τη στάθμη του δρόμου-χαμηλότερο σημείο του οικοπέδου) και να υπερυψώσω το υπόγειο κατά 1,5m από το ΔΦ.

Προκύπτει μπαζωμένη βεράντα για την πρόσβαση στην είσοδο του κτιρίου που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κτιρίου. Αυτή μπορεί να ξεπεράσει σε ύψος το 1,5m από τη στάθμη του δρόμου? Για παράδειγμα θα με βόλευε να είναι στο +2,50m, που είναι το επίπεδο του ισογείου μου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα να βάλεις μία τομή εδώ για να δούμε, μήπως μπορέσουμε να καταλάβουμε ακριβώς πάνω στο σχέδιο τι θες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.