Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαστάσεις λεβητοστασίου


kongeo

Recommended Posts

Συγνώμη για τον τίτλο του θέματος που δεν είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικός αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

 

Πρέπει να τοποθετήσω έναν λέβητα 20.000 θερμίδων σε ένα λεβητοστάσιο διαστάσεων 2,25Χ1,65. Τοποθετώντας έναν κανονικό λέβητα και μία δεξαμενή 500lt ο συγκεκτριμένος χώρος δεν επαρκεί (σύμφωνα με τις ελάχιστες αποστάσεις που πρέπει να έχει ο χώρος γύρω από τον λέβητα και την δεξαμενή πετρελαίου).

 

Οπότε:

1. Υπάρχει κάποιο compact σύστημα που να χωράει το σύστημα λέβητας-δεξαμενή σε χώρο 2,25x1,65;

2. Μπορώ μέσα στο λεβητοστάσιο να βάλω μόνο το λέβητα και τη δεξαμενή έξω από το λεβητοστάσιο; Π.χ να είναι υπόγεια (θαμμένη) στην αυλή δίπλα από το λεβητοστάσιο

3. Καθώς πρόκειται για καινούργια οικοδομή (μεζονέτα με ημιυπόγειο-ισόγειο-α' όροφο και στέγη) και το λεβητοστάσιο είναι σε χωριστό χώρο δίπλα από το ημιυπόγειο μπορώ να αυξήσω τις διαστάσεις του χώρου που προορίζεται για λεβητοστάσιο. Σε αυτή τη περίπτωση οι διαστάσεις του χώρου λεβητοστασίου-δεξαμενής καυσίμου μετράει στο συντελεστή δόμησης και στον συντελεστή κάλυψης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι διαστάσεις!!!!

 

ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ: 3046/304/89

 

2.4.1.4.

……

……

- Για την περίπτωση χώρων που υπάρχουν λέβητες συνολικής ισχύος κάτω των 25 KW, τα παραπάνω δεν είναι μεν υποχρεωτικά, συνιστάται όμως να εφαρμόζονται κατά το δυνατό.

 

 

2.4.3.5. Για εγκαταστάσεις όπου η συνολική θερμική ισχύς είναι κάτω των 25 KW και οι λέβητες μπορούν να τοποθετηθούν σε κατάλληλη θέση και μέσα στις κατοικίες, η αποθήκευση καυσίμου πρέπει να γίνεται σε ξεχωριστό χώρο, εκτός του χώρου παραμονής προσώπων και λαμβάνονται όλα τα υπό του κατασκευαστή ενδεικνυόμενα μέτρα για την ασφάλεια της λειτουργίας της όλης εγκατάστασης. Επίσης, λαμβάνονται προβλεπόμενα μέτρα πυροπροστασίας στο χώρο αποθήκευσης του καυσίμου.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε:

1. Υπάρχει κάποιο compact σύστημα που να χωράει το σύστημα λέβητας-δεξαμενή σε χώρο 2,25x1,65;

2. Μπορώ μέσα στο λεβητοστάσιο να βάλω μόνο το λέβητα και τη δεξαμενή έξω από το λεβητοστάσιο; Π.χ να είναι υπόγεια (θαμμένη) στην αυλή δίπλα από το λεβητοστάσιο

3. Καθώς πρόκειται για καινούργια οικοδομή (μεζονέτα με ημιυπόγειο-ισόγειο-α' όροφο και στέγη) και το λεβητοστάσιο είναι σε χωριστό χώρο δίπλα από το ημιυπόγειο μπορώ να αυξήσω τις διαστάσεις του χώρου που προορίζεται για λεβητοστάσιο. Σε αυτή τη περίπτωση οι διαστάσεις του χώρου λεβητοστασίου-δεξαμενής καυσίμου μετράει στο συντελεστή δόμησης και στον συντελεστή κάλυψης;

2&3: μετράει στην δόμηση και στις δυο περιπτώσεις.

1: ως προς τον λέβητα<25kw δεν ισχύουν περιορισμοί ,ισχύουν όμως για την δεξαμενή (λεκάνη ασφαλείας, αερισμός κλπ) και για δική σου ασφάλεια αφού υπογράφεις καλόν είναι το λεβητοστάσιο να είναι κανονικό (ιδίως η απόσταση δεξαμενής -καυστήρα) και υπολογισμένο εξ'αρχής.

Link to comment
Share on other sites

καλήσπέρα.

θέλω να ρωτήσω το εξής. σε μεζονέτα στην Κρήτη, στο χώρο του ισογείου έδειξα λεβητοστάσιο. η είσοδος του είναι από έξω και χωρίζεται με τοιχό απο την υπόλοιπο ισόγειο. ο λέβητας έχει ισχύ 24kw και γω παρόλο αυτό χώρισα την δεξαμενή καυσίμου. στο χώρο του λέβητα έβαλα και το μποιλερ το οποίο έιναι κάτω από την σκαλα που ανεβαίνει στον επάνω όροφο της μεζονέτας. δεν μου το δέχεται στην πολεοδομία!!!! σωστά τα λέει???

 

____________________________[Συγχώνεψη μηνυμάτων]_______________________________________________

 

βλέπε αρχείο pdf

Συγχώνεψα τις διαδοχικές σου δημοσιεύσεις. Προτίμισε την "επεξεργασία" του τελευταίου σου μηνύματος, από την δημιουργία διαδοχικών δημοσιεύσεων.

Ευχαριστώ, miltos.

vrahassi-THERM Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

Κτιριοδομικός, άρθρο 27:

 

2.4.3.3. Απαγορεύεται η αποθήκευση υγρών καυσίμων σε διαδρόμους, εισόδους, κλιμακοστάσια και κάτω από αυτά, κατοικούμενους ορόφους, χώρους εργασίας και εργαστήρια, καθώς και όπου, κατά την κρίση των αρμόδιων αρχών, είναι ενδεχόμενο να δημιουργηθεί συγκέντρωση ατόμων σε περίπτωση έκρηξης πυρκαγιάς

Link to comment
Share on other sites

πιθανές αιτίες:

1)θέση μπόιλερ λόγω συντελεστή δόμησης κλπ

2)καπναγωγός κοντά σε δεξαμενή <1μ.

3)γειτνίαση δεξαμενής με κλιμακοστάσιο

 

αν εδειχνες το μπόιλερ εντός του λεβητοστασίου ,ποιό το πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

μίλτο διευκρινιζω οτι στη σκάλα έχω βάλει το μπόιλερ!

τίποτε άλλο. μπορεις να δεις και το pdf.

και ξαναπεσ μου τη γνώμη σου

 

___________________[Συγχώνεψη]___________________

 

και comba , σας ευχαριστώ και τους δυο σας.

δειτε σας παρακαλώ το pdf.

νομίζω οτι έτσι όπως το έχω δεν εχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο. Παρόλο που είδα το pdf, όταν απάντησα, είχα στο μυαλό μου ότι κάτω από τη σκάλα ήταν το boiler....:roll:

 

Δες λίγο τι σου έγραψα παραπάνω (με πράσινα γράμματα) για τα διαδοχικά μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

ok. δεν το πρόσεξα. sorry.

μπορώ να το βάλω το μποιλερ εκει που το δειχνω?

 

είναι υπολογισμένος στην δόμηση και στην κάλυψη από τον Α.Μ ή Π.Μ;;

Εάν ναι μπορείς, αλλιώς όχι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.